Bebeklerimizin sağlığı

Ynt: Bebeklerimizin sağlığı

03/04/2013 09:39:00

Demir damlası ile sorunu olan arkadaşlara müjde:)

Kızlara öğle öğününde verdiğim çorbaya 1 kuşbaşı büyüklüğünde önceden haşlanmış yağsız kuzu eti atıyorum ve çorba piştikten sonra hepsini bir güzel blender dan geçiriyorum. (kıyma da oluyormuş ama ben et koyuyorum direk)

5. aydan itibaren et vermeye başladım doktora söylememiştim son aşı zamanı konuştum "biz hergün et yemiyoruz, eğer et veriyorsan demire gerek yok" dedi ve demiri kesti. E zaten pekmezde veriyorum az az.

Ama süt yoğurt vs ile birlikte yememesi gerekiyor eti, ben çorbalara maydonoz atıyorum maydonozdaki c vitamincikleri kızlarıma gelen demiri hoop tutuyor :)

Bizde günde 8 damla kullanıyorduk istemeye istemeye. 8. ayda kan testi yaparız duruma bakarız dedi. Zaten parmaktan damla kanla bakılıyormuş sanırım, 8. aya kadar demir vermeyeceğim.

Doktorunuza danışın sıkıştırın zorlayın :)

03/04/2013 09:40:00

hmm, ben çürütme olayını duymamıştım, hepten soğudum bu işten. evet dr.bana da bakanlığın talimatı, Akdeniz ülkesiyiz vs. bir sürü şey söyledi, kullan dedi velhasıl. o zaman şey yapabiliriz trio acde diye bir vitamin kullanıyoruz biz aynı zamanda onun damlalığıyla boğazına yakın yere bırakabiliriz gibime geldi. tek sorun 8 damlalık şeyi nasıl önce çekip sonra ağzına bırakacağız :S

03/04/2013 09:41:00

gunaydin ben geldim fazla nete girme imkanim olmuyor o yuzden fazla guncel ve yorum birakamiyorum.sevvalcim bizimkinin alttan iki tane disi cikti ferrumu bende kullaniyorum ama kasikla veriyorum disine deymemesi mumkun degil ve ben dislerini curutecegini duymamistim simdi endiselendim :s

03/04/2013 09:42:00

Bu arada kabızlık sorununuz varsa ve muhallebi veriyorsanız kuru kayısıyı muhallebi piştikten sonra beraber blender dan geçirip bulamaç yapın hem oldukça tatlı hemde kabızlık için mükemmel bir ilaç haline geliyor bilginize.

03/04/2013 09:56:00

Selam arkadaşlar;
Benim oğlan bu sabah 03:45 te kalktı. Bir daha uyudu mu, hayır. Nasıl cin gibi nasıl kıpır kıpır anlatamam. Sabah annanesine teslim ettim, o kadar uykusuzluğun üstüne 1,5 saat uyumuş nihayet. Biz 1 aydır ayakta sallama işini bıraktık. 40-45 dk sonra uyanınca kucağa alıp pış pış yapıyoruz, uykusu varsa dalıyor, yoksa zaten direkt itiraz... ama o 40-45 dk döngüsü kırılmadı, kırılmıyor.

Bu arada biz demir kullanmıyoruz. Oğlumu 2 doktora götürüyorum. Doğumundan itibaren muayenelerini yapan ilk doktorumuz tahlilsiz demir yazınca bir başka doktora daha götürme isteği uyandı içimde. Götürdüğüm diğer doktor Demire geçtiniz mi dedi, hayır diyince önce bir tahlil yapalım o zaman dedi. Böylece kullanmamıza gerek kalmadığını görmüş olduk. Ama tabi ilerleyen aylarda durum değişebilir. Biz de bu ay kıymaya geçiyoruz çorbalara koyacağız.

Bu arada Şevvalcim, demir dişleri çürütmüyor, sadece boyuyor, minicik dişleri de temizlemek zor olduğundan üzerindeki birikim çürük gibi görünüyor. Verdikten sonra ya küçük parmak diş fırçalarıyla ya da temiz ıslak bir tülbentle dişlerini ve dişetlerini silmek gerekiyormuş birikimi önelemk için. Biraz su içirmek de işe yarayabilir.

03/04/2013 09:57:00

Nihan bunu duyduğum iyi oldu yaa, kıyma yada et yedirmeye başlayabilirim bende, zaten besinleri oldukça pütürlü veriyorum sonradan zorlanmasın diye. Et olayı bana ciddi sınav olacak çünkü ben vejeteryanım nasıl elleyeceğim konusu muamma :)) Ama hemen deneyim doktorumuza danışıyorum saolasın ;)

Pati bende düşündüm damlalıkla vermeyi ama 6 damla (bize 6 verildi) nasıl çekicez damlalığa, damlatırken nasıl dişlere deymemesini sağlıycaz, bu kan damlası başlı başına sorun ya

03/04/2013 10:01:00

Nagehan mantıklı söylediğin çürüktense bir nebze daha iyi bu tabii, ben zaten her ilaçtan sonra muhakkak su veriyorum, gün içinde de beslenmelerden sonra veriyorum besin artığı kalmaması için, ama yinede bu kan damlası beni rahatsız ediyor sanırım bende bırakacağım. Doktora bir danışayım da.

Uyku konusunda bizimde aynı doğduğundan bu yana sadece 35 dk uyur, kurulmuş gibi uyanıyor, bu ara hamakta uyutuyorum 35 dakikada hemen devam ediyorum sallamaya bazen yeniden dalıyor dalarsa 1.5 saat uyuyor ama çok nadir. O döngü sanırım hepimizde var, belki de ayın getirisi bir durumdur

03/05/2013 08:14:00

Şükran, ben de demir yüzünden kafa karışıklığı yaşamış annelerdenim.

İhtiyacı olmayan bir bebeğin fazladan demir almasının zeka gelişimi-baş çevresi büyümesinde gerileme, bodur gelişim gibi olumsuz etkilerini okuyunca tahlilsiz verilmemeli kanısına varmıştım. Bir de üstüne şu tarz makaleler okuyunca; http://www.babycenter.com/404_does-my-baby-need-an-iron-supplement_1334529.bc özellikle anne sütü alan bebeklerin demir takviyeleri ve demirli ek gıdalar almaya başlamasıyla anne sütündeki demirin artık vücut tarafından emilemediğini öğrendim.
Halbuki anne hamileliğinde ağır bir anemi yaşamamışsa ve sadece anne sütüyle bebeğini besliyorsa bebeğin demir stoku onu 1 yaşına kadar idare ediyormuş.
Tabiki 1 yaşına kadar bebeği tamamen anne sütüyle beslemek çok da gerçekçi değil günümüz şartlarında ama, belki de Türkiyede bebeklerdeki demir eksikliğinin nedeni erkenden ek gıdaya başlanması ve ek gıda olarak ne verildiğiyle ilgili olabilir.  

03/05/2013 19:19:00

Cse açıklamalar için çok teşekkürler. Bir tarafta kesinlikle kullanılmalı tavsiyeleri, diğer tarafta zararlarını anlatan yazılar... Ben bir de burda anne sütü alan bebekler hakkındaki kısmı okuyunca iyice kafam çorba olmuştu. Valla kendi doktorum bile böyle açıklamadı bu olayı. Türkiyede uygulama böyle diye kapatmıştı konuyu. Grupta bir doktor olması ne güzelmiş :) Tekrar teşekkürler.

03/05/2013 19:51:00

Cse, gerçekten çok teşekkür ederim. Emir'in geçen hafta yapılan kan tahlili sonucunda kansızlık çıktı. Bu tahmin ettiğim bir şeydi çünkü; hamileliğimde benimde kan değerlerim düşüktü. O nedenle doktorumuz Ferro Sanol'u bu haftadan itibaren günde  18 damlaya çıkardı. Emir Ferro sanolun tadını beğenmediği için doktorumuz  Hausmann Ferrum'u  önerdi. Dozu daha farklı tabii ki. 

Benim kafama içeriğindeki paraben takıldı. Bronşiolit olduğunda kullandığımız bir şurubun içinde de paraben vardı. Doktorumuz bir sakıncası olmadığını söyledi. Öte yandan parabenli ürün kullanmayın diye sürekli yayımlanan yazılar var. Kafam karıştı gerçekten. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2012 Ağustos Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...