neler yapabiliriz?

<123>

Ynt: neler yapabiliriz?

05/31/2011 07:52:00

Yıllar önce Buscaglianın bir kitabında okumuştum.Tayland gibi bir yerde insanların evleri sular altında kaldığı için tüm eşyalarını bir sala yükleyip evden ayrılıyorlarmış.Tüm evleri bir sala sığabiliyormuş.Bizi düşünsenize bir milyon eşyamız olsa bir milyon daha istiyoruz.Sonra da bunları derlemekle toplamakla uğraşıyoruz.Aslında eşyamızı azaltabilsek, sade bir hayata yavaş yavaş da olsa geçebilsek çok daha kolay bir hayatımız olacak.

05/31/2011 07:55:00

çok küçük bir örnek ama mutfak için salata malzemelerimizin hepsini bahçemizde yetiştiriyoruz,limon,domates,roka,taze soğan,taze sarmısak,maydanoz.kardeşimin bebeğinin giydiği kiyafetleri şimdi benim oğlumun giymesi beni çok mutlu ediyor.hem yaşanmışlık var hem de yepyeni.hiç eskimeden büyüyüveriyorlar çünkü.

05/31/2011 09:01:00

internetten parfümeri ( ki artık o da mümkün olmayacak) ve uçak bileti ve eğer piyasadan uygunsa bebeğim için alışveriş yapıyorum.

Onun dışında taksit yaparken 40 kere düşünürüz.en fazla 3 ay büyük meblağ ise böleriz.

2 senedir çok çok az kıyafet aldım.o da ya indirimden ya da fabrika satış mağazalarından.izmirdeki organize sanayide gözüme kestirdiğim 4-5 fabrika satış mağazası vardır yolum düştükçe uğrarım.beymenin boyner içindeki seri sonu mağazasına yolum düşerse mutlaka uğrarım.Alışverişimi yaparken bir sonraki sezonun ihtiyaçlarını gözden geçiririm.

Ayakkabılarımı marka ve çok kaliteli alırım(rahat ve sağlıklı olması açısından), penye birşey alacaksam önce mutlaka pazara bakarım ki mağazalardan bin kat güzel ve ucuz şeyler bulurum.tekstil sektöründe çalışmamın verdiği tecrübe ile penyeye asla ama asla büyük paralar vermem hepsi 1-2 sezon sonunda az veya çok yamulur.

2 senedir ücretsiz izinliyim ve büyük birşey alacaksak eve sıraya koyarız örneğin tv taksiti bitti mobilya aldık o bitince başka şey alacağız.kesinlikle çok fazla taksite böldürüp hepsini birden almıyoruz.

excel tabloda eşim harcamalarımızı takip eder.sabit giderler kredi kartı borçları herşey herşey yazılır.ve bu tablo kümülatif olarak hesap çıkarır.hangi ayda ne kadar ertıya çıkacağız her ay görürürz.artıya çıktığımız ay için tatil rezervasyonu yaparız:)ondan da geri kalmayız:-p

oldukça tutumluyuzdur ama mesela title gidince alışveriş anlamında değilde yeme içme keyif alma anlamında hiç hesap yapmayız.ÇUL için çalışacağıma keyfim için çalışırım mantığı var bizde.

onun dışında haftasonu AVM ye asla ama asla gitmeyiz.eğer alıncak birşey var ise o ihtiyacı alır çıkarım bunu da hafta çi sakin bir zamanda yaparım.

kalın sağlıcakla

05/31/2011 11:00:00

iki kelam edeyim gideyim;

hayatım boyunca asırı zorluk ya da asırı varlık icinde buyumedim. babam bankacı annem de ev hanımıydı. biz bursa'ya geri donus yaptıktan sonra babamla annem bir dershaneye ortak oldular annecigim de orada calısmaya basladı. yani her iki ebeveyni de calısan bir ailenin evladıyım diyebiliriz.

annem alısveris cılgını kadınlardan hic olmadı. bir terzisi vardı meshur, -huriye teyzem- ona kıyafet diktiridi. bir de kuaforu vardı o da meshur, -gonul teyzem- ona da kesime boyaya giderdi. babamın meshur bir ajandası vardı. ona boyle aylık gelir gider dagılımını yaptıgını bilirim. ozellikle tatillerde hani plajda goruruz ya, kolunun altında gazeteler ve minik deri canta olan orta yaslı adamlar, iste benim babam tam onlardandı. her yaptıgımız alısverisi not ettigini bilirim:)

hicbir bayramımız kıyafetsiz gecmedi. bu konuda hassaslardı. yılda uc gun dahi olsa o yılkı butcemize gore tatile cıkmaya ozen gosterdiler. evet belki bes yıldızlı super acık bufeli otellerde olmadı tatillerimiz ama babamın evinde gitmedigim sahil kenti kalmadı diyebilirim. gezmeyi cok seven bir ailem vardı benim.

liseye giderken okulumuzun yaz okulu oldu hic unutmam. bursa'nın genelde luks tabir edebilcegimiz bir semtinde okula gidiyordum ben o yılar. iste bu yaz okulunda okul, cocukları ingiletere'ye goturuyordu. cok sevdigim arkadaslarım katılmıslardı. gitmeyi cok istiyordum. asırı istemistim. babamın parasının olup olmadıgını hic dusunmeden bunu cok fazla talep ettigimi ve babama kustugumu bilirim. oysa aynı babam beni ilkokul dortten itibaren ingilizce ile tanıstıran babamdı. bursa'nın ilk dil okuluna yazdırmıstı beni. dusun yani. neyse uzatmayayım. cok istedim sonuc itibari ile babam beni oraya goturecek butceye sahip degildi.  gecti karsıma, uzuluyorum kızım dedi. ilerde uni. gireceksin okulunu bitireceksin bir ise gireceksin kendi imkanlarınla yurtdısına cıkacaksın belki. yuksek ihtimal de yaparsın sen bunu dedi. ama ben seni goturemiyorum kızım dedi. gozleri dolu dolu. o oldu. bu olayın ustune bir sey talep ederken babamın butcesinin olup olmadıgını hep hesaba kattım. ilk buyume atagımdır diyebilirim.

niye bunları yazıyorum. aileden gorulen ile baglantılı buluyorum bazı noktalarda alısveris cılgınlıgını. yasadıgımız sartlarla da. eger paranız yoksa alısveris yapmazsınız, bu kadar basit. varsa ve yapmıyorsanız, yuksek ihtimal benim gibi bir buyume atagı yasamız ve cocuklarınızın gelecegini dusunuyor da olabilirsiniz. ben oyleyim mesela. gap pijama mı ya da yatırılan bes makbuzu mu deseler, bes derim ben. o beni daha huzurlu kılıyor:) ustelik gap pijama gibi cekmiyor da. -gap pijama alan arkadaslar llutfen alınmayın...-

uzun uzun yazabilirim,
simdilik girizgah olsun,
selamlar,
bol gunesler.

05/31/2011 11:43:00

Genel olarak okuyunca
kredi kartı ve kredi tuzaklarına düşmemek,mümkünse kullanmamak
alışverişe listeyle ve sezon sonu indirimden ihtiyaca göre yapmak sanırım özet oldu
Bunları sadece bize değil eşlerede anlatmak lazım,tabi ailedeki tutumda çocukları etkilemekte,para yönetimini öğretmek lazım..
Varlık içinde yaşamakla alakalı değil bence sadece para harcama,tutumlu olamama. Benim eşim çok zor şartlarda yaşamış ve okumuş(tek memur maaşı,parayı sorumsuz harcayan bir baba ve okuyan üç kardeş)şuanda şükür kazancımız iyi ama oda paraya değer vermediği için parayı yönetemez, birde cok sıkıntı çekince kendine değilde başta bize olmak üzere hesapsız harcar,fazlasıyla örneğin markete sipariş yazdığımda mutlaka miktarınıda yazıp gönderiyorum artık yazmazsam en büyük boy ve alabildiği kadar fazla alır gelir,fiyatınada bakmaz tabi,taksit ve kredi kartı kullanma hastalığı kendisinde mevcuttur:))Bu yuzdende maaşımızın buyuk bölümü kredi kartlarına gitmekte..Buda bizi zora sokmakta..
hepinize kartsız güneşli günler:))

05/31/2011 11:52:00

Bence burada film klubü, kitap klubü, oyuncak klubü gibi klüpler kurabiliriz. Herkes paylaşmak istediği kitabın, filmin, oyuncağın vs. listesini yazabilir. Daha sonra bunlar elden ele dolaşabilir. İstenirse yine en son orijinal sahibine ulaştırılabilir. Yani mesela işte Zeynep çok beğendiği bir kitaptan bahsediyordu geçen gün, sonra sanırım onu Füsun'a gönderdi. Sonra mesela Füsun bana gönderebilir, ben bir başkasına... gibi.

Ve/veya takas sistemi kurulabilir. Herkes takas etmeye niyetlendi şeyleri yazar, diyelim ki ben kızımın bir kıyafetini koyarım ortaya. Karşılığında bir başkası bana oyuncak gönderir, kıyafeti alır... gibi.. Bu şekilde hem yeni şeylere sahip olma dürtümüz tatmin olur, hem de elimizde olup da kullanmadıklarımız değerlendirilebilir.

05/31/2011 11:52:00

Bir de tabi bu şekilde posta ücreti dışında hiç para kullanmamış oluruz. :)

05/31/2011 12:11:00

senem, aslında bir takas grubu var, "aldım verdim ben seni sevdim" diye..uzun süredir aktif kullanılmıyor ama...

İça, yazdıkların çok tanıdık geldi bana, benim ailem de çok benzerdir, babam bütçemizi bilirdi ve tatiller, alınacaklar ona göre organize edilirdi..mesela, hiç unutmam bazı aylar şöyle derdi: bütün alımları durdurdum!! ve o ay gerçekten zorunlu şeyler dışında hiçbişey alınmazdı...çok önemli gerçekten, şu an gerekli gereksiz çok fazla şey alıyoruz, her kıyafetin milyon versiyonu var dolaplarımızda...her oyuncağın binbir çeşidi olmadan rahat etmiyoruz maalesef.

05/31/2011 12:18:00

Yuksel babana gıpta ettim, vallahi ben kendimi durduramıyorum.Allahtan Kavacıkta fazla alışveriş yapabilecek yer yok.Yoksa hiç lüzumu yokken dergidir, kitaptır alıveriyorum.Ben kıyafetten çok kitapları ve dergileri seviyorum. Tuzla da otururken kütüphane yakındı.Çok iyi oluyordu.Şimdi Beykozun büyük kütüphanesi yok, kapana kısılmış gibiyim.Kitapyurdundan beğendiğim kitaplar 216 lira.Bir an önce kredi kartımı boşaltıp onları almak istiyorum.Kendime koşul koydum evde ki okunmayanlar bitmeden almak yok diye.

Maalesef eşim de benden tutumsuzuz.Sanki kredi kartları ile satın alınınca bedava alınıyor.Bu şekilde boşa çalışıyor gibiyiz.Hem de her sabah çocuğu ağlata ağlata işe geliyorum.Kendime çok kızıyorum ne yardan ne serden vazgeçiyorum.

İkizler burcuyum ondan mıdır.Benim de annem çok tutumludur ancak ben böyleyim.

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Alışveriş Yapmadan Yaşamak Mümkün

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...