çalışmaya başlayan ağustos anneleri

<123>

Ynt: çalışmaya başlayan ağustos anneleri

01/15/2011 07:57:00

merhaba,

ben de salı gunu ise donuyorum :(
gercekten cok stresli ...

aduşuma bir teyze bulduk, bana 2 yildir yardıma gelen ablanın kardesi.. 2 haftadir birlikteyiz, ben birbirlerine alissin diye biraz geri cekildim hatta arada bir kac saatligine disari kaciyorum...

neyseki sorun olmadi, birbirlerini cok sevdileri surekli koyun koyuna geziyorlar, oyun oynuyorlar :)
tek derdim, aduşun bu 2 hatta 3 haftadir beslenmesindeki duzensizlik. 2 haftada sadece 100 gr aldik :(
hasta olmasinin da etkisi vardir belki, nefes alamkta zorlandigi icin zor emiyor olabilir ama daha once boyle olmamisti., burnunu surekli aciyorum..

bir de sanırım ise baslayacak olmamin stresinden sutumde azalma oldu, gunduzleri tatmin edici gelmiyor galiba cunku emmeye basliyor bir kac dk sonra bi sinirle kendini geriye dogru atiyor ve bagirmaya basliyor :( bir sure de almayi reddediyor, taki unutup, dikkatini dagitina kadar... ne yapacagimi sasirdim, sut artirici seyler yiyor ve iciyorum, gece emzirmemizde sorun yok ama gunduzleri...

dr'un onerisiyle devam sutu de hazirladim onu da 1-2 kere aldi, cunku yaklasik 4 saat ac biraktim, o zaman mecburen saldirdi, ben de bu arada goguslerimin dolmasini bekledim...biberonu da alirken simdi istemiyor..

dun aksamustu yine ne benim sutumden ne de mama aldi, ac biliyorum ama almiyor, kac saat icmedi...
en son aksam 9.30 gibi bir daha mama yaptim yaklasik 170 ml icti  ve uyudu, ama sabah 4,5  gibi kalktigimizda yine 2sinden de almadi. taa 9.30 gibi tek memeden emdi o kadar...
oglen gibi verdigimiz 2-3 kasik sebze puresi yeterli degil ki...

ne yapmaliyim,  sizin de basiniza geldi mi? ise basladigimda nasil olacak cok endiseliyim, bu durumda bakıcımızın da elinden bir sey gelmez ki..
 strese girdikce de sutum etkileniyor sanki..

01/15/2011 10:07:00

sevgili elca,

senin yaşadıklarının aynısını bende yaşadım. emerken birden bırakıp kendini geriye itiyordu. emme de azalmalar vardı. biberon almıyordu. doktorda kilo problemi yok mama verme diyince şaşırmıştım. bana dediği benim iş stresimden etkilenmiş olabileceği. inatlaşma dedi. yoksa inadı alışkanlık haline getirir. biizmkisi 13 saat aç kaldı. meme veriyodum 2 sn emip bırakıyodu. ben de zorlamadım. sonra kendiliğinden düzeldi . hiç canını sıkma. inan stresten etkileniyor. ben de cuma işe başladım. zor oldu ama bebeğimin biberonu almış olması bir anda bana çok moral oldu. benim canımı en çok sıkan oydu çünkü. bakalım önümüzdeki hafta nasıl olacak.

01/15/2011 10:15:00

arkadaşlar bu arada arkadaşlık isteklerim var ama kabul et e bastığımda sayfada bi değişiklik olmuyor. istekler hala duruyor nasıl yapılıyor bilen var mı?

01/15/2011 11:00:00

cok tesekkur ederim ferahnaz_cinar :)

icim rahatladi, isallah dedigin gibi olur..
bugun yarin gunduzleri kendi sutumu sagip biberonla verecegim ki iyice alissin...

sali gunu de umarim guzel gecer, biberonu ben yokken alir ve doyarsa moralim iyice duzelecek...
bu arada isteyken bebisin beslenmesi icin bakacak kisiye verdiginiz bir beslenme tablosu yaptiniz mi?
ben bir sey hazirladim ama emin de olamadim.. dr'umuz da ornek bir tablo vermedi, 2,5 - 3 saat arayla anne sutu, arada pureler dedi... 

belki sizinki isimi kolaylastirir... bakıcı teyzemizin de, ona yapılacaklar listesi birakmaliyim...

01/21/2011 10:02:00

hanımlar, bizimkisi biberon almaya başladı. gözüm aydın:) darısı elca senin başına.

01/21/2011 20:34:00

super haber ferahnaz_cinar...

bizimki de almaya basladi :)
minik elleriyle bi taraftan tutmaya da calisiyor, ben de simdi tam gaz süt depolamaya calisiyorum...

01/30/2011 10:38:00

ben iş yerinde 2 kez sağıyorum. yaklaşık 250 cc oluyor.

02/02/2011 20:37:00

slm, ferahnaz_cinar, sagdigin 250cc'ye ek stoktan anne sutu veriyor musun yoksa  devam sutu ve diger ek gidalarla mi destekliyorsun?
ben de gunde yaklasik 300cc anne sutu veriyorum bir o kadar da devam sutu....
sanki sut gittikce azaliyor, cok uzucu :(

02/03/2011 06:20:00

Ben Kasım'da başladım çalışmaya. Sonra Aralık'ta yıllık iznimi kullanıp tekrar evde kaldım. İlginç olarak Aralık'ta - yani ben evdeyken- kızın kilo alımı yavaşladı ve aralık sonunda dr tavsiyesiyle ek gıdaya başladık. Genelde 4üncü aydan sonra sütün besleyiciliği azalırmış. E bebişler de hareketlenmeye başlayınca kilo alımı azalıyor herhalde. 

Simay'a büyükanneler dönüşümlü bakıyorlar ama Mart'tan sonra bakıcı teyzemiz gelecek.

Ben de işyerinde 4 saat aralıklarla 2 kere sağıyorum, toplam 250-300 cc çıkıyor. Onu da ertesi gün 2 öğün içiriyor büyükanneler. Tabi ki bizim oburcuğa yetmiyor bu miktar, ilaveten 1 porsiyon meyve yiyor ve 1 porsiyon da sebze çorbası içiyor. Az biraz da yoğurt yiyor, hiçbir türlüsünü sevmedi zira yoğurdun. Eğer çorbayı redderse -arada bir yapıyor- buzluktaki stoktan süt çıkartıyorlar veya kaşık maması hazırlıyorlar.

İşyerim şehrin 90 km dışında. Ben sabah 7'de çıkıp akşam 7'de ancak evde olabiliyorum. Yukarıda yazdıklarım yaklaşık 12 saat idare ediyor bizim hatunu. İşe gidiyorum, bebişi bırakıyorum diye kendimi strese sokmuyorum, önemli olanın 1 saatçik dahi olsa kaliteli vakit geçirmek olduğuna inanıyorum.

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...