HANGİ EK GIDA İLE BAŞLADINIZ VE HANGİ AY NE VERDİNİZ?

<12>
12/26/2010 18:33:00

Biz 6. ay itibariyla patates-havuç-pirinç püresi ile başladık. 3 saatlik bir açlık arkasına püreyi verip arkasından emziriyorum. 1 hafta bu menüyü vereceğiz. Sonrası doktor kontrolünde belli olacak. Hazırladığınız püreyi 2-3 gün yediriyormusunuz yoksa hergün yeniden mi yapıyorsunuz? Miktarlar çok küçük olduğundan çoğu kalıyor çünkü.

Ynt: HANGİ EK GIDA İLE BAŞLADINIZ VE HANGİ AY NE VERDİNİZ?

12/26/2010 21:31:00

her öğün yeniden hazırla canım,besin değerleri ve kaliteleri düşüyo,ben4 aylıkken başladım sütüm yok gibi bişiydi,stressten sütüm azaldı,diyarbakırda doğu görevimizi yapıyoruzda herneyse,elma püresiyle başladım,i1 hafta boyunca verdim ardından emzirdim,1 hafta sonra yoğurtta vermeye başladım tabi kendim mayaladım halan öyle yapıyorum,bir yandan süt vermeye de devam ettim,sonraki hafta menüye basit bir sebze çorbasıda kattım,sonradsında da muhallebi yaptım.ilk başladığımda 1-2 kaşık verdim sonraki denemelerimde baktım ,o aldıkça aldığı kadaar verdim,şuanda 6 aylığız ve sabah kahvaltısınıda veriyorum bunlar:tuzsuz peynir,bıldırcın yumurtası,bebe biskivi,tahıl tozu milupanın,10-11 gibi meyve püresi caam rendeden,12-13 gibi çorba,kızımın favorisi acısız ev tarhanası,15-16 yoğurt,19-20 süt,22-23 gibi muhallebi yada tahıllı mamasını yer ve yatar,gece pek acıkmaz bunları aldığında ama sabaha karşı acıkır ozamanda emziririm doymazsa formül mama veririm.işte bizim hikayemiz böyle blender kullanmadım hiç çiğneme özürlüsü oluyolar resmen o yüzden kolaya alışmadım kızım için,senin için kolay gelsin

12/26/2010 21:38:00

Bartu 5,5 aylık olunca doktorumuz elma püresi ve Anne sütü ile hazırlanan pirinçli mamayı verdi. ilk pirinçli mamayla 2 kaşık olarak ve öğlen vakti vermek koşuluyla başladık, daha sonraki hafta elma püresini yine iki kaşıkla başladık ve öğlen vaktine aldık öğleden sonrada pirinçli mamayı böylece bu besinlere alerjisi varsa akşama kadar kendini göstermiş olacaktı. 1 hafta sonrası her iki gıdanın miktarını 1 er kaşık arttırdık. Max 1 çay bardağı 100ml kadar yiyebilecekti ama biz hala bu aşamaya gelemedik.15 gün sonra yani 6 aylık olunca sebze püresine başladık .Bal kabağı,havuç,patates,pirinç ve zeytin yağı içeren sebze püresi hazırlama prensibi şu şekilde oldu.Önce 3 sebzeyi kaynaktık ve 2 kaşık olmak kaydığla suyunu verdik, daha sonra püresini verdik daha sonra bu sebzelere pirinç ekledik en nihayetinde zeytin yağı ekledik böylece alerji yapan besin varsa bu aşamalarda belli olacaktı. Bartu alerjik bir bünyeye sahip dolayısı ile her gıdayı deneyerek geçiyoruz. Mutlaka günlük hazırlıyorum sebze püresini küçük parçalar halinde hazırlarsan artan besin olmuyor. Sebzelerin organik olmasıda önemli benim için bu nedenle sebzeleri ve meyvaları  organik pazardan alıyorum.

12/27/2010 09:28:00

Pınarcım,

Biz 5. ay itibari ile basladık.
Sebze puresi& yogurt ve meyve denedik..
Ilk basta 1-2 kasık sonra da 1 ogun olacak sekilde ayarladık...
Havuc-patates-kabak-princ idi ilk sebze sonra sayıyı arttırdık.
Tavsiyem ilk basta rondo yapsan bile mesela en azından pirinci sonradan ekle ki tanesi kalsın..
meyveleri cam rende de ezerek ver...
ama mumkun oldugunca tattır bebege ki alıssın yavasca..
cagan meyve ve yogurda cok sıcak degil amam sebzeyi seviyor diyebilirim
aslında gunune gore de degisiyor...
ben sebzeyi 2 gunde tuketiyorum...
her gun yapmak da cok israf olabilir...
dolapta 1 gun tutabilirsin
yogurt olarak babymix veriyorum..
ilk baslarda aksam da muhallebi yapıyordum ama cagan sevmedi
simdi zorda kalırsam milupa tahıllı gece muhallebilerinden veriyorum ama biz artk 9ay itibari ile ev yemegi tadımına da basladık...

12/27/2010 12:32:00

bugün sekiz kaşık sebze püresi verdim. biraz daha iyiyiz ama çok keyifsiz alıyor öğürüyor.
bende 2 günde tüketiyorum.Ferda da bir günden birşey olmaz diyor. pütür olsun diye irmik ekledik. akşam anne sütü pirinci sevdi. meyve daha çok hoşuna gidiyor. bebekten bebeğe değişiyor demekki.

12/27/2010 20:04:00

Biz 4.5 aylıkken elma armut suyu ve yoğurtla başladık..(Yoğurdu kendim mayaladım) Yavaş yavaş elma armut suyundan püreye geçiş yaptık..Bir süre sonra havuç verdim haşlayıp ezerek..Sevmedi...2 gün sonra aynı şekilde kabak verdim..Havuca nazaran daha çok sevdi..Daha sonra havuç kabak patates püresi verdim ama çok severek yemedi..O sırada da 6 aylık olunca oğlum Dr artık süt, bal, yumurta beyazı dışında herşeyi verebilirsin dedi...Genel olarak şu şekilde bir düzen oturttuk.

07:00 gibi anne sütü
09:00 kahvaltı ( milupa 7 tahıllı, pekmez, hipp biskuvi bazen meyve karışımı ve yanında 1 gün yağsız tuzsuz peyaz peynir 1 gün yumurta sarısı)
arada anne sütü
13:00 sebze (şu ana kadar verdiklerim kabak-patates-havuç-bal kabağı-pırasa - ıspanak (sevmedi pek) - brokoli - karnabahar(bu ikisini hiç sevmedi) tarhana çorbası, yoğurt çorbası ve tavuk)
16.00 meyve ya da yoğurt
18:30 muhallebi (bazen hipp elmalı gece maması, bazen pirinç ununa kendim hazırlıyorum)
20:00 anne sütü

Genel olarak günlük yapıyorum sebzeleri ama bazen çok yaptığımda derin dondurucuya atıyorum ve daha sonra kullanıyorum..Sütümüz, meyvelerimiz, pekmezimiz köyden geliyor...Bu şekilde devam ediyoruz...

12/28/2010 17:58:00

güzel bir beslenme proğramı olmuş. örnek alacağım.
oh ne güzel köyden mis gibi:))yarasın kuzucuğa.

12/29/2010 11:00:00

İki doktora gittim.İkisinin verdiği menüyü sentezleyip ortak görüşlerini uyguladım.Biz tam 6. ayda, ilk hafta elma püresi ile başladık.sonra elma-armut karışımı püresi.max: 125 ml. sabah 10:00 - 10:30 gibi verdik.akşam 20:00 - 20:30 gibi anne sütüne Hipp pirinç karıştırıp verdik.Birkaç gün sonra da meyve karışımını 2 günde bir çeşitlendirmeye başladık. karışıma biraz muz kattık.Şu anda ikinci haftadayız ve sebze çorbasına bugün geçiyoruz.Kabak-havuç - patates şeklinde.Bu da 13:00-13:30 gibi verilecek.Akşam yatarken de anne sütüne pirinç unu ya da 8 tahıllı karıştırıyorum.Kalan tüm öğünler anne sütü.Umarım doğru yapıyoruzdur herşeyi.6 ay sadece anne sütü vereceğim diye çok savaştım herkesle.Şimdi yedirdiklerim de bol bol besliyordur fıstık kızımı diye düşünüyorum.Doktorum hala anne sütü alan çocuk olduğu için yoğurdu öbür ay vermeyi düşünüyor.Su ise günde 40-50 ml yi geçmeyecek.

Bu arada arkadaşlar 0-1 yaş arası bebek beslenmesi kitabından da faydalandım (Prof Hilal Mocan) 

12/29/2010 11:19:00

hipp pirinci kaç lt süte kaç kaşık koyuyorsun?kaşık mı biberonla mı veriyorsun?

12/29/2010 11:30:00

doktor 125 ml yi geçmeyin demişti.Pakette 200 ml ye 4 kaşık yazıyor fakat ben kıvamlı olsun diye 70 ml ye 2 kaşık koydum. Böyle bile muhallebi gibi olmadı ama ben yine de kaşıkla yedirdim. Daha sonra bu kadar sıvı halde kalan birşeyi kaşıkla yedirmeye çalışmak saçma geldi ve diğer günler biberonla verdim.Tabi Melis pürelerini kaşıkla yerken sorun yaşamadığım için böyle yaptım.Kaşık alışkanlığına bir zarar geleceğini düşünmüyorum.

12/29/2010 11:44:00

bende biberonla veriyorum. daha önce anne sütünü kaşıkla verdiğimden kaşığa da alışık.bende kutuda yazan orana uyuyorum ama dediğin gibi muhallebi gibi olmuyor. yok bu saatten sonra birbirine karıştırmıyorlar. ama ilk 3 ay biberon vermedim.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
EK GIDAYA GEÇECEK,GEÇMEKTE OLAN,GEÇEN ANNELER

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...