merhaba temmuz 2010 anneleri

Ynt: merhaba temmuz 2010 anneleri

06/03/2011 13:36:00

Bizde o da yok canım..Baba dedi bi kere,çiş dedi benden sonra tekrarlamıştı ama öyle bilinçli söylenen bişey yok yani..c

06/03/2011 13:36:00

Bizde o da yok canım..Baba dedi bi kere,çiş dedi benden sonra tekrarlamıştı ama öyle bilinçli söylenen bişey yok yani..c

06/03/2011 13:40:00

kuzeyde baba / dede ve hadi diyor sadece o kadar :))  ama en cok dede :)
bazen aglarken anniii diye biseyler cikiyor ama tam anne mi demek istiyor emin degilim :)

06/03/2011 13:45:00

H&M var burda evt, kızıma ordan çok alışveriş yaptım beğeniyorum. Onat haklı bizdede yok bilinçli kelimeler gee gee, baba, mama şimdilik anlamlı hissettiklerim ama bana anne yerine mama diyor ona eminim:)

06/03/2011 16:29:00

ya o kadar cok konusuyorum ki ve kitap da okuyorum, aslinda kendi de cok konusuyor ama anlamli hicbirsey yok :( mesela istedigi seyi parmagiyla gosteriyor ve yigugugagidede diye basliyor anlatmaya da... ben anlamiyorum henuz bebekce. encok da yiguu yigaguuu diyor. belki bazen ingilizce bazen fransizca konusmamdandir. yani evde sadece turkce konusuyorum, o konuda katiyim. hatta bazi kelimeler fransizca veya ingilizce dilime dolanmis olsa da ozellikle turkcesini soylemeye calisiyorum ama disari cikinca cocukla birden ortama gore fransizca veya ingilizce konusmak zorunda kaliyorum. e ne yapayim baska anneler var, onlarin cocuklariyla oynarken, lorin onu ver, oyle yapma derken ayip olmasin diye yabanci konusuyorum. sizce bir etkisi oluyor mudur? gerci cocuguyla evde ingilizce konusan anneler var tr'de. misal blogcu anne. bakalim benimkinin konusmasi gecikecek mi?

06/03/2011 18:19:00

dil gelişiminde kalıtımsal özelliklerin yanında çevresel faktörler de etkili.anne baba genleri önemli, bir de çocuğunuzla bol bol göz temasıyla konuşmak...piaget'e göre tek sözcük evresi 12-18 aylar, sözcüklerin birleştirilmesi evresi -iki kelimeyi birarada kullanma-18-24 aylar. ilk gramer süreci ise 24-60 aylar.

06/03/2011 18:19:00

dil gelişiminde kalıtımsal özelliklerin yanında çevresel faktörler de etkili.anne baba genleri önemli, bir de çocuğunuzla bol bol göz temasıyla konuşmak...piaget'e göre tek sözcük evresi 12-18 aylar, sözcüklerin birleştirilmesi evresi -iki kelimeyi birarada kullanma-18-24 aylar. ilk gramer süreci ise 24-60 aylar.

06/04/2011 07:27:00

firuz a katılıyorum birçok faktör bebeğin dil konusundaki gelişimini etkiliyor.hepsi birbirinden farklı.kimi yürüyor az konuşuyor,kimi emeklemiyor ama daha çok kelime söylüyor.misal bizimki bilinçli olarak anne,baba,mama,meme,bua,lamba,çiş,çiçi(çiçek) diyor.ama ben çok konuşkan biriyimdir,babası,dedesi,ananesi de.egeli olduğumuzdan ve kalabalık aile ortamımız olduğundan çok konuşuruz,yüksek sesle bir de.bazen ben bile yoruluyorum kendimden mesela.mama yedirirken o kadar çok konuşuyorum ki.masal,şarkı ne varsa.can çok dikkatli dinler beni.ama fatma çok erken daha zaten konuşmak için,hele birkaç dil duyan bebek için.hiiiç üzülme.

06/04/2011 07:54:00

aynen, ateş 10 aylıkken yürüdü, şuan koşuyor neredeyse fakat dede den başka da bir şey demiyor, baba 7 aylık yürümüş, ben de erken yürümüşüm. baba çok geç konuşmuş, ben ortalarda... biz de az konuşangillerdeniz:) belli ki ateş geç konuşacak. önemli olan kritik zamanları kaçırmamak. yukarıda yazdığım aylar kritik zamanlar (yani o iş için en uygun zamanlar) yani konuşma olayı çok değişken. kafaya takmamalı, fakat baktık ki konuşmamayı abarttı,, o zaman önlem almakta fayda var. bir arkadaşımın kızını biraz ihmal ettiler, çocuk 5 yaşında hala konuşmada çok zorlanıyor...

06/04/2011 12:08:00

ben de cok konusuyorum yaptıgım herşeyi anlatıyorum bunu biyerde okumuştum..bizimki cok uzun zamandır anne diyor ilk zamanlar belki bilinçsizceydi ama artık anlamlı oldugunu hissediyorum. ben merte sürekli annecim diye hitap ediyorum o yuzden mi öğrendi acaba diyorum..baba cok bozuluyodu başlarda sonra dede hadi filan da demeye başlayınca en son baba diycek heralde dedi ama artık diyo neyse ki..:) sabahları kahvaltı biraz geciksin annneee mam annne maamm diye inletiyo ortalığı iki kelime için erken oldugunu bilmiyordum ama daha 3-4 aylıkken konusur gibi sesler cıkarıyodu da herkes bu konusuyo ya diye hayret ediyodu erkekler gec konusur ne dilli bu cocuk diyolar..

bence fatto cok takılma her cocuk farklıdır bu konuda da doğal ebevenliği uygula derim..ama bence iki dil geciktirir benim ablamın kayınvalidesi rus ve alman melezi dr. cok bigili bir kadın o da söylemişti bana cocugun kafası karışıyo bağlantı kurmakta güçlük cekiyor diye..ben sadece ingilizce masal cdleri var onlardan dinleticem kendim ingilizce konusmayı düşünmüyorum bu yüzden..

adım admsetini bence de deneyip alalım..

herkese iyi haftasonları..  

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Temmuz Anneleri Tanışalım

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...