Su israfı..

06/07/2011 09:41:00

Sanırım en çok buna dikkat ediyorum..
-Diş fırçalarken suyu açık bırakmıyorum
-Duş alırken suyu sürekli açık tutmuyorumm

Ynt: Su israfı..

06/07/2011 10:02:00

evet en yakındığım konu :( duş, çamaşır bulaşık  makinesini gereksiz veya az miktarlar için kullanma..en fazla beceremedıgım duş kısmısı.. her duşta diyorum kı bu faturayı ödüyor olman sana suyu tüketme hakkını vermez! çocuklarımız parayla dahi alamayacak duruma gelmesin diye.. geleceğin o suda hakkı var! hatırlattığın iyi oldu çok iyi!
ayrıca fazla elektrik israfının ucu da suya değiyor.. :(

06/07/2011 10:31:00

Elde bulasık yıkarken, her tabak/canak arası gecıste suyu kapatıyorum ve muslugun ucuna tasarruf aparatı taktırdık, dus gıbı suyu akıtıyor. Calıstıgım ofıste de aynısını yapmaya ozen gosterıyorum.

Dusu az ısıtıyorum, kısa bır banyo yapıp cıkıyorum. Zaten su kısa surede sogudugundan fazla durulmuyor.

Ve de tuketılebılır ev esyaları, gıda ve malzemelerde bırı bıtmeden dıgerını almıyorum. Meyve/sebze/et alısverısınde gr/kg. dan zıyade hep taneyle, yetecek kadar alıyorum kı curumesın, atılmasın.

06/07/2011 10:55:00

Şimdi mümkün değil belki ama hatırlıyorum ben küçükken yengem çamaşır makinasının son durulama suyunu bir kovaya alır..Onunla wc yi yıkar cifler..Sonra su dökerdi..

06/07/2011 23:12:00

Belki hatırlayan olur. 2007' nin kavurucu yazında Ankara Büyükşehir Belediyesi suları 2 gün boyunca kesiyor ve 1 gün veriyordu. Bu kesilme bazen 3 gün sürüyordu. O zamanlar çalışıyorum ve akşam 9-10dan önce zaten eve gelemiyor ve tek başıma yaşıyordum. 

Önceleri herkes gibi çok küfür ettim başkana. Çünkü işim dolayısıyla mutlaka ve mutlaka her gün duş almam şarttı. Bulaşıkları zaten iyi kötü yetişemediğimden biriktirdiğim oluyordu, ama tuvalet ve yıkanma ihtiyacı ahh bir kabustu. Kovalar taslar :) 

Bulaşıklar için özel alınmış musluklu bidon kullanıyordum. Neler neler :)) Annemler memleketten boş damacana bile göndermişti 5-6 tane, su yetmiyordu çünkü. Evde 5-6 damacana dolusu su, bulaşık için musluklu bidon falan filan derken geçiyordu günler. 

Bir gün işkence bitti, ama ben bir daha eski ben olmadım. Suyu açmaya kıyamıyordum resmen. Musluğu sızıntı şeklinde açıp bulaşıkları yıkıyordum falan :))

Önce kaybedip sonra bulduğunuz şey en dandik şey bile olsa nasıl kıymete biner, oradan pay biçelim. Hele ki bu onsuz yaşamanın mümkün olmadığı SU ise... 

Su su su.. Çok önemli.. Çok dikkat edelim ne olur.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ailemizde ve çevremiz de israfı önleyelim..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...