Çocuklarda cinsiyet oluşumu

<12>
03/04/2011 13:43:00

çocuklarda cinsiyet oluşumu
avb için....

Ynt: Çocuklarda cinsiyet oluşumu

03/04/2011 13:48:00

Cok tesekkur ederim senay :))

Eveeet arkadaslar :))

Arkadasimin odevi icin, ona fikir olsun, bize beyin cimnastigi (jimnastigi mi yok, bilemedim :P);

Kiz ve erkek cocuklarinda cinsiyet nasil olusuyor, sekilleniyor..? Neler etkili, neler olumlu, neler olumsuz etkili... falan filan..

03/04/2011 13:48:00

:)

- cinsiyetci yaklasıma ornekler nedir? diye devam edeyim,

- bilinen yanlıslar neler?

- saglıklı tavır ne olmalıdır? diye sorayım hatta:)

03/04/2011 13:52:00

geçen dönem dersimizde çocukların cinsiyet farklarını öğrenmesi konusunda 2-6 yaş,
cinsiyet rollerini öğrenme 6-12 yaş
cinsiyet rollerini sergilemem 12+ diye öğrendik

2-6 yaş arası çocuklarda tuvalet eğitimi cinsiyet farkını öğrenmede önemli bir yer tutuyormuş. bir de kız anneye bakıp, erkek de babaya bakıp öğreniyor. ama tabii bilgilerim çok sınırlı

yaklaşımlar freud'dan geliyor :)

03/04/2011 13:54:00

renk secimi kotu bir sey mi,
ben yapıyorum farkına varmadan,
merak ediyorum?

03/04/2011 13:57:00

birde ben hic iyi bir rol model degilim sanırım,
normal bir ev kadını gibi degilim,
yemek pisirmem/susle pusle hic isim olmaz/etegi sadece cok gerekliyse giyerim vs. vs.
kızım beni rol model alıyorsa eğer?

bunu da merak ediyorum:)

03/04/2011 14:02:00

evet alıyor canım. kız anneyi erkek babayı alıyor. kendi karakterine göre de harmanlıyor zamanla.
enteresan hikayeler var cinsiyetle ilgili; elektra kompleksi ya da iğdişilik korkusu gibi. tabii biz bu konunun uzmanları olmadığımız ve lise öğretmeni olduğumuz için çok ayrıntıya girilmedi.

03/04/2011 14:16:00

oh sukur:)

selamlar ve tesekkurler.

03/04/2011 14:23:00

:)) mavi ve pembe rengin bir hikayesi var aslında. eski Türk adetleri ve inançlarıyla ilgili.

ama tabii ben de karşıyım. eşime fuşya tişört almışlığım bile var. o da giydi sağolsun ama oğlu olsa pembe bir kıyafet giydirsem karşı çıkar belki..
ama kızıma mavi yeşil her renk giydiriyorum.

03/04/2011 14:36:00

rüya kucağımda çok yazamıyorum ama şu yazı güzel..sonra yine yazarım uzun uzun

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1038569&Date=01.02.2011&CategoryID=41

bir bu yazı: aslında algılarımızın yaşadığımız dönem ve toplum tarafından ne kadar belirlendiğinin bir göstergesi.

http://www.onursendere.com/erkeklere-pembe-kizlara-mavi.html

03/04/2011 15:05:00

Gecenlerde su adresteki yaziyi okuyunca iyice oturmustu bu konudaki fikirlerim. Yazinin temel aldigi makale su adreste. Makale iki doktor tarafindan yazilmis. Basligi “Discordant sexual identity in some genetic males with cloacal exstrophy assigned to female sex at birth”. Genetik olarak erkek olup 'cloacal exstrophy' hastaligiyla dogan ve operasyonla dis genital organlari disiye cevrilen ve dolayisiyla 'kiz cocugu' olarak yetistirilen cocuklarda cinsel kimlik uzerine bir makale bu. 

Bu cocuklarda testislerin haricinde genital organ ve idrar kesesi, bagirsak gelisiminde anormallik oluyor. Dogumdan sonra operasyonla cocuklara vulva yapiliyor ve 14une artik siz 'kizsiniz' diyerekten buyutuluyor yavrular. 2 cocuk ise operasyona ragmen 'erkek' olduklarini bilerek buyutuluyor (ailelerinin tercihi yonunde). 

Carpici bir sekilde bu 16 cocugun 16si da orta-yuksek duzeyde 'erkek tipik' davranislar sergilemis. Kiz kardesleri olup da kiz cocugu seklinde yetistirilen 12 cocuk dahi tipik erkek davranis sergilemekteymis. 14 cocugun arasindan sadece 1i bebeklerle oynamayi tercih etmis. Bu cocuklari kiz cocugu gibi giydirmekte gucluk cekilmis. 
Bu 14 cocuktan 4u hic bir sekilde erkek dogduklarina dair bilgilendirilmedikleri ve kiz cocugu olarak buyutuldukleri halde kendilerini erkek olarak tanimlamislar. Diger 4une aileleri erkek dogdugunu soylemis ve onlar da kendilerini erkek olarak tanimliyorlarmis. Bu cocuklardan sadece 2si cinsiyetleri konusunda 'emin degillermis', 1i ise konusmayi reddetmis. 

Kendini erkek diye kabul eden 8 cocuk erkek ismi tasiyor, erkek tuvaleti kullaniyor ve operasyonla 'gercek' cinsiyetlerine donmek istiyormus. Disi olarak yasayan diger 6 cocuk ise ayni hastalikla dogup operasyon geciren 'kiz bebeklerin' aksine disi ortama ayak uydurmakta gucluk yasiyormus. 

Calismadan cikarilan kissadan hisse "bebek cinsiyetinin daha anne karninda sekillendigi, anne karnindaki bebegin beyninin hormonal etkilerle cinsiyetinin tayin edildigi" yonunde. 

Bu calisma ilk verdigim baglantida da belirtildigi uzere dort dortluk bir calisma olmamasina ragmen bizler icin cok sey ifade ediyor. Anne karnindaki cocugun organlarinin olusumunda rol oynayan her faktor gibi cinsiyet gelisimi de belli faktorlere bagli. 

Oncelikle vurgulamak gerektigini dusunuyorum. Anne karnindaki gelisim surecinde cinsel organ taslaklari disi ve erkek olacak bebekte (kromozomal olarak xx ve xy tasiyan bebekte diyelim) bir doneme kadar ayni sekilde gelisir. Yani her iki kromozom kombinasyonunu tasiyan bebekte de ayni yapilar mevcuttur. Belli bir asamaya gelindiginde xy kromozomlarini tasiyan potansiyel erkek bebekte y kromozomunda bulunan ve 'testosteron' (erkeklik hormonu) uretiminde rol oynayan bolgenin aktivasyonu soz konusu olur. 

Eger 'testosteron' duzgun bir sekilde uretilip hedef bolgelere ulastirilabilirse o doneme kadar disi bebekle ayni olan yapilar farklilasmaya, erkek genital organlari olusturmaya baslar. Testosteronun uretim ve salgilanmasinda yasanacak sorun genetik olarak erkek olan (xy kromozomlarini tasiyan) bebegin disi yonde gelisimine neden olur. Dogan bebek dis genitallere bakildiginda disidir, davranis olarak da disi karakterler sergiler. 

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
araştırmalar ve yazılar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...