uykusuz kızım

<12>

Ynt: uykusuz kızım

12/27/2011 07:00:00

Merhaba nildeniz;
Kızım tam tamına 4 ay burnumdan getirdi diyebilirim. Kolikli bir bebeğe sahiptim. İlk 20 gün nerdeyse hiç uyanmadı denecek kadar az uyanık kaldı bebeğim.20.günün sonunda başlayan ağlama nöbetleri 4.ayımızın bitimine kadar sürdü. Akşam saat 21:00 gibi başlar sabah 8-9'a kadar süren arada 10dk uyuma seansı şeklinde bitmek bilmeyen ağlama krizleri yaşadı. Gaz damlası, rezene,banyo,masaj ne yaptıysam kızımı rahatlatamadım. 4.ayımızın sonunda gaz sancılarımız tamamen geçti. Zaten kızım gündüzleri uyur, geceleri dikerdi beni ayağa. Sonuç olarak anne gündüz uyuyamadığında.2 gün boyunca uykusuz kaldığımı, sinir krizleri geçirdiğimi hatırlamak bile istemiyorum.

4.ayımız bitince kızım göğsümde uyumaya başladı. Uykusunu kademeli olarak geceye çekmeye başladım ve sonunda başardım. Zor bir süreçti.5.ayda hem ek gıda hem de işe başladım. SÜtümü sağdım bıraktım. Zaten gitmedende stok yapmıştım. Ama 8.ayımızda kızım geceleri saat başı uyanmaya başladı.Bir iki günden sonra aç olabailceği düşüncesi ile devam sütü vermeye karar verdim. Evet kızım aç olduğu için uyumamış.Sabaha kadar mışıl mışıl uyudu. Ve kızımı doğduğundan beri nerdeyse kendi yatağında yatırdım, bir nevi ferber uygulayarak uykusuna kendi geçmesini sağladım.Şu anda kendi başına uyuyor. Bazılarına göre bunun yanlış olduğunu biliyorum ama bazen gerçekten yapmak gerekiyor.

Size bu dönemde tavsiye edeceklerim;

*Oda sıcaklığını kontrol edin.
*Çok kalın giysiler giydirmeyin (kızım sıcaktan nefret ediyor, belki sizin kızınızda hoşlanmıyor)
*Yatmadan önce banyo &masaj yapmayı deneyin.
*Belki bir ihtimal sütünüz yetmiyor olabilir, uykuya geçmeden önce sıkı doyurun...
*Gece uyandığında kesinlikle odadan çıkmayın, konuşmayın, ilgisini dağıtmayın...5A tam ilgi alanlarının geliştiği dönemlerden...

Umarım en kısa zamanda uyku sorununu çözersiniz. Hem anne , hem de bebek için uyku en büyük ihtiyaç

Sevgiler

12/27/2011 07:27:00

Merhaba Nildeniz,

Öncelikle gerçekten çok sevindim umarım devamı gelir, büyüdükçe daha da zor oluyor :( yılmayın devam edin :))) bir prof dinlemiştim bebekler ilk 6 ay kendi kendine uykuyu öğrenmeli eğer o dönemi kaçırdıysanız sütten kesme zamanında bir şansınız daha var diye. O kadar uzamaz inş.
Kendi kendine uykuya alıştığında gece uyansada yeniden uyuyabileceği için zamanla süre hep uzayacak ve gün gelecek sadece acıktığında 4-5 saatte bir uyanacak. :))

Allah kolaylık versin boooll uykulu güzel geceler :))

12/27/2011 07:50:00

merhaba kuras,

aynaya bakmış gibi oldum yazını okuyunca.:)) en son tatlı elma yağı ile masaj yaptım ayaklarına. yorulana kadar ağlattım ve ben de en fazla 2 saat uyutabildim bu şekilde. yakında bizi apartmandan attıracaklar zaten,çocuğu dövüyoruz falan zannedecekler. o nasıl bir ağlamaktır öyle anlayamıyorum. Allah senin de yardımcın olsun. farklı bir yöntem bulursan tavsiyeni bekliyorum.sevgiler..

12/27/2011 08:50:00

evet senin yazdıkların da bana öyle geldi, demekki bazı tipik davranışlar sergiliyorlar, en azından çok şükür ki başka bi rahatsızlık değil! bi çözüm, bi yöntem işe yararsa ilk işim paylaşmak olacak, herkesi öyle iyi anlıyorum ki!

12/27/2011 19:20:00

sevgili opeth;

senin işin daha da zormuş..4 ay deyince bir an halime şükrettim.4. aya kadar biz  iyi kötü ,acemice idare ettik ama 4. aydan sonra dengeler iyice bozuldu bizde. Hele ki şu bahsettiğin sinir krizleri hepten bitirdi beni.benim lohusalığım  bu ayda başladı sanırım . gerginlik te geçiyor bu bıdıklara ama çaresi yok bunun...biz onları programlamaya çalışırken farkında olmadan esirleri oluyoruz.

bende banyo masaj vs.. çok işe yaramadı. odadan da çıkarmamaya ,ışıkları açmamaya ,çok konuşmamaya gayret ediyorum ama açılan uykusunun bir daha geri gelmesi çok zaman alıyor.inatlaşsam ağlama krizleri baş gösteriyor, saat gece yarısını geçmiş oluyor. haliyle apartmanda çok bağırtamıyorum. aynı kısır döngüyle geçiyor günler..yatağı hep ayrıydı zaten ama şimdilerde yatağında kendi başına uyutmaya çalışıyorum . elbet biri işe yarayacak ama ben benden geçtim artık...

ama bu siteye üye olmak , farklı görüşler almak bana iyi geldi. hepinize de ayrıca teşekkür ederim.

sevgiyle kalın. deliksiz bir gece geçirmenizi dilerim hepinizin.

01/11/2012 19:18:00

Ferberden ziyade şşt-pat denilen aslında ananelerimizin yöntemini tavsiye edebilirim 10-15 gündür yatağında uyutuyorum biraz yol aldım bizim sıkıntımız özellikle gündüz uykularıydı uzun süre uyumuyordu 1 saati bumuyordu çoğunlukla memede uyuyr sallayarak vs.

sonra bu işin bir çözümü olmalı diye düşündüm o günlerde burdaki konularda tracy yöntemini gördüm kitabı aldım okudum ve uyutma yöntemi olarak kafama yattı denedim ve biraz biraz ilerleme oluyor gündüzleri artık 2 saat uyutabiliyorum kızımda çok yorulmamış oluyor inş. yavaş yavaş kendi kendine uyumayı öğrenir 

Hepimizeeee kolay gelsin.Ama mümkün olduğunca erkenden uykuyu öğrenmeliler ben daha önce öğretmediğime pişmanım şimdi 

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...