anneliği becerememek

<123456>
05/07/2010 20:37:00

yine kötü bir gece yaşadık.eve girdiğim andan itibaren oğlum sürekli inatlaştı benimle şu kafa atmasını nasıl önleyeceğim bilmiyorum.zaten işyerinde acayip gergin bir gün yaşadım eve gelip Berk ile unutacağımı sanarken daha da gerildim.

Ne anlatsam dinlemiyor neye yönlendirsem yönlenmiyor varsa yoksa buzdolabı açılacak ve içine girilmeye çalışılacak eve gelir gelmez elimi yüzümü bile yıkamama izin vermedi.En son altını almaya çalışırken ki buna da izin vermiyor altı ıslanmış artık,yüzüme tekme yedim tekmeyi atlatamadan geldi kafa attı nasıl bir çocuk yetiştiriyorsam artık,nasıl bir insansam veya anneysem çocuğa gerizekalı dedim evet dedim o sırada babası geldi koşarak yanımıza geldi tabi, Berk ona koştu ben uzun bir süre ciddi sinir harbi içinde dolaştım eşim sağolsun ne dinledi ne yardımcı oldu bana.oğlunu kurtardı manyağın elinden sahne buydu yani.

eşime yemek hazırladım Berk i mama sandalyesine oturttuk ama ben sinirimi geçiremiyorum berk onunla tekrar etmeye çalıştığım kaç yaşındasın bu kaç gibi tek başıma! oynadığım oyunları sergilemeye başladı eliyle 2 yapıyor ga diyor (kaç) eşim hemen tabi gerizekalı ya bak anlamıyor dedi.

Zaten vicdan azabı duyuyorum suratıma tekme  ve kafa yiyince nevrim döndü  birden ağızımdan çıktı hem de yüksek sesle demek o kadar anaç değilim demek o kadar insaflı değilim demek aklım yok 1,5 yaşındaki çocuğa gerizekalı dedim ona olan sevgim sinir harbimden daha mı önemsiz hiçbir mazeretim olamaz kendimi hiç iyi hissetmiyorum 2.tekmeyi yesem çocuğu dövecekmiydim.

Gerçekten iyi hissetmiyorum sonra yatana kadar hiç temasımız olmadı kendimden soğudum zaten babası yatırdı Berk unuttu ağlamasını ama ben unutmadım.Şu kafa atma,inatlaşma,sürekli ağlayarak ve tepinerek olmadık şeyler isteme durumu için bir doktora gitmelimiyiz çünkü sinirlerim kaldırmıyor ve saçmalıyorum acaba benim mi bir doktora gitmem lazım kendimi annelik sabrına,aklına,yeteneğine  sahip görmüyorum ve beceremiyorum ben bu işi sanırım.

Ynt: anneliği becerememek

05/07/2010 21:16:00

Seni öyle iyi anlıyorum ki.Daha dün yaşadım buna benzer bi olayı.

Valla bu kadar yükün altında çok da iyi dayanıyoruz bence.Akşama kadar iştesin,çalış gel.Evde yemek yap,sofra kur sofra topla,,çamaşır at makinaya,ütü yap,ortalığı topla..Ve bu rutin insanı hakikaten sarsıyor asabını bozuyor.Bunların hepsini eşlerimize 3 gn boyunca yaptıralım yeminle kafayı yerler..Arkalarına bakmadan kaçarlar.

Kendine haksızlık ediyorsun bence sen de insansın ve bu kadar yükün arasında böyle patlamalar gayet normal ama patlanacak kişi olarak ben daha çok eşimi tercih ediyorum şiddetle tavsiye ederim:))

05/07/2010 21:24:00

batuhanınannesi,

çok sağol gerçekten sağol cevapladığın için beklentim öyle değilsin denmesi değil inan aşağılanmayı bekliyorum burada kendimi affetmiyorum gerizekalı dediğim için biz şiddet içeren bir aile değiliz ki baba ile birbirimize hadi be deli, bazen manyakmısın dışında ters bir lafımız yok ki ki bunları da neşeli neşeli bunların dışında küfür etmeyiz saygı sınırını aşmayız Berk doğmadan bazen benim sesim biraz yükselirdi ki berk doğduğundan beri kavgaya fırsat yok ki bu akşam çıkan sesime inanamadım babanın karşında 1-0 yenik durumdayım bakışı o bakışı görmeliydin ama bana cevap verdiğin için teşekkür ederim.

05/07/2010 22:02:00

hepimiz anneyiz hepimiz her şeyin üstesinden geliriz çünkü biz süpermeniz:)
olur böyle durumlar önemli olan yaşadığımız zorlukları çok iyi bir dille kocalarımıza anlatmak,söylemek, konuşmak (hissettirmek değil yani bunu üzerine basa basa söylüyorum açıkca oturup konuşmak)
iş planı,biraz anlayış,kendimizede zaman ayırma konuları üzerine anlaştınız mı sorun yok her şey çözülür
bizde o zaman canımız çıktığı için istemedğimiz şeyler yapmayız değil mi
Kuzuların durumlarına gelince biliyoruz ki bu dönemler önemli döneler ama geçici hiçç üzülme nilberk sabah alırsın kuzunu bir sarılırsın bir öpersin af ettirirsin kendini

05/09/2010 17:02:00

Nilcim, herşeyi her duyguyu o kadar kontrol altında tutmaya çalışıyoruz ki, en ufak bir terslik aksaklık durumnda panik yapıp nolcak şimdi diyoruz.
Hepimiz mükemmel iletişimli ailelere sahip olmak için çabalıyoruz. Hangimiz çıkıp biz süperiz diyebilir ki, hangimiz çıkıp ben çok iyi bir anneyim, çok iyi bir eşim, çok iyi bir evladım, çok iyi bir sevgiliyim, çok iyi bir.... diyebiliriz ki....
Hatalar insanlara mahsus. Eğer "noldu canım dediysem dedim, ne anlar el kadar çocuk bu laftan" deseydin, bu kadar vicdan azabı çekmeseydin, belki yanlış yapmış olabilirsin denilebilirdi.
Ama Nilcim, sen zaten yaptığın şeyden dolayı yeterince üzüntü yaşamışsın. Fazlası kendine bile bile eziyet olur....

05/09/2010 21:41:00

Ben de seni çok iyi anlayanlardanım. Oğlum, senin oğlundan küçük ama tekmeler, bez değiştirirken tepinmeler, çığlıklar, inatlar, kaprisler, şımarıklıklar aynı! Hayır dediğim bir şeyi inadına yapıyor, üstelik ben bu hamileliğimde hiç yorulmadığım kadar yoruluyorum boş yere, oğlum sağ olsun. Bazen ben de deliriyorum, duvarlara vurasım geliyor, ya da kendi saçımı başımı yolmak! Ben de bağırıyorum bazen, sonra kendime çok kızıyorum ama insanın gerçekten sabrı kalmıyor, bilmiyorum ben kendimi sabırlı zannedirdim, belki de yeterince değilim.

Anlık sinirle insan ne dediğini bilmiyor, çocuğuna bile olsa oluyor işte. O yüzden ben sana daha fazla kendini üzme derim. Zaten gerilmişsin, daralmışsın, üzülmüşsün.

Ben gerçekten böyle çocuklara nasıl davranmak gerekir, bu bir dönem midir, geçici midir, kalıcı olabilir mi (Allah korusun) bunu öğrenmek istiyorum. Durumumuz buyken bir de eve yeni bebek gelecek, o zaman halim ne olacak merak ediyorum, çok umutsuz değilim, ama zaman yaklaştıkça çevremdekilerin (ailemden bahsediyorum) beni korkutma düzeyi de artıyor...  

05/10/2010 07:28:00

Arkadaşlar

Teşekkür ederim yanlız değilmişim hatalar yapmak ve vicdan azabı duymak konusunda  Cidden kendimi çok kötü hissettim,Berk unuttu ama ben asla unutmayacağım cmt-pazar müthiş sakindim böyle bir olay yaşamam gerekiyormuş sanırım
evet mutlaka yine sinirleneceğim ama asla çocuğa kötü söz söylemeyeceğim asla vurmayacağım

Eşime gelince,çok korkmuş kapıdan içeri girince yüksek sesle gerizekalı diyen beni duyunca bir de Berk sinirden kızarmış bir suratla içini çeke çeke ağlayınca onu kaptığı gibi odadan çıkardı surat ifadesi bana yaptığın iş mi der gibiydi ayrıca esmer kocam beyaz görünüyordu.
Kendimi savunmaya çalıştım dinlemedi odadan ayrıldılar

Gece size yazdıktan sonra konuştuk elinden geldiğince erken gelmeye çalışacağını söyledi vurdum sanmış ilk kez senin canını yakmak istedim dedi,çok garip bir his onun yerine başka bir şey koyamıyorsun canı yandı sandım korktum dedi.sessizliğim dinlemeyişim bu sebepleydi dedi.vuracağımı nasıl düşünürsün dedim.Gerizekalı dediğine göre dedi düşün dedi kapıyı açıyorum sen ve oğlumun sesi Berk ağlıyor sen bağırıyorsun ne düşünecektim dedi.

Eşime ve oğluma yaşattığım kabul edilir gibi değil.Ama kendime geldim sanırım ha Berk bana yaptıklarını çok bilinçle yapsaydı tekmelemek ve kafa atmak yine de olgun olan ben olmalıyım
Harbiden annelik çok zor, müthiş sabır ve sadece ver,ver ,ver...

05/11/2010 06:10:00

ben gördüm çok ilgili sevgili sabırlı bir annesin sen.

05/11/2010 07:31:00

breeze

sağol canım ama bazen dengeler şaşıyor işte,üzülüyor insan ama bana ciddi ders oldu dün akşam Berk sağlı sollu geçirdi yine bana hayatımın en sakin anıydı! annem şaşırdı nasıl baktıysam Berke direkt sarıldı bana işte böyle yapabilmek önemli kesinlikle sabırlı olmak gerekiyor

05/11/2010 09:48:00

nilcim cok yuklenmissin kendine, hepimiz gectik veya gececegiz boyle zamanlardan eminim. esinle de konusmussunuz anlasmissiniz. bundan sonrasi daha iyi olacaktir, uzme kendini. 

bazen dusunuyorum da kendimizden beklentilerimiz cok mu fazla acaba??

05/11/2010 13:18:00

hilal,

pedagog baba kabul etmiyor,ben okuyorum araştırıyorum herşey normal sen abartıyorsun diyor.(neden erkekler psikolog,pedagog kabul etmezler bilmiyorum)

doktora bile artık 2 ayda bir o da benim zorumla ki bu sefer 3 ay oldu.Ona da ne gerek var diyor herşey yolunda gidiyor bir rahatsızlık olursa gideriz diyor,13 aya kadar her ay gittik.

Neşe,
kesinlikle doğru kendimden ve Berk'ten beklentim çok sanırım.Kendime ama özellikle Berkten beklentime sınır çekmeliyim:)

Başak,
Yaz lütfen senin yazıların çok akıcı ve anlaşılır bir de kendimi okuyor gibi oluyorum yazılarında

hepinizin kuzularını kucaklar,öperim

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...