neler yapabiliriz?

<123>

Ynt: neler yapabiliriz?

05/31/2011 12:22:00

devrim, kitap-dergi konusunda maalesef biz de eşimle tutumlu olamıyoruz...ama yine de genellikle senede 2 kere felan toplu alışverişle hallediyoruz o işi, bir de her ay düzenli aldığımız birkaç dergi var, onlardan vazgeçmiyoruz...
ama ben mesela evdekileri okumadan almayacağım diyemiyorum, öyle desem 2 sene boyunca okunacak kitap var evde...

05/31/2011 12:27:00

hmmm, Yüksel belki daha küçük ve samimi gruplar arasında kurulacak takas grupları daha fonksiyonel olabilir.

05/31/2011 12:29:00

şimdi aldım-verdim grubunu inceledim de, bu tam olarak benim bahsettiğim tarzda bir takas sistemi değil. takas sistemi daha çok şöyle işliyor:

"Nasıl mı? Diyelim ki iki kişiden birinin pantolona, diğerinin ise gömleğe ihtiyacı var. Ve bu kişilerin birinin elinde ihtiyaç fazlası pantolon ve diğerinin elinde de fazladan gömlek var. İhtiyaçlarının farkında olan bu iki kişi karşılıklı anlaşarak gömlek ve pantolonu değişiyor. Hem de hiç para kullanmadan. İşte, barter sisteminin temelinde de bu yatıyor zaten. Yani, hiç para kullanmadan bir malın diğer bir malla değiştirilmesi." (http://www.izafet.com/is-dunyasi/411531-barter-takas-sistemi.html)

Yani bir nevi yine satın alıyorsun ama para karşılığı değil, mal karşılığı... anti-kapitalistlerin oturtmak istediği bir sistem. bir süre önce açık radyo'da uzun uzun anlatmışlardı aslında...

05/31/2011 12:31:00

Sorma Yüksel,ben sadece son aylarda aldiklarimi bitirmeyi şart koştum ancak seçtiğim kitaplar çok içimde kaldı.Dün Beşiktaşa arkadaşı görmeye gitmiştim.Bir baktım Kabalcıya atmışım kendimi.Allahtan Kabalcının kitap tarzı çok beni sarmıyor, cici bici defterler aldım.Az zararla kapattım olayı.

Ama ne yapıp edip kredi kartlarını yırtıp,düzenli hesap tutmalı.Bu böyle olmayacak vallahi billahi.Son hız tüketiyoruz.Hiç bir şeyden geri kalmıyoruz.Uyduk düzene,oh ne ala.

05/31/2011 12:44:00

Biz burada kredi kartı kullanmıyoruz. Adamlarda taksit uygulaması bile olmadığı için çıkartmak çok anlamsızdı zaten. Ama gel gör ki Tr'de kullanıyorum. Çünkü bulunduğumuz yer yazlık yer ve yakın bankamatiklere her zaman güven olmuyor.

Markete listesiz gitmem, market alışverişi olayını da sevmediğimden listeyi tamamlayıp fıymaya bakarım, ondan özellikle yalnızsam liste dışına katiyetle çıkmam.

Kitap ne yazık ki burada çok kitap okumuyorum, buradaki birkaç kitabımıda annem geldiğinde kendi okuyordu bıraktı gitti sağolsun. Annem çok iyi bir kitap okurudur, yazları onun kitaplığına dadanırım, Loran için aldıklarım da ne az/ne çok miktar olarak kitap konusuda ipin ucu kaçmıyor.

Yüksel, babanın taktiğini ara ara ben de uyguluyorum, detoks gibi oluyor, insan nefes alıyor. Yani ekonomik dengeyi tutturmak bir yana, almadığını, almadığını başardığını görünce onsuzda olabiliyor demek hafifletiyor insanı gerçekten.

Senem, aldım-verdim işine sezonluk katılabilirim ben, yoksa batarız kargo ücretinden :)))

05/31/2011 12:45:00

Bir de geçenlerde Özgüranne ile konuşuyorduk, çocuklarla yapacağımız aktivitelerin de maddiyat temelli olmamasına özen göstermek önemli. Mesela diyelim ki havaların güzel olduğu şu günlerde çocuğunuzla birlikte Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'ne giderseniz, orada hiçççç birşey satılmadığı için hiçbir şey alamayacaksınız. Ancak evde hazırlayıp yanınızda götüreceğiniz yiyecek ve içecekle idare edip gereksiz harcama yapamayacaksınız. Buna rağmen etrafın güzelliği, çocukların koşturabileceği, tırmanıp zıplayabileceği, keşfe dalabileceği alanların bolluğundan çok da güzel vakit geçireceksiniz :)) AVM'lerdeki jetonlu oyuncaklardan milyon kat daha eğlenceli!! :)) 

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Alışveriş Yapmadan Yaşamak Mümkün

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...