merhaba temmuz 2010 anneleri

Ynt: merhaba temmuz 2010 anneleri

06/12/2011 09:39:00

Tuvalet eğitiminin asla bu aylarda verilemiyeceğini bilmenizi isterim,bebeklerden tuvalet eğitimi en doğru şekilde 2yaş hatta 2,5 yaşından sonra başlar ve oturtulması 3 yaşını bulur.Bebeklere zorla lazımlığa yaptırmak yada erken tuvalet eğitimi vermek yanlış çünkü henüz o bırkma tutma kasları yeterince gelişmediğinden yapamaz,çocukla alakalı birşey değil,kasları hazır değil çünkü.Erken ve yanlış verilen çocuklar ilerde şizofren,hırsız yada cimri olabiliyor ve daha bir çok psikolojik soruna yol açıyor.bırakında ömrünün 2-3 yılı beze yapsın,bebekliğini yaşasın.ben oğluma uzun bir süre lazımlık eğitimi vermeyi düşünmüyorum,bu konuda bilir kişilerin yazılarını okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.

06/12/2011 09:54:00

tuvalt eğitimi konusunda keremin-annesine katılıyorum henüz çok erken ve ileride kötü sonuçlar doğurabilir.2 yaş  civarı en uygun zaman bence ve uzmanların dediği de bu .Bebeği yemek yemeyen anneler aynı durumu 1 hafta öncesine kadar en şiddetlisinden yaşıyordum artık uykularım kaçıyordu.Ne zaman ki üstten iki diş birden patladı dila yemek yemeye başladı.Diyeceğim o ki yemiyorlarsa mutlaka bir sebebi var,o an üzülüp kafaya takmamak elde değil ama dediğim gibi sebep ortadan kalkınca yeme başlıyor çok yıpratmayın kendinizi.Fattonun deiklerine %100 katılıyorum ve yorumlarına bayılıyorum.Uyku konusuna gelince biz de olumlu bir değişim olmadığından bir sözüm yok maaalesef.Umutla beklemedeyim.

06/12/2011 09:57:00

valla bu konu da biraz muğlak fadimecim bazı bebekler daha erken hazır olabileceği gibi 2,5 3 yaş geç kalınmış da olabiliyor..ben zaten sadece denedim zorlama yok asla..benim bir arkadaşımın çocuğu nerdeyse 4 olacak kakası geldiğinde anne bezimi bağla diyor mesela asla tuvalete yapamıyor..cünkü sadece beze yapılmanın doğru oldugunu zannediyor. cünkübugüne kadar bi şeye alıştırılmış yani beze yapmaya onun dğal oldugunu sanıyor..bu sefer de tuvalete alıştırmak zor oluyor..biraz hassas bi konu ama bence en doğrusu bebeği gözlemlemek..kaslar da 15 ayda istemli hale gelebiliyor diye biiliyorum..sevde bir yazı paylaşmıştı onu okudunuz mu benim cok aklıma yattı..o linki bulabilirsem yazarım buraya..artık bi ekole asla inanmıyorum her kafadan farklı ses cıkıyor herkes kendine yakını kafasına yatanı secmeli bence..

06/12/2011 10:01:00

Tuvalet eğitimi konusunda keremin-annesine kesinlikle katılıyorum,henüz çok erken ve ileride kötü sonuçlar doğurabilir,bebekler henüz organik açıdan buna hazır değiller.en uygun yaşlar 2 yaş civarı ve uzmanlar da böyle diyor.Bebekleri yemeyen anneler,1 hafta öncesine kadar bu durumu en şiddetlisinden yaşıyordum,ne zaman ki üssten 2 diş birden geldidila yemeğe başladı.Yani diyeceğim o ki yemiyolarsa mutlaka bir sebebi vardı sebep ortadan kalkınca yeme de başlıyor kendinizi o kadar yıpratmayın.Yeter ki bebeğiniz mutlu sağlıklı olsun.Uyku konusunda hiçbir olumlu ilerlememiz olmadığından lafım yok maalesef.Umutla beklemedeyim.Fattonun söylediklerine %100 katılıyorum ve yorumlarına bayılıyorum.Ama uygulayabiliyor muyum derseniz,maalesef ki hayır...

06/12/2011 12:25:00

ama bazı bebekler hiç zorlanmadan erkenden de alışabiliyor benim ablam yaşını doldurmadan lazımlığa yapıyormus annem hiç zorlamadıgını söylüyor ama ben yapmamısım bence her bebek farklı ve yine biraz bebeği ve  içgüdüleri dinlemekte fayda var..kesin uçlu doğrulara inanmıyorum artık zaten..ben  merti eğitim amaclı değil denemek için ve lazımlığa da tuvaletini yapabildiğini görsün diye oturttum ama benim durdurak bilmeyen kıpırcan oğlum hemen kalkıveriyor..sonra bıraktım zaten tuvalette klozetin yanında duruyor arada gelip bakıyor neymiş bu diye belki bi özdeşim kurar söylüorm buraya kaka çiş yapılıyo sen de ilerde yapıcaksın :) bakalım hazır oldugu zamanı kollıycaz ama öyle coook kötü sonuclar doğuracak bir hareket yaptıgımı sanmıyorum umarım yanılmıyorumdur..

06/12/2011 12:35:00

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/f6a6841c-2e8d-43b2-8d89-9d4801030c29/1/bezsiz-bebek-kitabi-ve-baglantilari

arkadaslar bu linkte ozgur annenin verdigi baglantilar var. ben tuvaletimi kendim gidip yapamasam da 9 ayliktan baslayarak "e eee" dermisim kakam geldiginde ve annem lazimliga oturturmus ama bez baglamaya devam edermis. gitgide yaklasik 14 aylik olunca bezi birakmisim tamamen. kendimde psikolojik bir sorun gormuyorum (manik depresif ve obsesif kompulsif disinda. :D saka sakaaa) gerci ben boyle erken ogrenince kiz kardesimden de ayni sey beklenmis ve "ay neden ogrenmiyor buuu" diyerek kizda baski yaratilmis ve coook uzun sure hazir bezlerin de olmadigi bir donemde ogrenememis. simdi ben lolo uzmani oldugum icin sabah kalkar kalkmaz bezini degistiririm her zaman cunku gece boyunca altini acmam ve neredeyse kendi kilosuna es bir bez olur(du). simdi aciyorum sabah hicbirsey yok.alt degisiminden sonra emziriyorum, yaklasik 15-30 dakika sonra kakasini yapiyor. altini bir aciyorum cis de var ama masallah bez 1 kilo diyecegim neredeyse. hepsini son yarim saatte yapmis. haa bir de bez baglarken sapitma basladi, bende de hali yok ya, saliyorum, allahim bayiliyor bezsiz gezmeye. ben tuvalet egitimi vermeyecegim, alistirma yapacagiz. beze devam, sadece yavas yavas kaslari kullanamyi ogrenecek. bir de sunu farkettim; ben loli ilk yurumeye basladiginda 1m uzagima koyup "gel" yapardim. o da tam dengeyi saglayamadigindan kosup boynuma yapisirdi. "olleeeey, kizim yuruyoooor kizim yuruyooorrrr" sarkisini soylerdim ama harbi mutluluktan. kendisinin de gozleri parlardi. beni itip "yine git ben gelim" gibi yapardi. sonra gene kosardi, bende yine ayni sarkilar. gun icinde surekli bunu oynardi. simdi de birsey yapinca ayni sevinci gosterip ona sarilip sarki soyleyip ziplayinca muthis caba sarfettigini goruyorum. onu getir bunu getir meselelerinde mesela. bir de yuzunde kendiyle gurur duyma ifadesi var. iste oyle tuvalet egitimi degil ama kendi kendine istedigi kadar alistirma yapacagiz. ben loli ile gurur  duyuyorum. maceramizi an be an sizlere bildiririm. bu arada gece gece lazimlik baktim, manyak stylish birsey buldum, size de gostereyim mi?

http://www.toysrus.ca/product/index.jsp?productId=3772641

bir de bu var

http://www.princelionheart.com/site/n_bc_7401.html

herkese gunaydin dun gece de amma yazdim, simdi de...bu arada yorumlarimi begenmenize cok seviniyorum ben de sizleri begeniyorum. hepiniz cok bilincli annelersiniz ve sizlerden cok sey ogreniyorum.

06/12/2011 12:35:00

06/12/2011 20:01:00

tuvalet eğitimi konusuna ben epey önceden değinmiştim ama bir şey söylememe gerek kalmamış fatmacım detaylı açıklamış zaten:)
Ben kızımı 9 aydan beri oturtuyorum lazımlığa zaten kakası gelince belli ediyor ve oraya da yapıyor. hatta bezine yaptığı zamankinden daha mutlu oluyor artık alıştı oturtunca neden oturttuğumu anlıyor ve varsa da yapıyor. Şuan sadece farkına varınca oturtuyorum tam bir eğitim sayılmaz. Ama böyle böyle alışacağına da eminim. Her fikrin bir mantığı var, her iki fikir de geçerli sebepler olabilir ama etrafımda 2,5 yaşında tuvalet alışkanlığı hala kazandırılamamış, beze yapmaktan vazgeçmeyen ve afedersiniz bir gün yayılan kokudan şok geçirdiğim 2 bebek var. Belki bu sebeptendir kızımı 2 yaşına kadar bekletmeye hiç niyetim yok. Sizlere şu grubu incelemenizi öneririm.

http://www.nurturia.com.tr/groups/6f22807e-d4a7-4c69-b962-9d3800f4c47f/1/bezsiz-bebek

06/12/2011 21:11:00

Zeren, fatto ve sevde  tuvalet eğitimi( alıştırması ) konularında sizlere katılıyorum,zorlamadan izleyerek,deneyerek,tepkilerini ölçerek ve teşvik ederek bu işi bir sürece yayma düşüncesindeyim bende..Lazımlık bakıyorum,1-2 haftaya denemelere başlıycam,tepkileri ve gelişmeleri yazarım..

Bugün babamızın yakaladığı sahne 2 adım atarak bir koltuktan diğerine tutunmadan onatın geçmesi olmuş..Şansa bak ben kaşırdım,gerçi bi taraftan da sevindim,ilkleri babamızında yaşamasına,hep ben mi ona anlatıcam:))Bekliyorum bakalım devamı gelecek mi..

Bu arada dün bi heves aldığımız crocslarımızı birbirine sürte sürte çıkarıyoruz malesef:((Ama hemen değil,sıkılıyo mu nedir?Neyse,şapkada da böyle olmuştu,alıştı..Yürüyünce de çıplak ayakla bu işin olmayacağını anlar nasılsa:)
İyi geceler,aydınlık günler Türkiye (zor gibi yaa,neyse..)

06/13/2011 06:37:00

arkadalar hala dişi hiç olmayan bebek varmı benımkınde hiçmi hiç yok.belirtileri konusunda bana yardımcı olursanız sewınınrım:(

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Temmuz Anneleri Tanışalım

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...