merhaba temmuz 2010 anneleri

Ynt: merhaba temmuz 2010 anneleri

06/05/2011 02:43:00

ya zeren sorma! ne iki dili...

simdi cocuklarin konusmasi gecikse de 7 yasina kadar yedi dil ogrenebilirmisler.
simdi ise baslamayi dusunuyorum yakin zamanda, birkac ofisle gorustum cevap bekliyorum. gondermek istedigim kreste sabahtan oglene kadar fransizca, ogleden aksama kadar ingilizce konusulacak. evde de sadece ve sadece turkce. turkceyi iyi konussun istiyorum. aksam 5'e kadar kreste, offf allahim bana sabir. burada cocuklarini krese insanlar hamile olduklarini ogrenir ogrenmez yazdiriyorlar. o kadar genel birsey ki krese yollamak. calissanda calismasanda.. cok fazla sira oluyor, 1-2 yili buluyor kreste sana sira gelmesi. bunlar devlet kresi tabi, bir de ozeller var. ben tabi acemi oldugum icin bekleme listelerinde adim yok, artik bakalim ne yapacagim ozele yollamak zorunda kalacagim. 
ya simdi dogal ebeyenlik falan tamam da ben simdi cocugum sanki muhtesem birsey olacakmis gibi saniyorum ya, herkes gibi, her yaptigi en ufak harekette aman bu cocuk ne zeki diyoruz ya. size bir bilgi vereyim; mesela tubitak matematik musabakalari, biyoloji,fizik musabakalari oluyor. (ben mat. ve fizikle ilgilenirim hobi olarak) simdi cocugunuzun 2-3 yasina geldiginde (kesinlikle cocugumun uzerine gitmem, cocuklugunu yasamasini da engellemem, sadece bir bilgimi ilgili ebeyenlerle paylasayim dedim) ne diyordum 2-3 yasina geldiginde, sordugu sorulardan, hani su cok soru sorma doneminde, neye ilgisi oldugu oldugunu anlayip, kesinlikle seviyesini asmadan o alanda yonlendirmek. mesela bitkileri mi soruyor, biyolojiyle ilgili ona guzel guzel anlatin, fotosentezdi, insan vucudu idi; veya bu elma neden yere dusuyor, bu kayik suda neden batmiyor tipi sorulara dikkat edin, ana bilim dallarinda yonlendirin. ya da sesler konusunda cok mu hassas... falan... 
bilginize; bir tubitak madalyasi ileride oss, oys sinavi olmadan  universite (tabi o bolumle ilgili) kapilarini aciyor. bu sistem nasil isliyor tam emin olmasam da tubitaka biyoloji musabakasina ogrenci yetistiren kuzenim bahsetmisti. 

iste ben de lolo'yu surekli takip edip, lolo uzmani olacagim heralde mesela su ara annemin tursu kavanozlarinda tamtam caliyor durmadan. metalin metalle cikardigi sese bayiliyor, denedim, plastik ahsap verdim, onu seviyor, ksilafon aldim, bir suru oyuncak aldim encok darbuka gibi kullanabildiklerini seviyor ben de onune cesitli sesler cikaran, kutu, kavanoz ne varsa veriyorum, manyak egleniyor.bakalim ne zaman gecer hevesi. hayalim darbukaci bir evlat olmasa da (bence doktor olsun) ne yapalim :) tabi karar vermek icin erken, benim gorevim sadece onu desteklemek.

06/05/2011 02:45:00

yaaaa ne cok yazmistim, tubitak konulari, bir bilim adami nasil yetisir bilgileri vermistim. gitmiiiiisssss

:(

06/05/2011 02:57:00

eneee gitmemis, hatta son gonderdigim de 100 kere olmus, bu nurturianin nesi var?

06/05/2011 07:11:00

lolovefatto montesorri yi araştırdın mı? muhteşem bir felsefesi var.senin bu kavanoz olayından bir başlıyorlar, şimdi çarpanlarına ayıran, köklü sayı çözebilen   5 yaşında bir yeğenim var(ben de matematik öğretmeniyim).  türkiyedeki bazı kreşlerde uygulanıyor fakat ilköğretimde maalesef yok, sistem bi anda değişiyor, sonrasında abuk subuk  sınav sistemi, dersane vb. çöpe gidiyor tabi, yarım kalıyor. google ın yaratıcıları hep bu sistemle eğitim görmüş. sen kanadada yaşıyordun değil mi? orada devamı olabilir.

06/05/2011 18:10:00

montessoriyi arastirdim, burda o felsefe ile egitim veren kresler var. ben de evde simdiden uygulamaya calisiyorum. odul ve ceza olmadan disiplin metodunu ama ne kadar profesyonel olabilirim bilemiyorum. burada belki kresten sonra ozel okula gonderirim ama biryandan da donmeyi dusunuyoruz. istanbulda pierre loti ilkogretime ya da dengi fransiz okullarini dusunuyorum ama asiri disiplinliler ve benim hic hosuma gitmiyor. ama obur turlu iki anadille buyuyecek (hatta 3) unutacak onlari diye hayiflaniyorum.

06/05/2011 19:05:00

disipilnli filan değiller güzelim. özel okul mantığı işte..çokkk pahalı okullar.. ama yabancı dilde eğitim istiyorsan, o okullarda fransızca ve ingilizce eğitim veriyorlar...dilini kaybetmesin istemiyorsan eli mahkum oraya yollayacaksınız...ya da canada da kalacaksınız...pas le choix ...

06/05/2011 19:23:00

ii geceler .size bişey soracağım.öğünlerde ne veriyorsunuz açıklamalı yazarsanız sevinirim.pütürlü gıdalara geçtinizmi.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Temmuz Anneleri Tanışalım

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...