yüzükoyun uyutma

01/14/2010 20:04:00

Bebeğim doğduktan itibaren o kadar çok uyku problemi çektik ki, yüzükoyun daha uzun uyuduğunu farkettiğimiz andan itibaren (20 günlüktü yaklaşık ve tıbben doğru olmadığından sürekli başında biri beklemek zorunda kaldı-akıllılığa bak!) devamlı geceleri o şekilde yatırmaya başladık..sonra gündüz uykuları için de aynı şeyi yaptık.. bundan dolayı emzik kullanamadık, şimdi de gündüz uykularında bilhassa her kafayı çevişirişinde yüzünü uyanıyor.. Şimdi uyurke sarılacağı bir oyuncağı, battaniyesi vs.. de olamayacak artık..bu da işin başka bir yönü..

Keşke biraz daha dişimiz sıkıp, sırt üstü yatırsaydık.. (ellerini de daha kontrollü olsun diye yarım kundak yapabilirdik..)

Ynt: yüzükoyun uyutma

01/15/2010 06:28:00

Okanumut bebeğin ne kadar oldu bilmiyorum ama yüzükoyun uyumaları o kadar da korkunç değil aslında.

Ada da ilk doğduğu günden itibaren sırtüstü yatmak istemedi. Ne zaman sırtüstü yatırsak ağlamaya başlıyor, uyumuyordu. Önce yan yatırmayı denedik, ama onu da sevmedi. Biz de sizin gibi kontrollü bir şekilde yüzüstü yatırmaya başladık. O şekilde hem daha rahat gaz çıkardığını hem de daha uzun uyuduğunu keşfedince de buna devam ettik. Aralarda ben sırtüstü, yan yatış yine de deniyordum şansımı. Ama dönmeye başladıktan sonra zaten hiç fayda etmedi :)

Emzik de verdik, sarılacağı bir oyuncağı battaniyesi de oldu. Bu aralar yastığına sarılıyor mesela. Ve hala en sevdiği yatış pozisyonu yüzüstü :) Ama sırtüstü de uyuyor artık yan da, ya da arabasında oturur pozisyonda da. Bence karamsar olmayın bu denli. Bir şekilde düzenleri oturuyor.  Ve kendilerine göre en rahat pozisyonu seçiyor bebekler.

01/17/2010 21:22:00

Ben de döneceği zamanları merakla bekliyorum açıkçası.. Gerçekten kolik açısından süper faydalı..İlk mailimi yazarken emzik denemelerime tekrar başlamıştım, bu defa daha başarılı oldum sayılır.. Gerçi doğru birşey mi bilmiyorum ama..şu emzik konusuna bir türlü ısınamadım..

01/21/2010 07:08:00

Oğlum dönebilmeye başladıktan sonra çoğunlukla yüzüstü yattı ve hala da zaman zaman yatıyor. Yüzüstü yatış pozisyonunda en çok bağlanacakları şey yastıkları oluyor(psikologlar buna geçiş nesnesi diyor) ve bizimki hala yastığını yanında dolaştırıyor(ado nennik:))

05/20/2010 11:13:00

ben hem okanumut'a hem de POD'a bunu çok fazla dert etmeyin demek istiyorum. Çünkü aslında seçimi bebekler kendileri yapıyor..Mesela biz Rüya'yı bebekliğinde sırtüstü veya yan pozisyonda yatırdık, 7-7,5 aylıkken sürünmeye ve emeklemeye başladı..şu anda en çok sevdiği pozisyon ise yan yatmak veya yüzüstü..hatta geceleri kontrol etmek için odasına gittiğimde genelde hep yüzüstü yatarken buluyorum. yani dönmeye ve yatakta kendileri hareket edebilir olmaya başladıktan sonra nasıl rahat ediyorlarsa öyle yatıyorlar...tıpkı bizim gibi :)

Geçiş nesnesi konusuna gelince, bunun için 8 ay zaten çok erken, genelde 15-18.ay sonrasında, anneden kopma sürecinde devreye giriyor o nesne, artık battaniye mi olur, yastık mı olur, emzik mi olur, onu bebek seçiyor zaten...
bununla ilgili çok yenilerde bir kitap okudum, geçiş nesnesi kavramını tarif eden ve literatüre sokan  ilk psikiyatrist D.W.Winnicott, Oyun ve Gerçeklik, Metis Yayınları...tavsiye ederim.
www.metiskitap.com/Scripts/Catalog/Text.asp?ID=9420

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
keşke yapmasaydım, iyi ki yapmışım..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...