Emzik Bırakma Macerası... (daha bitmedi!)

<12>
03/30/2010 12:33:00

Pazar sabahı Gülce ile yatak keyfi yaparken oynadığımız emzik yere düştü. (sabah uyanınca 15dak emzik keyfimiz var) Yerde siyah çorap pamuğu görüp, alıp emziğin ucuna yapıştırdım. “aaa annecim bak, emziğin ucuna böcek girmiş” dedim. Önce anlamaya çalıştı, tabi emziği eline vermedim, el çabukluğu marifet bir oraya bir buraya salladım. Gülce de “pis olmuş atalım” dedi. (Daha önce de emziği Kuzey’e verelim, o bebek... Oyuncakçı amcaya verelim, yerine yeni bir oyuncak alalım... çalışmalarımız yüzeysel bir hazırlık olmuştu) Sonra beraber gidip emziği çöpe attık. Yani ben atmadım da o öyle sandı.

O gün ara ara emzik böcekli oldu, pis oldu, attık gitti... diyerek dolaştı. Bir de parka gittik, çok yoruldu, arabasında emzik istedi uyumak için “attık ya annecim, pis olmuştu, sen emzik olmadan da uyuyabilrsin” gibi konuşmalar eşliğinde dönerken yolda uyudu, ama hiç tutturmadı.

40dak sonra eve geldik, uyandırmadan arabadan almaya çalışırken uyandı, yine aradı, bu sefer epey mızmızlandı, ağladı. Ben de eski bir emziğim ucunu kesip “bunu buldum ama bunun da ucunu böcek yemiş, bu kadarını kurtarabildim” dedim. Önce komik geldi hoşuna gitti. Sonra istemedi fırlattı atıtı. Haliyle uykuyu da dağıttı...

Akşam uyu diye baskı yapmadım. Ne oynamak istiyorsa oynadık, en son masal anlatırken “emizk ööö pis oldu attık, böcek gelmiş” dedi. Kuzum aklının bi köşesinde ama istemiyor da. Sonra masal dinlerken uyudu. Gece hiç uyanmadı.

Pazartesi öğle uykusuna hiç yatmamış. Akşam ben geldiğimde biraz asabiydi artık. Fil gelsin, fil gitsin, annem gelsin, annem gitsin, tokalarım nerde, kitabım yok... gibi sürekli birşey isteyen, ama ne istediğini de bilmeyen bir halde dolaştı durdu evde. ”pis emzik, yok, böcek geldi” dedi bir kere o kadar. Ne kucakta oturdu, ne koltukta. Artık iyice yorulunca, ben file masal anlatırken (!) Gülce de 15-20 saniye içinde uykuya daldı.

Bu arada eşimin, annemin ve babamın (telefonda) ver istersen emziği daha küçük baskıları da cabası. Onlar öyle yaptıkça ben daha da stres oldum. Neyse, sabaha kadar deliksiz uyudu...

Bugün ev biraz kalabalık, keyfi yerinde ama öğlen uykusu yine yok... Bakalım akşamı nasıl geçireceğiz....

Bu süreç muhtemelern çocuktan çocuğa değişir ama en kötüsü en uzunu ne kadar sürer?

Ynt: Emzik Bırakma Macerası... (daha bitmedi!)

03/30/2010 12:55:00

Yazarım tabi ,dilerim birkaç günde geçer...

03/30/2010 13:50:00

Arkadaşlar oğlumun emziği bırakma maceresı çok sancısız ve kolay geçti belkiişinize yarar bir göz atın isterseniz..
http://canlevent.blogspot.com/2009/10/emziksiz-ilk-gece.html

03/31/2010 07:56:00

Macera bitti...
Anane dede baba ve Gülce kazandı, anne kaybetti. Gece 1de emzikle uyudu.....
Bir daha ki sefere tabi kıyarlarsa (ben kötü anneyim ya...) bildikleri şekilde bıraktırırlar....

03/31/2010 07:59:00

Haklısın:( Ekipişi bu ama üzme kendini. Bence eğer ki yemeğini falan engellemiyorsa biraz daha zaman tanı... 

04/06/2010 08:03:00

Biz de emzik bırakma aşamasındayız. Yaklaşık 2 haftadır hiç vermiyoruz. İlk günler çok hırçın davrandı, artık daha az aklına geliyor. Özellikle uyumadan önce istiyor. "Sen artık büyüdün, Bıdık (komşumuzun kedisi) emziğini alıp küçük bebeklere vermiş, sen artık emzik emme, dişlerin inci gibi olacak" diyoruz, aynada birlikte dişlerimize bakıyoruz. Bu açıklamayı duyunca bütün dişlerini gösterip gülüyor. Ama Bıdık'ı gördüğü yerde "memeee" diyerek yakalamaya çalışıyor:))

04/09/2010 22:14:00

2 gündür emzik kullanmıyoruz ve süreç umduğumdan çok daha kolay geçiyor. Son iki aydır ara ara okuduğumuz  Nina'nın emziği isimli kitabın yararını gördük sanırım. 2 gün önce uyumadan önce kitabı okurken Ada kendiliğinden emziği kurda vereceğini söyledi-kitapta da böyle oluyor. Emziğini kurda verirse tekrar ememeyeceğini, artık emziksiz uyuyacağını anlatarak bir nabız yoklaması yaptım. Sorun olmadığını görünce, hemen aksiyona geçtim. Kurdun alması için emzik kutusunu birlikte cam kenarına bıraktık. Biz birlikte diş fırçalamaya gittiğimizde, babamız emzik kutusunu ortadan kaldırdı. Ve bizim duyabileceğimiz bir ses tonuyla hoşçakal kurt diye seslendi.  Koşarak odasına döndüğümüzde camdan dışarıya baktık kurdu görebilir miyiz diye ama kurt çoktan emziği de alıp gitmişti. O gece emziksiz uyumakta zorlanağını düşünmüştüm ama çok şükür hiç sıkıntı olmadı. Ertesi gün anneannesine anlatmış kurt geldi emziğimi aldı diye. Gün içinde ara ara anlatıyor bunu ama uyurken hiç emziğini istemedi. Umarım bundan sonra da istemez.

04/24/2010 20:00:00

Benim de, daha nasıl bırakacağımızı düşünürken bile epey stres yaptığım bir konuydu bu. Bizim emziğimizi de anne kuş, "bebek kuş çok ağlıyor Alp zaten abi oldu, onun memeye ihtiyacı yok" dedi ve aldı:) İlk öğle uykusunda bir sorun yaşamadık ama, gece uykusuna sıra geldiğinde tutturdu meme diye. Ben güzel güzel anlatmaya çalışırken, teyze ve anneanne tarafından acil bir müdaheleyle meme geri alındı anne kuştan. Allahtan daha memeyi almadan ucunu kesebildim ki, bebek kuşun ucunu kopardığına inandırabildim oğlumu. Zaten o şekilde emmeyi hiç istemedi ama yatarken o halliyle bile olsa, memesi elinde uyudu. Bir hafta boyunca huysuzluğu devam etti. O bir hafta boyunca da memeye artık ihtiyacı olmadığından, zaten bebek  kuşun ucunu kopardığından, isterse bir çöp kamyonu gördüğünde memesini atabileceğinden bahsettik durduk. Bir  hafta sonunda da emziği sormamaya başladı. Üzerinden 2 ay geçti ve emziği bıraktıktan sonra, çok daha sorunsuz gece uykularına kavuştuk nihayet.

04/28/2010 18:01:00

Benim kızımda 2 yaşını geçtiğinde emziğimizi bırakabiildik o zamana kadar bu konuda hiç stres yapmadım nasıl bırakırız emmese artık diye ama emziğinden dolayı birgün dışarı çıktığımızda dudakları çatladı ve o akşam krem sürdük ve emziğini ememeden uyudu bende bunu fırsat bildim kaldırdım emziğini bir kaç gün sonra dudakları iyileştiğinde emziğini istemeye başladı ve ben emziğin dudaklarını uff yaptığını artık emmememiz gerektiğini kendisinin büyüdüğünü artık bebeklerin emzik emdiğini anlattım her uyku vakti emziğini istedi ve ben sürekli tekrarladım sanırım kabullendi bir süre sonra.. zor olmadı tutturmadı ama çok büyük bir zevkle emdiği için eksikliğini hissetti.artık emzik emen bebekleri gördüğünde anne bak bebek emiyo diyo ..sanırım arada özlüyo ..ama kararlı olmak ve çocuğu anlaya bileceği şekilde ikna etmek tek çare ..kolay gelsin

04/28/2010 18:21:00

Meycan bizim emzik birakma maceramiz da burda:

http://www.nurturia.com.tr/questions/9a58d868-544c-43be-80ab-9cb2011fce74/1/emzik-bagimlisi-olmaktan-nasil-vazgecirebilirim

kesinlikle kararli olman lazim, bence birkac gun daha bekleseydiniz  birakirdi belki de...ben de Derin cok zor birakir diyordum ama 3-5 gunde halloldu, inanamamistim...kolay gelsin...

04/28/2010 19:52:00

Ben tek başına üstesinden gelemedim Özge... Ben istedim, Gülce'ye biraz daha kararlı olsak o da kabul edecekti. Ama babamız, anane, dede... saolsunlar bana destek olmadılar. Şimdi bu mevzuyu unutup sonbaharda bitirmek lazım bu işi...

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
24-36 ay arası çoçuğu olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...