BESLENME..

Ynt: BESLENME..

07/19/2012 20:34:00

bugün muz verdim 5 kasık falan yedi lütfenden ama iyi mi yaptım bilemedim ben

07/19/2012 21:11:00

muz da çok faydalı... ayrıca arada değişik tatlar tattırmak iyi bir şey.. eğer bebeğiniz dik oturabiliyorsa kendi eline de verebilirsiniz meyvelerden.. (tabi gözetiminiz altında)

07/19/2012 21:19:00

sevgili momofbartu ben püre olarak veriyorum herseyi gecen gün kendi elimle karpuz tattırıyım dedim minicik bir parcadan boguluyordu kuzum dik oturabiliyor eline vermeli miyim yiyecekleri

07/20/2012 08:06:00

melihece: benimki diş kaşıma bisküvisi ile bile boğuluyordu, önüne birkaç tane koydum, kıtır kıtır yiyordu ama yutmadan hepsini ardı ardına ağzına doldurunca damağına yapışmış hepsi ve nefes alamadı tabi parmakladım. karpuz ile de aynı hikayeyi yaşadık. kesinlikle ben küçüçük minik parçalar veriyorum eline. bisküvitide ağzındakini kontrol edip yeni yarım veriyorum.

07/20/2012 08:06:00

muzu ve şeftaliyi bile eline verince iri ısırıyor, yutmadan yine ısırıyor, yine yine derken boğulma hikayelerimiz çok bizim. çok heyecanlanıyor besin sözkonusu olunca benim oğlan o yüzden kendim çatalla ezerek ya da püre veriyorum çoğu şeyi

07/20/2012 15:08:00

melihece meyveleri eliyle kavrayabileceği şekilde mesela dilim elma, uzunlamasına bölünmüş salatalık, bütün şeftali, ikiye bölünmüş ve çekirdekleri çıkarılmış kayısı gibi verebilirsiniz.. Haşlanmış makarna, ekmek vb. daha sonra başlayabilirsiniz.. Kendi kendine beslemesine izin verebilirsiniz artık, şu an için biraz keşif ve oyun olacaktır ancak aynı zamanda da kendi kendini besleme becerisini kazanıyor olacak ki ileride kaşıkla peşinden koşmak zorunda kalmayacaksınız... ben nurturiada fistikcik sayesinde tanıştım bu Baby Led Weaning kavramı ile ve o ana kadar ne biliyorsam, kendimi neye şartladıysam hepsini çöpe attım çünkü bana çok mantıklı geldi.. Bir de kitabını alıp okudum.. tabi sizin durumunuzda seçim size ait..

Boğulma meselesine gelince kitapta belirtilen ve benim gerçek hayatta oğlumla da deneyimlediğim şey şu: bebeklerin yiyecekleri öğürme noktası biz yetişkinlere göre daha çok ağızlarına yakın. Bu yüzden büyük bir parça ısırdıklarında daha boğazlarına gitmeden öğürüyorlar ve çıkarıyorlar.. elbette gözetimsiz bırakmamak gerekiyor. Biz de bu durumu yaşadık, sakin olup beklemek gerekiyor kontrollü bir şekilde. 1-2 saniye sonra büyük aldığı lokmayı kendiliğinden çıkarıyor, hatta sonrasında gülüyor bile bana! Ve bebekler o kadar akıllılar ki neyi yeyip neyi yemeyeceklerini çok iyi biliyorlar.. Oğlum kabuklu verdiğim salatalığın iç kısmını yeyip kabuğunu çıkarıyor.. Şeftaliyi de tüm veriyorum, onun da kabuğunu çıkarıyor.. kendi elleriyle tutup kavrayıp ağzına götürmesi ve kırt kırt yemesi hem onun için inanılmaz bir haz hem de benim için seyretmek inanılmaz keyifli...

Evet yerken biraz kirletiyoruz etrafı ama buna değer.. ona da şöyle bir çözüm bulduk, mama sandalyemizin altına bir örtü seriyorum, sonra o örtüyü temizliyorum, böylece yerler kirlenmiyor.. bizimle birlikte masaya oturup yiyebiliyor böylece..

1 yaşına kadar kendi kendine yemesi bu beceriyi öğrenmesi ve tatları, dokuları keşfetmesi için en eğlenceli yöntem.. Bu arada kendi kendini beslemesi için çok aç olmasını beklemiyorum, aralarda onu ben besliyorum.. ben de püre gibi yapıyorum, çatalla eziyorum, karnı doyduktan sonra ya da atıştırma öğünlerinde kendi kendini beslemesine izin veriyorum...

şu gruba bir göz atın isterseniz:

http://www.nurturia.com.tr/groups/6cf42300-dcae-453b-a459-a00f0175157d/1/baby-led-weaning--bebek-kontrolunde-beslenme

07/20/2012 15:10:00

emine_arasjan, ben daha bisküvi ve karpuzu denemedim.. :) ama mesela kirazı ikiye bölüp verdiğimde bir kez kirazın tüm yarısını ağzına attı, sonra geri çıkardı tabii.. :)) bir daha da ısırarak yemesi gerektiğini öğrendi..

07/21/2012 21:18:00

momofbartu yanıtınız ve yardımınız için tesekkür ederim

08/02/2012 12:32:00

Doktorumuz 7.ay kontolünde her gün 100 gr kırmızı dana eti veya kıyma yemesi gerektiğini söyledi demir açısından. Anne sütü alıyor oğlum, demir ilacı 6.ayda kullandığımızda kabızlık yapınca vermedik bir daha dr onayıyla. Ancak, günde 100 gr et yedirmem imkansız zaten en iştahlı olduğu zaman bile bir kaseyiz zor yediriyoruz 100 gr et doldurur zaten kaseyi. Az az kıymaydı,tavuk etiydi koyuyorum ama sanki sade daha çok seviyor.
Siz her gün çorbasına koyuyor musunuz et?

08/02/2012 12:41:00

valla bu doktorların dediğini %100 uygulamak biraz zor. kırmızı et, ömrü azaltıyordu hani. beyaz et yiyin diyor doktorlar yetişkinlere, bebeğe günde 100 gr et bence fazla. Ben 2-3 günde bir sebze yemeğine katıyorum zorlamadan yemek isterse yiyor yemezse de takmıyorum. tavuk eti ve balığı da haftada 1 en fazla 2 kez veriyorum. balığı seviyor, tavuk da ehhh işte. arada kemikli et haşlıyorum suyuna ekmek, yeşillik doğrayıp veriyorum 10 günde bir falan. hergün çorbasına et met koymuyorum kısacası. Benim doğrum bu. Yalnız hergün 2-3 adet meyve, en az 1 biberon kompostu mutlaka veriyorum bayılıyor. Kahvaltıyı tek tek sevmiyor, bulamacı da artık kestim. 4-5 lokma yiyor peynir-yumurtadan. Sonrasında 1 meyve az bisküvi ile kahvaltıyı nihaileştiriyorum.  Kahvaltılıkları tek tek yemeye alıştırmaya çalışıyorum bu aralar.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...