Yaz ayları için yatılı bakıcı hakkında...

02/11/2011 13:08:00

Ynt: Yaz ayları için yatılı bakıcı hakkında...

02/13/2011 06:13:00

Dubaideki yabanci uyruklu yatiki bakicilara dayanarak yorumlarim asagida. - cocuk bakma tecrubesi (kendi cocugu disinda bir cocukla tecrubesi olmasi onemli bence. Sarkilar turkuler, oyunlar vb bilmesi) - ingilizce icin istiyorsan aksani ve hatta grameri - geceleri disari cikmasina izin verip vermeyecegin - calisma saatleri - Yemek sizinkini mi paylasacak, yemek icin ekstra odeme mi yapacaksin - telefon parasini odeyecek misin? (muhtemelen hatir ama belirtmrn iyi olabilir, bu ucret yemek telefon vb herseyi iceriyor baska ekstra odeme yok diye) - buradaki yatili yardimci ucreti 1800 aed civari - bu arada yatili yardimcilarda kozmetik vb harcamalar da senden oluyor. Sabun, sampuan, dis macunu gibi. Aklinda olsun - bir oneri: gezecegi yere senin goturmen gibi mecbur olmadigin ama yapmak istedigin seyleri bastan vaad etme, yapamadiginda sikinti olmasin. - bir de pasaport mevzusu var. Sanirim legal olarak calisitor olmayacak. Bildigim kadariyla tr de bu durunlarda pasaportu isveren kendinde tutuyor. Burada biz istemedij yardimcimizin pasaportunu ama sonradan ogrendik ki herkes almis. Biz hala istemiyoruz, legal olarak calisiyor olmasinin da rahatligiyla ama sen kendin degerlendirirsin. Bu arada onceden is tecrubesi varsa referanslarla konusabilirsin İyi sanslar

02/13/2011 07:08:00

02/14/2011 07:26:00

yanıtlar:

(SORU: Kendisi için sürekli kendi mutfağına özgü yemekleri yapmayı tercih ederse alışverişi ben mi yapmalıyım? Ya da o durumda ekstra bir ödeme mi yapmalıyım?)
yanıt: biz şöyle yapıyoruz, bazen markete beraber gidiyoruz, o istediklerini biizm sepete atıyor, genelde ben alışverişe giderken bana kendi eksiklerini de söylüyor, alıyorum. sizinki yabancı da bir yerde olacağından gidip alabileceğini sanmam daha önemlisi türkiyede egzotik yemek malzemeleri pek yok. çok acayip şeyler alıyorum ben burada :)

(SORU: İlk başta hatla birlikte belli bir miktarda kontör yüklemek mi makuldür nasıl yapmalıdır?)
yanıt: bilemedim ama az bi kontorle baslarsa iyi olabilir ama bunu tum telefon masraflarını sen ödeyeceksin gibi anlamasın. bu seferlik ben yükledim, bundan sonrakileri sen alırsın demekte fayda var.

pasaport: konuşmaya gerek yok bence. sonuçta 'pasaportumu alacaksınız ben gelmem' demez. sadecesen konuyu kendin değerlendir diye yazdım ben.

ev işleri konusu:
bence yemek yapmak dışında ev işlerinin de ona ait olduğunu belirt. sonuçta loran'ın yemeğini sen yapıp yedireceksin, sen uyutacaksın, o arada oyun oynayacak. çalışan annelerin bebeklerinin bakıcıları da ev işi yapıyor. vakit bol olacaktır. ki zaten sen de hep birşeylerle meşgul olacaksın. bakarsın yetişmiyor ya da zorlanıyor, o zaman bir formul dusunursun.

ücret: makul bir ücret istemiş ama tabi 3 ay için uçak masrafınız falan da olacak sizin. kozmetiği belirtmeye gerek yok bence. default durum o zaten. ben senin haberin olsun diye yazdım.

ni demek efendim. bakarsın geliriz size ziyarete. poyraz'a da 2 şarkı türkü söyler :))

02/14/2011 07:29:00

a bir de beraber yemek konusu: burda hiç kimse yardımcısıyla beraber yemek yemiyor. biz bizim yardımcımıza (sri lankalı) ilk geldiğinde birkaç kez teklif ettik, sofrayı oo da dahil olacak şekilde falan hazırlıyordum, çok kesin bir dille reddetti her seferinde. sonra biz teklif etmeyi bıraktık. ben bazen öğle yemeklerinde hadi gel bizle ye, poyraz da sen olunca belki daha iyi yer diyorum, ama gelse de o kadar huzursuz ve eğreti oturuyordu ki vazgeçtim. oysa öyle çok bir resmi ilişkimiz de yok. yani bazen bizim iyi olduğunu düşündüğümüz durum onun için iyi olmuyor sanırım. sen de bir durumu yoklarsın, ama bu ihtimal aklında olsun diye yazdım.

04/20/2011 06:18:00

04/20/2011 07:42:00

Bastan konussan. Is de yapmani iatiyorum gibi degil de 'biz seni cok severiz ve gelmeni isteriz ama bir tek sey var ben ev islerinde de bana yardimci olacak birine ihtiyac duyuyorum, sana bunu teklif edemem ama ne yapsam bilemedim, nasil bakarsin bu ise' gibi (jest ve mimikleri de yazsaydim!) ok derse tanimlarsin ondan beklediklerini, temizlik, camasir, utu, mutfaga yardim vb. Neyse artik istedigin. Olmaz mi ki?

04/20/2011 08:00:00

04/20/2011 08:17:00

Bence kesin doner dezavantaja:) senin onceliginin ne oldugu onemli. Loran onun olsun ben evi hallederim az destekle mi diyorsun; evi biri halletse arada da lorana el atsa ben ogluma bakarim mi?

Ilkiyse bu kadin mantikli olur ama ev isi de yap deme. Ben seni istiyorum da evde de destege ihtiyacim var o konuyu cozemedim de. Aa ben yardim ederim derse, bastan planlasak mi isbolumunu falan deyip netlestirirsin. Sonradan utuyu de yapar misin demene gerek kalmaz mesela.

Bu arada bir tatsizlik gerginlik yasarsaniz, bu kadin okuldan miydi? Seneye de loran'in okulunda mi olacak?

04/20/2011 08:33:00

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bakıcı/Yardımcı Önerileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...