merhaba temmuz 2010 anneleri

Ynt: merhaba temmuz 2010 anneleri

06/06/2011 15:06:00

ya evet yurtdisindaki cocuklarin turkcesini gordukce ben de kesinlikle evde sadece turkce konusmaya karar verdim. bazen bazi kelimelerin ingilizcesi veya fransizcasi dilime yerlesmis olsa da onlari da kendimi kasarak turkce soylemeye calisiyorum. burada iki dil var fransizca ve ingilizce, bakalim cocuk bu karmasa da ne zaman konusmayi sokecek. bu arada pierre loti konusunda pek arastirmam olmadi, simdilik sadece konusu gecti, cok erken oldugu icin ama disiplinli degiller mi? ben cocuklari cok zorladiklarini saniyordum. valla burada okul cok rahat ama cocugun okulda aldigi nefesten nerdeyse haberiniz olacak. ogretmenlerin ajandalari var her cocuk icin, cuma gunleri cocuk onlari imzalatmak zorunda veliye. ay ajanda ama bazen abartiyorlar; "sevgili gunluk" tadinda birsey. lorin bugun ben yerine otur dedim oturmadi, beni dinlemedi, guldu, sakiz cignedi'ye kadar yaziyorlar usenmeden. bazen de cocugun bizim her her herseyi bilmedigimizi dusunmesi daha iyi bence diye dusunuyorum. daha cok sinirlari zorlama istegi uyandiriyor.

06/06/2011 15:37:00

Bu dil sorunsalından bizler çok çektiğimiz için sanırım aynını çocuklarımıza yaşatmayalım diye hepimiz kafa yoruyoruz..Kreşi bilmem ama özel okul bu nedenle tercihim olacak benimde..

Bu arada babamızın babalar günü hediyesini hallettim çok mutluyum tish-o dan ona önünde onatın en sevdiği fotolardan biri,onata da şu çaldığım fikri uyguladığım(%50,%100 durumları:))bi body aldım..Bakalım babamız süprizi beğenecek mi:))

06/06/2011 15:41:00

Onat çavdar ekmeğine bayıldı,onun sayesinde epeydir yediremediğim bulamacı,bi ekmek bi bulamaç şeklinde küçük bi porsiyonda olsa tamamladık..Ama meyve ve meyve suyu yedirip içirirken çok zorlanıyorum bunları nasıl sevdiriyosunuz arkadaşlar bi fikir bu kulunuza:)

Haftasonundan bi anektotla bitireyim;babamızla yalnız bıraktığım kuzuyu (bakırköy pazarından ciciler alındı),döndüğümde ağzına aldığı suyu fışkırtıp kahkaha atarken buldum..eğlenmesi güzel de zaten az su içerdi,şimdi onunla oyun oynuyo:(

06/06/2011 17:15:00

yasemin geçmiş olsun 

06/06/2011 20:31:00

amerikan hastanesinde hamilelik eğitimine gitmiştim ders veren pedagoglardan biri anlatmıştı bi hastasının bebeği 4 yaşına kadar hiç konusmamış sonra birden konusmaya başlamış ama rusça! tabi bunlar şok..hatta önce anlayamamışlar meğersem uzun süre gelen bakıcılardan biri rusmus sonra tabi pedagog pedagog gezmişler..o gün biz de bu konuyu incelemiştik ama ben hiç bir şey hatırlamıyorum (hamilelik hali olsa gerek :P) bi tek bu aklımda kalmış..

bu küçük adamların yabancı oldukları dünyayı anlayabilmeleri ve dertlerini anlatabilmeleri daha önemli gibi geliyor bana..kapasiteleri cok yüksek diye bir bilgisayarın harddski gibi bilgi yüklemesi bana ürkütücü geliyor..eğitime önem vermeyen bi insan da değilim ama yanılıyor muyum acaba..en azından bi dili söküp iletişim kurabilir hale geldikten sonra sizin dediğiniz gibi en erken kreşte başlanmalı diye düşünüyrum çoklu dil öğrenmeye..tabi şartlar öyle gerektiriyorsa ayrı..

06/06/2011 20:40:00

Rahşancım mert eğer o gün meyve yemeyi reddediyorsa  yoğurduna, muhallebisine vs. katıp veriyorum.. bi de ben artık yemeğin yanında da meyve suyu veriyorum ya komposto ya da son buldugum yöntem suyun içine meyve sıkmaca :P mesela nektarin, kivi ya da malta eriği vs. yumuşak meyveler çatalın ucuyla delip suyun içine damlatıyorum kolay oluyo..kışın portakal suyunu sulandrıyordum..light bi meyve suyu oluyo hemi de doğal..merte sulu bişiler vermek gerekiyo bazn yemeği ıslatsın iyi çiğneyebilsin diye..

06/07/2011 07:17:00

arkadaşlar birşey soracağım size.sizin bebekler de kulaklarıyla oynuyor mu diş çıkarma sürecinde?bizim şimdi toplam 5 dişimiz var ama sürekli yenileri geliyor ve genelde iki tanesi ayna anda geliyor.ilk öncekilerde ishal yoktu şimdi hafif var mesela ve de kulakla oynama var.sizce endişelenmeli miyim?kulağı ağrısa ağlar di mi?keyfi yerinde çünkü.ama eller sürekli kulakta,bazen saçlarını da çekiyor.bir de ishal için eğer günde 5 kereyi geçerse ishal diyoruz diye biliyorum?

06/07/2011 07:23:00

Endişelenme Yeşimcim..Bizimki de aynısını yapıyor...Alt dişleri çıkarkende çok kulağı ile oynardı..Eğer kulağında bişey olsa ağlar, durduramazsın..

06/07/2011 07:45:00

saol mügecim ben de öyle düşünmüştüm çünkü kulak ağrısı dayanılmaz birşey Allah korusun.o zaman dişe bağlıyorum ben bunu.

06/07/2011 07:57:00

Bizde de aynısı var Yeşim,kulakla oynama,çekme,saçlarını yolmaya çalışma:(Çok üzülüyorum ama nerdeyse hiç bişey fayda etmiyo,dişlikler yerine metal kavanoz kapaklarını ısırmayı tercih ediyo,çok zorlarsa ve hafif ateş hissedersem diş etlerine rahatlatıcı sürüp,calpol veriyorum..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Temmuz Anneleri Tanışalım

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...