hangi alanlarda, neler yapiyoruz?

<123>

Ynt: hangi alanlarda, neler yapiyoruz?

03/03/2011 01:24:00

Elifnur aslinda Amerikalilar pek ters bakmaz bu durumlara...cok cocuklu olurlar ya genelde:) yani sonucta postdoc olursan krese vereceksin cocuklari bunu biliyorlar, bence stres olma ve hamile oldugunu da soyle:) sonucta eger mulakata gider ve solemezsen ve seni ise alirlarsa ortaya cikacak, o zaman daha zor bir duruma dusebilirsin. Bak basimdan gecenleri anlatayim:

Tezimi savunurken 4 bucuk aylik gibi hamileydim:) Esim 1. senesi Univ of Cincy 2. senesi ORNL'de olan bir postdoc pozisyonu bulmustu, ben de hemen Cincinnatiye baktim ve heryere e-mail attim, birsey cikmadi...sonra bana bir universiteden part-time adjunct aradiklarini solediler:) ben de ok dedim ve hamile oldugumu ve kasim ortasindan sonra 2. doneme kadar calisamicagimi hemen soledim. Kabul ettiler:)

Sonraki sene icin de postdoc bakiyordum, cocugum oldugunu falan hep soledim. Ki benim postdoc hocam cadidir ve asiri hirslidir. Bana ilk sole demisti hatirlarim, 'cocuguna iyi bir anne olman icin kendin icin birseyler yapmayi birakmamalisin, cok iyi bir karar verdin postdoc calismalarina baslamak istemekle'. Bazen deney icin sehir disinda 1 hafta-10 gun kaldigimiz oldu ve ben hic bir zaman gitmem demedim, esimin de destegi de buyuktu tabii.
Sonuc olarak bence korkma, basvurularini yap ve durumunu da soyle:)) Eminim bir pozisyon bulup basariyla tamamliyacaksin!

03/03/2011 03:12:00

Selam Ozge,

Aslinda haklisin. Sonucta simdi hamile oldugumu gizlesem nolacak, laba baslayinca iki cocuklu olacagim, bir bakima hamilelik daha rahat bir donem. Mulakatlar sirasinda zaten ozel hayatla ilgili pek bir sey sormadi hocalar, ama ben labda cocugu olan var mi yok mu diye dikkat ediyorum. Cunku hocanin da cocuklu hayatla ilgili bazi gercekleri bilmesi gerekiyor. Mesela cocuk hastalanirsa mecburen evde kalmak gerekiyor, ya da oyle gec saatlere kadar calisma durumu surekli olmuyor. Uzun lafin kisasi, senin de boyle soylemen beni bayagi rahatlatti. Cunku karnim cikti cikacak diye epey stres oluyordum. Daha labdaki hocama bile soyeleyemedim, gerci onlar anlamistir muhtemelen, insan uc ayda 4-5 kilo alip nasil bu kadar gobek yapar ki sonucta:) Cocuk dogmadan nerede postdoc yapacagimi bir belirlesem kafam rahat edecek ama o da oyle ha diyince olmuyor. Simdilik arayislara devam bakalim. 

03/03/2011 04:09:00

Tabii cocuklu hayati bilmeleri iyi olur, benim sansima benden once gelen postdoc'in derin yaslarinda kizi vardi, o yuzden bizim hoca alisikti...bazen hastalik durumlarinda surat yapiyordu ama uzatmiyordu:) Nerelere bakiyorsun? ulke geneli mi? yoksa sizin oralar mi? iyi sanslar!

03/03/2011 05:03:00

Buralara bakiyorum Ozge. Stanford olmasi en ideali, ama UCSF'e de bakiyorum. Simdi esimin de is degistirmesi zor olur diye sadece ben is degistireyim diye dusunduk ama kismet.  Esim bes yildir her gun toplamda 2 saat gidip geliyor, o yuzden artik onun isine daha yakin bir yerlere tasinsak daha iyi olacak. Her iki okulda da birkac hocayla gorustum ama daha hicbiri netlesmedi, bekliyorum bakalim. 

03/03/2011 05:08:00

Iki kisi olunca mutlaka boyle seyler oluyor...ayni anda birseyler bulmak o kadar zor ki...bakalim bize ne olacak? umarim istedigin gibi olur:)

03/03/2011 20:58:00

Siz ne yapmayi dusunuyorsunuz Ozge? Sanki Turkiye'ye donme planiniz vardi, bir seyler netlesti mi yoksa arayislar devam mi ediyor?

03/04/2011 00:36:00

Evet istiyoruz Turkiyeyi, ama buraya da bakiyoruz...sonuc olarak nerde is bulursak oraya gidicez:)

05/28/2011 06:08:00

2008 yılında yapı bilimleri-mimarlık alanında doktora diplomamı aldım ama bitirmem 2007. Bebeğim (artık genç kız oldu!) 2006 doğumlu. Bir yılım ya kızım göğsümde emerken bilgisayar başında ya da onu uyuturken bilgisayar başında geçti.

Şimdi özel bir üni.de yar. doç. olarak çalışıyorum. Doktora sonrasında yazılacak makaleler, hazırlanacak dersler ve diğer org. işleri için kızımın yatmasını bekleyip gece 12'den sonra ya da sabaha karşı 3-4 gibi çalışmaya başladım. Ya da çok acil yetişmesi gereken şeyler varsa babasına bazen yalvararak bazen bas bas bağırarak çocuğumuzla ilgilenmesini rica ettim! ki işler yetişebilsin.

Türk kültüründen de kaynaklı olsa gerek çocukların ana yükümlülüğü hem anneler üzerinde, Şimdi 2. beğim geliyor. Çocuk ve kariye arasında kedimi sıkışmış hissederken 2 çocukla nasıl yapacağım bilmiyorum. Şeytan azapta gerek! Şimdi, birincinin okul, 2.nin bakıcı derdi, ikisine birden yetişme isteği ve doçentlik kriterleri arasında sıkışmış durumdayım.

Arada, işi bırakıp butik pasta vb. işine mi girsem diye düşüyorum. Belki mali açıdan da daha rahatlar ve herşeyi ince eleyip sık dokumak zorunda kalmam diye düşünüyorum. Yurt dışı fırsatlarını da değerlendirebilir miyim acaba?

Sorular, sorunlar... herkese selamlar ve içten sevgiler

06/09/2011 10:40:00

ben de kimyada doktoramı aldım. dr.araş.gör. olarak devam ediyorum. şimdilerde ücretsiz izinde annelik teziyle uğraşıyorum:))

doktoram bitene kadar anneliği erteleynlerdenim. keşke daha erken olsaydı dediğim çok oldu. ama şunu gördüm ki çocuk doğduktan sonra onu başkasına bırakmak bana göre değilmiş. iyikide doktora bitince anne olmusum. şimdilerde evde oğlumla vakit geçiriyoruz.

insan her yaşta akademisyenlik yapabilir, ama annelik denen şey doğru zamanda yapılmazsa çocuğa yazık olur diye düşünüyorum.

sevgiler:)

06/29/2011 08:58:00

Ben de hekimim. Şu anda mecburi hizmetimi yapmakta ve yan dal sınavına çalışmaktayım. Bizde işler biraz değişik. Sonrasında da üniv de hoca olarak kalmam isteniyor

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
akademik anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...