Bebeklerimizin sağlığı

03/01/2013 18:52:00

Arkadaşlar, benim kızım normalin oldukça üzerinde hareketli, doğduğundan beri başını, belini dik tutuyordu, ayakları elleri her an hareket halindeydi, normalde bana tuhaf gelmiyor alıştım artık bu duruma ama bu hafta şehir dışına gidince başka bebekleri gördüm ve kızımı gören herkes çok fazla hareketli değilmi gibi yorumlar yaptı, insanlar böyle deyince benide sardı bir korku. Otizmli çocuklarla çalıştığım için (hamileliğim süresince de) kızımı bu açıdan sık sık inceliyorum çok şükür otistik belirtileri yok ama aşırı hareketli. Fiziksel açıdan da problemsiz görünüyor, tüm denemeleri düzenli olarak yapıyorum ama yinede içim içimi yedi birkaç gündür. Varmı böyle çok hareketli bebeği olan, gece uyurken bile bacaklarını hareket ettiren?

Ynt: Bebeklerimizin sağlığı

03/01/2013 19:17:00

Canım, görmediğim için karşılaştırma yapamayacağım ama benim bebeğim de çok hareketli. Hatta hareket etmeyi, yerlerde yuvarlanmayı tercih ettiğinden uzun süre oturtamıyorum, sıkılıyor. Ama tam olarak gözümde canlanmadı Beraa'nın hali. İstemsiz hareketler yapmıyorsa, heyecanlı ve sevinçli bir mizacı olduğundan elini ayağını oynatıp duruyorsa, zıplatılmayı oturarak oynatılmaya tercih ediyorsa bence sorun yok gibi. Sen öğretmen olduğun için daha iyi gözlemlersin aslında.

03/01/2013 19:58:00

Çok şükür istemsiz hareketleri yok, gayet istemli saçımızı falan çekiyor :)) Eli, kolu, bacakları asla durmuyor. Dediğim gibi gece dahil bacaklar hep kıpır kıpır. Takip etmesi, ilgi süresi gayet normal. Oyuncaklarıyla uzun süre oynuyor, hiperaktivite yok gibi ama yine de bir doktora göstersemmi diyorum. Kucağımda bile durmuyor sürekli sağa sola aşağı sarkıyor :)

cse hemde ne kıpırdak :))

03/01/2013 20:14:00

Oh içim rahatladı, benim kızım gibi cadılarda var demek ki :))

03/01/2013 20:30:00

Sude hızını alamadı ayağa kalkmaya başladı korkarım emeklemeden yürüyecek için rahat olsun yaz bebeği bizimkiler içleri kıpır kıpır

03/01/2013 20:46:00

Maşallah Sude'ye :))) Sevlal bence de bir sorunu yok kızının, sadece çok hareketli.

03/01/2013 21:14:00

Şevval, yapı meselesi sanırım. Benim oğlumda 6 aylık oldu 1-2 kere yarım döndü. Ama çok rahat oturabiliyor. Yüz üstü yatarak uyuyor. Yatağın yukarısına yatırıyorum uyandığında aşağıda buluyorum :) 

03/01/2013 22:09:00

Benim oğlan da henüz tam dönemiyor ve desteksiz oturamiyor ama Nihan'in dediği gibi ayağa kalkıyor kerata. Şevval bence de bir sorun yok tizinda:)) Maşallah fotografta cin gibi bakıyor gözler. Ahmet Ekrem'i de yataginda koyduğum yerde bulamıyorum gece. Allahtan uyku tulumu giyiyoruz. Hepimizin kuzuları sağlıklı buyusunler...

03/02/2013 08:21:00

Çok saolun arkadaşlar içim rahat etti, demek ki sadece yamalaz benim tızım :)) İnsan özel eğitimde çalışınca ister istemez herşeyinden şüphe etmeye başlıyor Allah hepimizin yavrusunu korusun. Birde aklıma gelmişken uyarayım, dönenceler, sürekli dönen oyuncaklar ve öne arkaya sallanan salıncaklar otizmi tetikler. Bu gibi oyuncakları gözetim altında süreli oynatmakta yarar var. Aklınızda bulunsun ;)

03/02/2013 08:53:00

Sevlal birşey soracağım; otizmi tetikler demişsin ya, yani sağlıklı bir çocuk bu tip şeylerle otistik olur mu yoksa otistik bir yapısı varsa bunlar durumun kötüleşmesine mi neden olur? Bu konuda pek bilgim yok ondan soruyorum. Yatağımızda dönencemiz var ve onu seyertmekten hoşlanıyor, o dönüp müzik çaldıkça çığlık atıp tepiniyor..

03/02/2013 09:25:00

Nagehan'cım otistik alt yapısı olmalı. Otizm normalde 3 yaşında tanılanıyor ama daha öncesi için belirtileri var. Mesela otizmli çocuk emmez, dokunmaz, göz teması kurmaz, dokunulmaktan hoşlanmaz,takıntıları vardır. Bunlardan yola çıkarak bir nebze karar verilebilir. Tuğhan'ın yaptığı gayet doğal tüm bebekler bundan hoşlanıyor korkma :) Ben Beraa'ya dönence almadım ama alsam eminim bayılır. Çocuklarda otizm yoksa sonradan olmaz endişelenme :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2012 Ağustos Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...