biberon

11/26/2011 20:52:00

20.10.2011

Ynt: biberon

11/26/2011 20:59:00

benim bebeklerim biberon ve emzik almadilar. evet biraktirma derdi olmadi felan ama, sinirli kullanildiginda biberon özellikle 12-18 ay arasi büyük kurtarici oluyor. bir yas sonrasi bebekler daha yavas büyürler, dolayisi ile daha az yemeye baslarlar. bir de genelde bebekler bu yaslarda yürümeye basladiklari icin, yürümenin verdigi heyecanla oturup yemek yemek istemezler.

sürekli gezinmek, ayakta olmak isterler. bir hafta önce efendi efendi mama sandalyesinde oturup yemek yiyen cocugunuz birden her kasiga itiraz edip biran evvel asagiya inmek isteyebilir.

iste böyle durumlarda, arti bir de hastalik durumlarinda cay vs. vermek icin, cocuk hic birsey yemediyse bile, gece yatarken bi biberon süt verdiginzde, biliyorsunuz ki, o tok, sen rahat. evet, emdiler hepsi ama 5-6 ay sonra anne sütü doyuruculugunu yitiriyor, yanlis anlasilmasin, faydasini demiyorum, doyuruculugunu.

eger sizin de bebekleriniz reddediyorsa - su an halide ile yasit olanlar - bu aralar tekrar deneyin isterseniz. uykuya yakin bir zamanda, olmadi uykuda. bebegin her türlü baglandigi nesne icin ölcüyü iyi ayarlamak gerekiyor. nahide de bir yasina dogru - cebren ve hile ile :-p - kabul etti biberonu. sadece uykudan önce verdim. sonra bir bucuk yasa dogru abla ile aksamlari bardaktan pipetle icip yatti. bitti gitti. bir bucuk yastan sonra sanki daha zor 'aliskanliklari' degistirmek.

ben ilk bebegimde bilincli vermedim de, ondan yaziyorum bunlari :) velhasil, deneyiniz :) nuk cam biberon, ince uclu baslik. bi tane biberon var evde zaten, o da bu :)

.... meyve suyu felan bardaktan icsin zaten. ben bunu sadece bebeklerin bazen hakikaten hic birsey yemedikleri ve acliktan ötürü huzursuz olduklari zamanlar icin bir kurtarici olarak görüyorum. zira kasikla yedirmeye calismak hakikaten cok yipratici oluyor. misal gecen avusturya'da arkadasimla beraberdik, bir yasinda bir oglu var, cocuk huysuzdu, nicedir de beraberiz, aksam yemegi yemedi cocuk, annesi yatirdi. e dedim yemek? dedi o uykuluyken yemez, simdi sütünü veririm uyur.

simdi ama bu isin kolayciligi felan gibi düsünülebilir ama, böyle bir opsiyonun olmasi büyük rahatlik. hic nasip olmadi hos bana bugüne kadar ama, olsun, gözümle gördüm en azindan :)

[gecmis güncellemelerden derleme, bir soru üzerine link verme ihtiyaci hissettimde:) ]

11/28/2011 15:00:00

kesinlikle haklısın..ecrinde ne emzik nede biberon tutmadı.suyu bile kaşıkla içerdi (şuan bardakla) çok uğraştım tutsun banada kolaylık olsun diye ama olmadı..Dediğim dedik bişey zaten :) istemediği birşeyi mümkünü mümkünatı yok asla yaptıramıyorum yapmıyor tut dediğimşeyi bırakıyorum bırak dediğimde sıkı sıkı sarılıyor napcam ki ben bunlar bilemiyorum büyüdükçe değişir bu aksilikleri inş bebekliğinden belliydi saçlarından dimdikti özellikle benm yaptıgımı sanıyolardı :) ikinci bebemde inş bu emzik ve biberon işini başarıcam

11/28/2011 18:15:00

bende tam tersi durum ilk 10 gun emmedi emziği ve biberonu yutacak gibiydi...bunlara verdiğin enerjiyi bana versen çok mutlu olacam derdim neyse sonra emmeye başladı ama hala onları alıyor bundan kaynaklı kaşık almıyor şimdide püskürtüyor geçici olmasını umud ediyorum...

11/29/2011 12:46:00

Rüya emmeyi 10 ay civarı kendiliğinden bıraktı, biberon hiç almadı ve istemedi...sadece 2,5 yaşa kadar emzik aldı. Ben biberon almadığı için sonradan çok mutlu olmuştum, demiştim ki iyi ki almamış, biz ısrar etmedik o da hiç aramadı..12-18 ay arası gece tok kalması için akşam 20-20:30 civarı muhallebi yedirirdik. Sütü hep bardaktan içmeyi tercih etti...
Her çocuğun düzeni farklı oluyor ve aslında alışkanlıkları çoğunlukla kendi belirliyor.

Emzik çok kurtarıcı birşey, 2. bebem olsa yine emzik verirdim...vazgeçirmek o kadar da atla deve değil, en fazla 1 haftada halloluyor.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Asna Anne Fan Club

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...