merhaba temmuz 2010 anneleri

Ynt: merhaba temmuz 2010 anneleri

03/17/2011 08:00:00

Müge kesin tanışmaları lazım bizimkilerin:) bu arada eşim de İzmirli pek bir övünür İzmirli olmakla:)

03/17/2011 08:01:00

Bu yaz tatilimiz yüksek ihtimal Bodrum gözüküyor. Tanışırız :P

03/17/2011 08:04:00

süpermiş o zaman sizi balık yemeye götürürüz:)

03/17/2011 08:40:00

evet eklemissin tarifi simdi gordum bende nurturia nin eski gruplarindan birinde okumustum

03/17/2011 08:42:00

En büyük sıkıntım ölçülerdi benim. Yani neyi ne kadar koymam gerek, hangi sebze ne kadar ağırlıkta olmalı sıkıntı yaşıyordum. Kitabın en güzel yanı ölçüler ve porsiyon miktarı bilgisi vermesi. Birkaç tarif yazayım tabiki..oğluşum uyanmadan.Yapmayı düşündüğüm bir tarif var:

Kolay Tavuk (12 porsiyon diyor. Ben dün bir tarif denedim.4 porsiyonluktu. 2 porsiyonluk yaptım,140-150 cc falan çıktı.)

yarım soğan,dilimlenmiş
15 gr tereyağı
100 gram tavuk göğsü, doğranmış
1 orta boy havuç, dilimlenmiş
275 gr tatlı patates,doğranmış
300 ml tavuk suyu

Soğanlar tereyağında biraz sotelenir (ben çook az çeviriryorum. Tavuk göğsü de eklenerek 3-4 dak.kadar sotelemeye devam edilir. Sebzeler eklenir, tavuk suyu ilave dilerek kaynatılır ve yavaş yavaş tavuk pişene kadar pişirilir. İstenen kıvama gelene kadar blendırdan geçirilerek servis yapılır.

Pırasa ve Patates Püresi (4 porsiyon)

25 gr. tereyağı
125 gram pırasa, doğranmış
250 gr. patates, doğranmış
300 ml tavuk suyu
2 yemek kaşığı yunan (!- ne demekse) yoğurdu

Tereağı eritilerek pırasa eklenir ve kısık ateşte ara ara karıştırılarak 5 dak kadar pişirilir . Patatesler ve tavuk suyu eklenir ve kapak kapatılarak yumuşayana kadar debzeler pişirilir. Sebzeler süzülerek blendırdan geçirilir. Arzu edilen miktarda pişirme suyu ilave edilebilr.Sonra püre yoğurtla karıştırılır.

Peynirli Karnıbahar (5 porsiyon)

175 gr karnıbahar

Peynir Sosu için,
15 gr. tereyağı
1 yemek kaşığı un
150 ml süt (ben keçi sütü kullanmayı düşündüm)
50 gr Çeddar ya da bebeğin seveceği başka bir peynir

Karnıbahar küçük parçalara ayrılır ve buharda pişirilir yumuşayana kadar. Bu arada sosou için önce tereyağı kalın tabanlı bir tavada eritilir ve un ilave edilerek karıştırılır. Süt de ilave edilir ve koyulaşana kadar karıştırılır. Tava ocaktan alınır ve peynir eklenerek eriyene kadar karıştırmaya devam edilir. En son karnıbahar eklenir ve blendır ya da çatalla ezilerek servis edilir.

Ispanaklı ve Bezelyeli Tatlı Patates (5 porsiyon)
20 gr tereyağı
50 gr pırasa , güzelce doğranmış,
1 tatlı patates (375 gr kadar) soyulmuş ve doğranmış
200 ml su
50 gr dondurulmuş bezelye
75 gr taze küçük ıspanak
 Tereyağı eritilir ve pırasa ile 2-3 dak. sotelenir.Tatlı patates eklenerek su ilave edlir, kaynatılıp ağzı kapatılarak pişmeye bırakılır 7-8 dak. Sonra bezelyeler ve ıspanak eklenir, pişirilir. Blendırdan istenen kıvama gelene kadar geçirilir.

Muzlu bir Tarif (1 porsiyon) Ya bu tarif çok güzel görünüyo ama ben  portakal suyunu ve de tarçını henüz vermedim. Alerji yapabiliyorlar sanırım..

Biraz tereyağı
1 küçük muz, dilimlenmiş
Bir çimdik tarçın 
2 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyu

Tereyağı eritilerek dilimlenmiş muzlarla karıştırılır ve tarçın da eklenerek 2 dak. sotelenir. Portakal suyu da ilave edilerek 2 dak. daha pişirilir ve çatalla ezilerek servis edilir.

Şimdilik bunları yazabildim..bebeklerimize afiyet olsun..

03/17/2011 08:46:00

Bu arada tatlı patatesin renkleri varmış..Kitapta portakal renklisini almamızı öneriyor, beta karoten içeriği varmış

03/17/2011 08:49:00

Istersen bu güzel tariflerini bebeğimizin sevdiği lezzetler bölümüne de ekleyebilirsin.
Böylece arkadaşlar yemek fikri aradığında buralarda sayfalarda aramalarına gerek kalmaz.
Burda trafik yoğun oluyor genelde :D

03/17/2011 08:50:00

ohh,ne güzel tarifler..artık yeni şeyler zamanı sıkılıyolar hep aynı aynı :))
ben de daha eline bişey veremeyenlerdenim,dişimiz yok ama daha önce armut ve muzu kocaman koparmıştı ağzından zor çıkarmıştık,o yüzden tırsıyorum..aşmam lazım biliyorum ve yazdıklarınız teşvik etti beni,en yakın zamanda tekrar deneyeceğim

03/17/2011 08:53:00

tarifler için çok teşekkür ettim. bekleyin minik kuzular yeni tatlarla geliyoruz:)

03/17/2011 08:56:00

Rica ederim..Yeni şeyler yapmak çok heyecan verici oluyor.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Temmuz Anneleri Tanışalım

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...