Eşimi psikiyatriste gitmeye ikna edemiyorum !!

04/06/2012 12:04:00

Arkadaşlar benim eşim çok ağır depresyonda. Sürekli yorgun mutsuz üzerinde bir ağırlık bir halsizlik sürekli baş ağrısı. kafasını koyduğu yerde uyuyup kalıyor. hayata karşı inanılmaz karamsar. artık onu hiçbirşeyin mutlu ettiğini görmüyorum. tam bir işkolik bıraksan 24 saat çalışcak kafasında sürekli iş var başka hiçbişeyi düşünmüyor önemsemiyor. işle ilgili ne kadar özenli ve dikkatliyse evle ilgili bi o kadar ilgisiz. bi fatura yatırması için 3 gün peşinde koşuyorum. ben ve tüm yakınlarımız bu durumun farkındayız ve bir psikiyatriste gitmesi için konuşuyoruz. aslında eşimde durumun farkında ama pskiyatristin çözüm olacağına inanmadığını söylüyor. asla gitmem diye diretiyor. bana akıl verin yardım edin. internette yaptığım araştırmalarda bu seviyedeki depresyonun kendi kendine geçmeyeceği sonucuna ulaşıyorum. ne yapmalıyım bilmiyorum. adam gözümün önünde eriyip gidiyor.

Ynt: Eşimi psikiyatriste gitmeye ikna edemiyorum !!

04/06/2012 12:12:00

burda konuyla ilgili uzman arkadaşlarda var ama benım deneyımım de bu derecedeki depresyonun ilaç tedavısız geçmeyecegi yönünde.beraber gidip ona destek olabılırsın dilersen.

04/06/2012 12:13:00

kendi isteği ile gitmezse tedaviden olumlu sonuç alamazsınız maalesef

bir şekilde ikna edilmesi gerek,eşinizi de en iyi siz tanırsınız, ben olsam çocuğumun mutsuz bir ortamda büyümesini istemediğimi belirtip tedavi olmazsa yürütemeyeceğimizi söylerdim.

04/06/2012 12:23:00

Isıne her zaman mı bu derece baglıydı, yoksa ıcınde bulundugu karamsar ortamı ınkar sekılde veyakarsıt tepkı gelıstırerek mı ısını bır kacıs olarak goruyor?

Yanı bu depresyon halı olmasaydı da ısıne bu derece baglı olacak mıydı?
Eger evet ıse sadece hayatına mutsuzluk katan ogelerı ıredelemek ve onu yuzlestırmek gerek.

Evlı ve cocuklu bır erkegın hayatının ortalamada aile-cocuk-is-sosyal cevre dortgeni cevresınde dondugunu dusunursek, dıger alanlara gıtmesı beklenen enerjının tumunun ıse yonlendırılmesı o alanlarda problem oldugunu gosterıyor.

Bu konularda sızınle konusmuyor mu?
Bır problem oldugunun farkındaysa bunu duzeltme cabası yok mu?
Son donemlerrde bır kayıp yasadı mı?
Evlılıgın/babalıgın kendıne uygun olmadıgını dusunuyor olabılır mı?

Sanıyorum mutsuzluga gıden bır surecı falzasıyla kendı ıcınde yasamıs ve sız sımdı onun yogun mutsuz donemıne sahıt oluyorsunuz.

Sebepler cocukluk, ilk genclik donemınden yetıstırılıs tarzına ve evlılıge olan ınanca dair genis bir yelpazede yer alabilir.

Ama ilk once sorunu kabullendıgı gıbı asmaya gonullu olması gerekır.

04/06/2012 12:24:00

biz yaklaşık 6-7 aydır bu durumdayız. ben onu hiçbir şekilde ikna edemeyince kendim gittim doktora ama benim gitmemle çözemeyeceğimi mutlaka onun gelmesi gerektiğini söyledi doktor. 5 ay kadar senin iyi olman için ne gerekirse yaparım ama bu şekilde yürütemeyiz dediğimde daha da ters tepti ve benden uzaklaştı malesef.

04/06/2012 12:30:00

kendi işi olduğu için işine bağlı bir adamdı ve ben bu yönünü takdir ederdim ama her saniyesi iş düşünerek geçmiyordu tabiki normal insanlar gibiydi bir zamanlar..
sorunumuz belli aslında ve bu benim içimi çok acıtıyor.
biz plansız hiç beklenmedik bir anda çocuk sahibi olduk. önümüzde çok farklı hayaller vardı. ummadığı bir zamanda baba olmak ve ummadığı zamanda anne olmanın depresyonunu aylarca yaşamış bir kadını yaşamak onu bu hale getirdi. ben iyileşeli hayatımızı düzene koyalı nerdeyse 1 yıl oldu. ama o bir türlü toparlanamıyor ve malesef son 6 aydır giderek durumu kötüleşiyor.

04/06/2012 12:33:00

bebek sonrası sendromu oluyo babalarda,bazen anneyı kıskanma,eskısı gbı beraber vakıt geçirememekten kaynaklı.erkekler kendılerı kolayca ıfade edıp,dışa vuramıyorlar.aslında bu konularda onu rahatlatarak konuşturmaya çalışsan,sadece ıkınızın oldugu planlar yapsan nasıl olur?benım eşim ne kadar bıze yardımcı olsa da süreklı bebekle ılgılenıp yorgun düşmemden dolayı,o da demoralıze oluyor zaman zaman.arada kaçıyoruz o yüzden bebekten,sonuçta bebegın ne kadar bakıma ıhtıyacı varsa ılişkinin de var...

bız beraber spora başladık mesela,haftada 3 gün sadece bıze ait zaman demek bu,sonrasında bıyerlere gıdıp bişiler içiyoruz,ya da eve gelıp fılm ızlıyoruz fılan..sız de kendınıze göre bu tarz şeyler yapsanız,belkı sadece can sıkıntısıdır kocanızdaki..

04/06/2012 12:52:00

Cocugun ez zor oldugu donem 1-3 yas arası. Ancak kendı dogal halıne bırakıldıgında yavas yavas eskı hayatına donecek esınız. Bu surecte katılımcı olmayabılır, kendı dunyasına cekılebılır, ne ıstedıgını bılemeyebılır. Ama evladınız ele avuca geldıgınde, baba sozcuklerı pıtır pıtır agzında dokuldugunde esınızın ona kayıtsız kalacagını sanmıyorum.

Bır sure kafasını ıstedıgı sekılde dınlemesı ve sızın her anlamda ona destek olmaktan vazgecmemenız cok onemlı bence. Sızın varlıgınızı yanında daim hissetmelı.

04/06/2012 13:48:00

bir hastalığin iyileşmesi için iyileşmeyi istemek de çok önemli. tabi bu durumu hastalık olarak söylemekde biraz tuhaf. ama birine sen hastasın yada senin sorunların var şöyle yapmalıyız diye diretmekde doğru değil. bellki şuanda durumun farkında bile olsa kabullenmek istemiyor. henüz baba olmaya hazır değil sorumluluk korkuttu. belki bunları sizinle bile paylaşmak onun için yük. bir başkasıyla paylaşmayı bu nedenle istemiyordur. eşinizi psikiyatriste gitmeye ikna edemediğinize göre onun için yaşam koşullarını kolaylaştırın. yada eğlenmesini sağlayın. bebeğinizle birlikte küçük aktiviteler. siz gözlemleyin onu neyin bu kadar yorduğunu. ama gözünede sokmayın eskisi gibi olmadığını. belki baskı onun biraz daha içine dönmesine neden olur.

04/06/2012 14:23:00

Ağır depresyonda olan bir kişinin mesleki performansı da bu durumdan etkilenir, genel olarak işlevselliğin bozulması depresyon tanısı için önemli bir kriter. Yani evde hiç bir iş yapmıyor ama işinde gayet iyi diyorsanız bu evle ilgili bir sıkıntısı olabileceğini düşündürüyor bana, daha önce de yazıldığı gibi ebeveyn olmak hele de plansızsa alışılması kolay olmayan bir durum. Genelde eşlerden birinin ruhsal durumu daha kötüyken nispeten iyi halde olan diğerine destek olmak için daha dirayetli durur. Sizin depresyonunuzun ortadan kalkması onun kendi sıkıntılarını yaşayabilir hale gelmesini sağlamış olabilir. Psikiyatrist kendisi başvurmayan bir hastaya yardımcı olamaz, çünkü kişinin iyileşmeye önce kendisinin motive olması gerekli. Hasta nasıl ikna edilir konusu ise çok bireysel, bunu en fazla siz yani onu en iyi tanıyan kişi bilebilir. Bu ikna sürecinde kendinize zaman ayırmak eğer mümkünse çok önemli. Çocuğa bakabilecek kimse varsa arada bırakıp bir yemek yemek, yürüyüş yapmak, spor yapmak, çocuğu uyuttuktan sonra sevişmek, öpüşmek eskisi gibi birbirinizle zaman geçirmek önemli. Bu depresif halin bir nedeni de sizi -eğer fazlasıyla anne gibi bir hale büründüyseniz eski sizi- özlüyor olması olabilir.Tabi bunlar konusunda net fikir ancak bir uzmana başvurarak ve görüşerek olacaktır.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...