neler yapabiliriz?

<123>
05/30/2011 11:46:00

ben başlangıç için 2 ay süre ile hiç kredi kartı kullanmayı düşünmüyorum. haziran ve temmuz aylarında hiç kredi kartı kullanmayacağım. kredi kartı ile alışveriş yapınca ve özellikle sanal kart ile internetten alışveriş yapınca sanki para vermiyormuşsun da alıyormuşsun hissi oluyor. daha çok harcama yapmaya neden oluyor?

mesela, sanki birden iş yerimiz maaşımızı belli oranda düşürse ne olur? mesela bize 200 lira daha az para veriyor olsa ne  olur? 200 lira daha az harcama yaparız mecburen. o zaman belli bir lira parayı doğrudan tasarrufa ayrıabilir miyiz? ben bunu hiç yapmadığım için bu fikir olarak mantıklı ama uygulama olarak yapılası gelmiyor bana. orada hazırbir para olduğunu biliyorsun ya, harcıyorsun? belki direkt bir yere bağlanabilir bu para.

bunu almaya gerçekten ihtiyacım var mı? bu soruyu sorarak harcama yapmaya başlayabiliriz.

dünyada bir yerlerde bu nutella kavanozunu, bu bilmem kaçıncı oyuncağı, bu bilmem kaçıncı kitabı, tişörtü olmayan çocuklar var ve bir şekilde yaşıyorlar. bu aldığım şeyin bana, çocuğuma, aileme ne faydası var?

Ynt: neler yapabiliriz?

05/30/2011 11:57:00

Ben yüksek limitli kredi kartımı kırıp attım yaklaşık bir buçuk ay oluyor. Fark ettim ki nakit alırken o kadar düşüncesizce hareket etmiyorum. Dolayısıyla epeyce bir faydası oldu bunun bana. Bir tane kredi kartım var onun da limiti sınırlı. Çok acil bir durum olursa diye yanımda fakat bir buçuk aydır onu da hiç kullanmadım.

Bir de defter edindim kendime. Aldığım şeyleri yazıyorum. Sürekli ne harcadığımı nereye harcadığımı görünce daha insaflı davranmaya başladım.

05/30/2011 12:05:00

Genel olarak:
Pazara/alışverise gideceksem, önce parasız/kartsız gidiyorum. sadece bakıyorum, gerekirse deniyorum. Begendiklerimi aklımın bir kenarina yazıyorum.
bunun şöyle bir avantajı oluyor:

1. Genelde eve gidip, kartı/paramı alıp tekrar alısverise gimteye fırsatım olmuyor. Yırtıyorum.
2. Velev ki fırsatı buldum, o zaman içerisinde "buna gerçekten ihtiyacım var mı"yı oldukça sorguluyorum.

Evin ihtiyaclarını ise buyuk marketlerden degilde, mahalledeki  diasdır, soktur ondan yapmaya çalışıyoruz. Eger carrefour- buyuk migroslar filan gidersen olmadık şeyleri de alıyoruz, olmuyor.

05/30/2011 12:16:00

Büyük markete (migros vs) gideceksek listeyle gidiyoruz, dışına çıkmamaya çalışıyoruz.

genelde ev alışverişini Dia'dan yapıyoruz.

kıyafet alacaksam, gerçekten ihtiyaç var mı diye sorguluyoruz, benzerleri varsa, geçen yaz/kış aldığım ama 2 kere giydiğim dolap bekleyen kıyafetleri getiriyorum aklıma :))

Rüyaya kitap alışverişi bir kere çokça yaptım, ayda 1-2 kitap çıkarıyorum ortaya...hala hiç vermediğim kitapları var. 1 yıl idare eder daha.

oyuncak çok nadir alıyorum artık...çünkü cidden ilgilenmiyor, onun yerine evdeki kapkacakla oynayıp hayali şeyler yapıyor bu ara...

05/30/2011 12:19:00

Büyük marketler tuzak evet, Migrosa sadece kaşar almak için girip 4-5 poşetle çıktığımız var. We love Dia. Pazardan da ihtiyaç kadar almak gerek, taze taze görünce coşuyorum, pişirmeye gelince eriniyorum.

05/30/2011 12:24:00

şu indirimli internet sitelerine hiç bakmayalım mesela.

link verilirse açmayalım :-))

gerçekten alışveriş yapmak istemiyorsak mağazaya girmeyelim :-))

çul-çaput-ıvır-zıvır muamelesi yapalım bu eşyalara :-))

05/30/2011 13:51:00

günlük bozuk paraları ve hesapta olmayan verilmiş borçlar geri ödendiğinde bunları bir kenara atarak 3 ayda 2 küçük bir yarım altın aldım...hala da biriktiriyorum ;)
günlük kumbaraya attığımız parayı düzenli olarak açılacak bir başlığa yazıp ay sonunda kim ne yapmış görebiliriz ;)

05/30/2011 14:49:00

Neler yaptığımı yazayım...
Nurturia da kipitap siparişlerine gıpta ile bakardım.(Biz kredi kartı kullanmıyoruz.Tek bir kartımız var.Oda kayıp.Harcamayalım diye yenisini istmedik hala...)

Bizim ev kütüphaneye yakın...yakın olmasaydıda giderdim.İkimiz içinde çok eğlenceli.İstediğiniz kitapları kayıt ettirip yakın zamanda ulaşabiliyorsunuz....Başakçeliğin bir listesini yazıp gitmiştim...Şimdi haftada 2 kitap şeklinde ödünç alıyoruz...Mis gibi....

İhtiyaç ve bütçeye göre alışveriş yaparız...Zaruri ihtiyaçlara sözüm yok ama kıyafet,aksesuar ,oyuncak v.s.Çok dikkat ederim.
Markadan çok ürünün malzemesi önemlidir benim için.Pazardan 5 tlye aldığım 5 yıllık tşörtüm vardır benim:)Eylülün kıyafetlerinde de aynı şekilde..Genelde ihtiyacı kadar alırım...Yakın bir arkadaşım kızının küçülen kıyafetlerini getirdi...Çocuktan çocuğa geçmesinden hiç gocunmam..Bizimkileride mutlaka aktaracak bir yer bulurum...

Takılarımı genelde kendim yaparım.Tabi bunda el becerisi de önemli..Ama zorda değil...20 tl ye görüp beğendiğim bir kolyeyi 5 tl mal ederim..

Dikişde dikiyorum...kıyafet alışverişimizi %70  azalttık...İpekyolun vitirininden model çarpıyorum:)

Makyaj malzemelerimi cilt bakım ürünlerimi bittikçe alırım...alırkende kıyafetlerimi gözönünde bulundururum...

Pazarda markette bütçe dışına çıkmam..Yazın kazancımızın yüksek olduğu zamanlarda kışa hazırlık yapar bakliyat,hububat şeker çay un gibi gıda maddelerini biriktiririm...İndirimleri takip ederim...

....

05/30/2011 17:32:00

kredi kartıyla sınırsız alışveriş yapabiliyoruz malum kredi kartı limitlerimiz,ama cüzdandaki para bittimi alışverişte bitiyor.

05/30/2011 20:49:00

süper öneriler,süper gurup..Normalde cok müsrif değilimdir ama bebek mağazalarında özellikle oyuncak reyonunda kendimi kaybettiğimi farkettim,artık bebek mağazalarına gitmiyorum,oğlumun ihtiyaçlarını düşünerek planlı alışveriş yapmaya çalışıyorum,çoğu kıyafet hediye geldi şimdiye kadar,alışveriş sitelerindende çok uygun olan ihtiyacı olan şeyleri alıyordum,onlarıda minimma indirdim,evde giyeceklerinide bizim pazardan alıyorum(bornova özkanlar  pazarı zara nın ihraç fazlası olduğunu söyledikleri ama penyeside kaliteli kıyafetlerini bulabiliyorum,yine eşime ve kendimede günlük t-shortlerimide oradan alıyorum,yine onlarıda ihtiyaca göre alıyorum)
oyuncak içinde her aya bir oyuncak sınırlaması getirmiştim kendime,şimdilerde evde,çevrede hersey oyuncak ona,doğru yönlendirilirse diye duşünüyorum.Birde hep pilli oyuncaklar okadar elektronikle iç içe olması benim çok hoşuma gitmiyor.ayrıca pil parası oyuncağın parasını katlayabiliyor,çevreyede zarar uyku oyuncağı içinde şarjlı pil aldık..
misafir geldiğinde evde yapmaya fırsat yok diye pastaneden pasta,kurabiye alıverirdim hem fazla fazla para hemde içinde ne olduğu,nasıl yapıldığı belirsiz,kendime basit tarifler buldum,en kötüsü yine biraz hazır ama köstepek pasta yapıyorum pastanedekinlerden kat katdaha güzel oluyor.
Bunlar yapabildiklerim ama alışveriş tuzağınada çoğu kez düşüyorum..Kredi kartı ekstrem normalde gelmesi gerekenin üç katı geliveriyor..Oyuzden gaza ihtiyacım vardı,tesekkürler..

05/30/2011 21:18:00

ben sezon sonu fiyatlarından bir sene sonrası için alışveriş yapıyorum. erenin tüm yazlıklarını geçen sene almıştım şimdi dolaptan çıkarıp yıkayıp giydiriyorum lazım oldukça. önümüzdeki kışın alışverişi de tamam. çok hesaplı oluyor bu şekilde yapınca 

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Alışveriş Yapmadan Yaşamak Mümkün

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...