uykusuz kızım

<12>
12/24/2011 21:36:00

merhaba herkese,

yeni üye oldum . yeni de anne oldum zaten.

kızım 5,5 aylık ve bir türlü gece uykularını düzene sokamıyorum. rezene,anason.yoğurt, vs... pek çok şey verdim ama saat başı uyanıyor. saatlerce emziriyorum yatmadan önce kavanoz mamalarından da veriyorum ama nafile. deliksiz uyutamıyorum, önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: uykusuz kızım

12/25/2011 17:04:00

hoşgeldin aramıza nildeniz kızının dişleri çıkıyor olabilir benimkide odönemlerde uyumazdı kaç saat uyuyor bide onu yazmamışsın ama 3 saat filan uyuyosa normal bence 

12/25/2011 17:43:00

daha çok küçük uykularının böyle olması normal gaz yapıcak şeyler yememeye ve yedirmemeye çalış

12/25/2011 18:01:00

hoşbulduk:)) istiklal ve annecik;

kızım bazen yarım saatte  bazen 45 dk. da bir uyanıyor. en uzun uykusu 1,5 saat.doktorumuz henüz dişetlerinin kabarmadığını söyledi. gaz olayından pek emin değilim. belki yoğurt yaptı ama doğuştan beri böyle zaten.

başınıza gelmiştir eminim. aile büyükleri önceleri dediler ki 40 ı çıksın düzelir. sonra süre 3 aya çıktı. 3 aylık olsun bak normale döner. şimdi hedef 6 ay..!! 6 ayı dolunca düzelecekmiş...:)) hepsinin de 2şer 3şer çocuğu var.. ya unuttular geçmişi, ya beni avutuyorlar..

siz ne güzel 2 yaşına getirmişsiniz. sağlıkla büyütün. fikirlerinize de ayrıca teşekkür ederim.

görüşmek üzere.

12/25/2011 18:18:00

Merhaba;

1; oda sicakligini kontrol edebilirsin cok sicak olunca yada cok soguk olunca uyumuyor

2; gazi olan kolik bi bebek olabilir

3; devamli agladigi icin ac sanip karnini cok doyurursan rahatsizliktan dolayi uyuyamiyordur

4; ustunde sıkan bisey olabilir mesela sapka corap sıkı bir pijama...

Yapman gereken;

1; uyumadan once oda sicakligini kontrol edip ustunu pamuklu rahat bir kiyafet giydir.

2; uyumadan yarim saat once guzel bi bicibici yaptirip rahatlatici bebek yaglariyla ellerine ayaklarina bacaklarina gobisine guzelce msaj yap. Bu esnada onunla konus yaptiklarini anlat " simdi minik parmaklarina masaj yapalim..." gibi

3; madaj ve banyodan sonra odanin isigini los yapip guzel bir bebek muzigi koyup kucaginda emzir ve sende mirildan sesini duysun..

4; ben en fazla 13-15 dk emziriyorum eger memede uyumazsa yatagina koyup uyumasi icin biraz salliyorum ama oyle saatlerce diil en fazla birkac dk.

5; egerki yine uyumamissa biraz kucagimda gezdiriyorum bu esnada iyice gevsiyor

6; gece kavrami kolay kazanilmiyor o yuzden sabirli olmalisin ve bebek adimlariyla hareket etmelisin. Mesela birgun aksam uykusuna 5 de yatiyorsa ertesi gun 5.15 de yatir sonra 5.30.. Gibi.

7; emzirmek icin geceleri sessiz olmalisin altini acma, isigi acma sadece emzir gazini cikar ve tekrar hic konusmadan yatir hemen sende yat. Seni basinda gormesin

Ancak gece uykusuna saat kavramini alistirarak gecebilirsin. Birde son olarak aglar aglamaz hemen kucagina alma. Egerki 1 saat once emzirmissen ac olmadigina eminsen tekrar uyandiginda kucagina alip biraz rahatlatabilirsin

Hmm bu arada bebegin kilosunu ve mdpyum oraninida ayarlamalisin sonucta onun migdesi cok kucuk cok yedirerek migdesini sisirme derim. Sonucta senin karnin cok tok olunca rahatsiz olmuyormusun?

Umarim isine yarayacak bilgilerdir...

12/25/2011 19:30:00

Selam,
Öncelikle diğer annelerin yazdıkları çok doğru üstüne ekleyeceğim tek bir şey var oda bizdede olan kendi kendine uyku döngüsünü yapamıyor olabilir.
Toprak 6 aylık olacak ay sonunda ve sadece meme emerken uyuyor sonra yatağına uyandırmadan bırakıyorum ki bu yanlış.  45 dk sonra uykusu hafifliyor ve o en son nerde gözlerini kapadıysa onu arıyor pışpışlamak, ninni, kucakta dolaşmak çoğu zaman işe yaramıyor, dr'muz bunun önüne geçmek istiyorsanız kendi kendine uyumasını öğretin, bırakın yatakta ağlasın siz gidin arada hadi uyu pış pış falan diyin yani ferber di sanırım o yöntemi uygulayın diyor, biz ağlatarak uyutmayı yapamadık, şimdi 1,2 gündür yatağına yatırıp ağlatmadan uyutmayı deniyoruz sonuç pek iyi değil. 
Yabancı bir sitede okumuştum linki unuttum kısaca bu durumlar içinşöyle diyordu; bebeğinizi koynunuzda sıcak ve mis kokunuzla uyuttunuz, sonra yatağına yatırdınız ve bebeğiniz uyandığında o kokuyu sıcaklığı arıyabilir örn, siz yatağınıza yattınız gece sağa sola dönerken bir baktınız mutfaktasınız noluyor diye uyku halinden çıkarsınız bir nevi bu hesap diyor.
Not bizimkide 45 dk bir uyanıyor ve 1.5 aydır böyleyiz. ..
Umarım sorununuz böyle bişey değildir, kolaylıklar dilerim...

12/25/2011 20:44:00

merhaba peren;

merhaba asyanın annesi;

tam da bahsettiğin gibiyiz biz de peren. yazdıkların çok mantıklı geldi. bu geceden itibaren bunları da deneyeceğim. daha daha uykusuz geceler bizi bekliyor anlaşılan:((

masaj-banyo-kıyafet tamam ama doyup doymadığını anlayamıyorum. ne versen yemeye razı kızım. bunu araştıracağım.

çok teşekkür ederim, size de kolaylıklar dilerim.

her bebek kendine has, kendine özel, kendine göre zorlukları var. dillerini çözmek zaman alıyor...

12/25/2011 21:22:00

benim 4 yaşında ki kızımın deliksiz uyuduğu nadirdir.hala gece 2 kere uyanıyor.ya rüya görüyor korkuyor ya da ben de hala bilmiyorum neden uyandığını.bunun yanında 4 aylık olupta gece 1 kere uyanan bebek biliyorum burda.onun için ben iki kızımıda uzun süre emzirdiğm için zaten hep çok uyandılar.yani bunun kuralı yok.sanırım tamamen şans uyuyan çocuk.sabır göstermek gerek.düzelir inş.

12/25/2011 21:27:00

Keşke aynı olmasaydı :(( allah kolaylık versin. İnş siz bizim kadar geç kalmadan kendi kendine uyumayı öğretirsiniz.
Mışıl mışıl geceleriniz olsun:)))

12/26/2011 11:17:00

peren, tavsiyeni denedim, yatağında uyuttum. ya denk geldi ya işe yaradı, biraz daha uzun uyudu..denemeye devam, dilerim siz de kolayca alıştırırsınız.. annelik yolunda çooook işimiz var daha. kolaylıklar dilerim..

elfe'nini dediği gibi bazı bebeklerde uyku genleriyle alakalı olabiliyormuş bazen. benim yeğenlerim de çok uykusuzlar. okula giden yeğenim hala saat başı uyanıp annesini kontrol ediyor yanında yakınında mı diye.

boool uykulu geceler herkese..

12/27/2011 08:45:00

merhabalar nildeniz,
aynı sıkıntıları ben de yaşıyorum oğlumla. aynı sözler bana da söylendi biz de 6 ayı bekliyoruz bakalım, dün gece buraya yazı yazarken uzun uzun (2 saat) uyudu, tabi yanı başımda :( emzirip yatağına koydum ama 45 dk sonra uyandı ve sabaha kadar 1- 1,5 saatte bir uyanıyor hala, çok doyuyor diye emzirmeden kucağımda sakinleştirmeyi deniyorum daha çok ağlıyor memeyi vermeyince,ben de şaşırmış durumdayım, banyoyu da denedim ama bişey değişmedi bizde, umarım artık düzelmeye başlarlar, en azından biz yorgunluktan bitmeden, senin de dediğin gibi boool uykulu geceler hepimize inşallah, sevgiler

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...