hangi alanlarda, neler yapiyoruz?

<123>
02/27/2011 17:57:00

paylasmak ister misiniz? 

ben su anda isletme fakultesinde, strateji ve uluslararasi isletme alaninda yar doc olarak calisiyorum. ya da calismaya calisiyorum mu demeliyim. 

anneligin yaninda bir de bir yandan makale basmak icin ugrasiyorum. 

biliyorum cok calismak gerekiyor cok amma velakin cogu zaman cocuklarim isimden once geliyor ve bundan hic de yakinmiyorum. biliyorum ki, cocuklarim birgun buyuyecek ve onlarla geciremedigim zamanlar icin geriye donup pisman olmak istemiyorum.

Selamlar!

Ynt: hangi alanlarda, neler yapiyoruz?

02/27/2011 18:54:00

Ben de doktorami Aralik ayinda Biyomedikal Bilimler, Sinirbilim (Neuroscience) dalinda aldim. 

Hamileligim ve dogum sonrasi 8 ay boyunca deneylerimi ve tezimi bitirmek icin ugrastigimdan ogluma ayiracak cok vaktim olmadi. Simdi post-doc pozisyonunda calismaya baslamadan evvel kendime ve ogluma oncelik veriyorum. Arada yazilmayi bekleyen bir makale var, onu bitiririm diyorum. 

Alanimda gelismeler son derece hizli oldugundan isime uzun sure ara vermem kariyerimi olumsuz etkileyecek. Bunun huzursuzlugunu tasisam da 'bir yolunu bulurum' deyip cocugumla birlikte gecirdigim surenin tadini cikarmaya calisiyorum. Eskisi gibi 'en iyisi' olma hedefimden coktan vaz gecmis durumdayim. Her sey sartlara gore degisir diyorum artik :)

02/27/2011 20:04:00

Bense çok başındayım daha şuan yüksek lisansımı yapıyorum alanım Genetik, hamileyken başladım ve bebeğim doğduktan sonra bir dönem ara vermek zorunda kaldım ve şimdi tekrar devam ediyorum. Tez belirleme aşamasındayım ve Tübitak'tan çıkma ihtimali yüksek bir projeye kısmetse asistan olacağım tabi eğer çıkarsa proje ve tezim kanser üzerine olacak, ikisini birlikte yürüteceğim.

Tekrar başlamadan önce bebeğimle ilgili ciddi bir tereddüt yaşadım hatta bütün kariyer planlarımı rafa kaldırmıştım da diyebilirim ama vazgeçemedim özellikle eşim ve ailem kesinlikle bırakmamı istemedi. Dönünce iyi ki dedim iyi ki bırakmamışım ve şuan planlarıma aynen devam ediyorum, şimdilik kızımda bende iyi gibiyiz:)

02/28/2011 08:22:00

Merhaba,

Ben de Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nde (nam-ı diğer İngilizce Öğretmenliği) Yard. Doç olarak çalışıyorum. Yard. Doç luğumda ikinci kez dosya teslim etmek üzereyim. Doçentlik baskısı yoğun. Ama 2.5 yaşında bir minik ile henüz yeni yeni toparlanıyorum. Üstelik ikinci bir çocuğu çok istiyor ama mesleğim nedeniyle nerdeyse imkansız olduğunu düşünyorum :(

03/01/2011 09:27:00

Ben de bilgisayar muhendisligi'ndeyim, su an postdoc olarak calisiyorum ve bir yandan da yardimci docentlik icin basvurulara basladim. Kizim henuz 4 aylik, dogum iznim bitti ama anlayisli bir ekiple calistigimdan home-office olarak (tabi ki annemin destegiyle) 6 ayligi tamamlayana kadar devam edecegiz.
Senem ben de 2. cocugu docentlik alinca ancak dusunurum diye dusunuyorum ama bakalim zaman neler gosterecek :)

03/01/2011 13:08:00

ben de ilk baslarda ikinciyi docentlik alinca diye dusunuyordum ancak gordum ki docentligim uzadikca birinci ve ikinci arasindaki fark da acilacak ve belki de birlikte oynama, birseyler paylasma donemini kaciracaklar... bunu da goz onune alabilirsiniz derim ben ;)

03/02/2011 02:12:00

Ben de 2007 yazinda Kimya alaninda doktorami tamamladim, 1 sene hocalik yaptiktan sonra, 2 sene postdoc olarak calistim.
Eylul ayindan beri kendime ve ogluma vakit ayiriyorum, evdeyim:) o kadar cok yorulmusumki...ozellikle postdoc beni cok yipratti:( neyse simdi enerjimi topluyorum ve bu arada 2 makale uzerinde calisiyorum.

03/02/2011 09:16:00

Hekimim. Enfeksiyon hastalıklarında asistanlık yapıyorum. 

Sürekli seminer, yayın varsa onun hazırlığı :) Öğrenci grupları olursa onların pratik eğitimleri ve bir dersim var. Bizde durum biraz değişik. Uzmanlık tezi alıyoruz. 2 senelik asistanlığı geçtiğim için yavaş yavaş tezimi belirleyip onun hazırlıklarına başlamam lazım. Belirlediğim birkaç konu var ama deneysel çalışma olana karar verirsem onun süreci daha engebeli :)
Ben de bir elinde akademik kitap bir elinde çocuk gelişim kitabı olanlardanım yani :)

03/02/2011 13:16:00

Endustri muhendisiyim. 2007 de master derecemi alıp Amerika'ya doktora yapmaya gittim, 2010 da bebek olunca ve de esimin isleri dolayisiyla yıl sonunda Turkiye'ye transfer oldum.  Simdi burada doktorama devam ediyorum. Bir patent basvurusu ve bir makale uzerinde calisiyorum su anda. Ben de ayni aslında, calışmaya calışıyorum. 

03/02/2011 14:59:00

ne guzel! hepinizi okudukca sevke geldim ben!
biraz depresiftim cocuk+ akademisyenlik konusunda ama sizlerin de ne cok sey yaptigini gorunce ne guzel dedim; zor, kolay degil ama isteyince olabiliyor demek ki.
Sevgili Ozge, arada kisa molalar almak da iyi geliyor, enerji toplayip belki daha bir sevkle baslamana sebep olabilir. Ben dogum iznimde bir donem -malesef 1 sene degil - ara vermistim, hos kafamda bir yerlerde hep "makale yazmaliyim" dusuncesi duruyordu ama, yine de iyi gelmisti.  
zannediyorum isini sevince oluyor birseyler, ite kaka da olsa...
hos, ben de bu aralar isimi sevip sevmedigimi kurcaliyorum ama neyse...

03/02/2011 23:28:00

Ben de Aralik ayinda UC Berkeley'den molecular ve hucre biyolojosi bolumunden doktorami aldim, simdi de ayni labda postdoc olarak calisiyorum. Bu sirada da yeni postdoc labimi ariyorum ki bunun cok da kolay bir sey olmadigini postdoc aramaya basladiktan sonra anladim. Oglum Mehmet'i doktoramin sonlarina dogru dogurdum ve de doktorayi 6 ay kadar uzatmis oldum. Her ne kadar dogumdan 3-4 hafta sonra ise geri donsem de yine de senin cocugun var, eskisi kadar cok calisamazsin tavriyla karsilastim. Neyse ki simdiki hocam Amerika'da bulunan bircok hocadan cok daha anlayisli ki beni idare etti.

Mehmet dogdugu anda ikinci cocugu da en kisa zamanda istedigime kadar vermistim ve de tezimi verdikten sonra da ikinci kere hamile kaldim, ama hala hocama bu durumu soyleyebilmis degilim. Acikcasi tepkisinden cekiniyorum. Bircok bayan hoca olana kadar cocuk planini ertelerken benim doktora sirasinda iki cocuk sahibi olmami insanlar anlamayabilir gibi geliyor. Post-doc icin mulakatlara giderken hamile oldugumu anlayacaklar stresini yasiyorum. Sonucta iki cocuklu birini ise almak konusunda tereddut etmeleri pek de sasirtici bir durum olmaz.  Gonlum isterdi ki hamileligimi gogsumu gere gere yasayayim ama bunun pek de mumkun oldugunu soyleyemeyecegim. 

Post-doc sonrasi Turkiye'ye donup orada hoca olmak gibi bir planim var. Her ne kadar Turkiye'deki akademik cevrenin buradakinden cok daha karisik oldugunu bilsem de ben 7 yildan sonra hala buraya temelli yerlesme fikrine alisabilmis degilim. Simdilik planimiz boyle ama, bir yandan da kismet. 

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
akademik anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...