BESLENME..

Ynt: BESLENME..

08/12/2012 19:04:00

Becanım, isim nedir? Seda ben bu arada :)) memnun oldum. Öğün saatleri nedir mesela? Yatmadan ne kadar önce son öğünü veriyorsunuz? yedirip hemen yatırıyor musunuz?

08/12/2012 19:08:00

Tuçe Seda, bende memnun oldum, sabah genelde 7 'de uyanmış oluyoruz, bir saat oyalanıyor, 8'de kahvaltısını veriyorum saat 10 gibi yoğurt yedirip uyuyor, sonra 12.00-13.00 arası uyanma saatine göre çorbasını veriyorum, tekrar bi öğleden sonra uykusu var, kalktığında meyve, akşam en geç 9 gibi son beslenmesini veriyorum, yarımsaat bir saat sonrada uyuyor, ama benim kızımın uykusu yok, 40/45 dk da bir yoklama yapıyor, annem burada mı bıraktı mı beni diye, uyandığında ya su içiyor, ya emiyor, hele son zamanlarda sıcak ve dişlerden herhalde geceleri sıklıkla uyanır oldu, ama açlık değil, arada bir acıktı mı diye mama verdim ama almadı, çoğunda suyu ve emmeyi kabul etti, bazen de emzikle geri uyudu,

08/12/2012 19:36:00

şu sıralar düzenimiz şaştı ama genel olarak benim oğlan sabah 7- 8 arası kalkıyor. emiyor. 9-10 arası kahvaltı. kahvaltı olarak da zeytinli ve dereotlu omlet- omlete farklı sebzeler de katabiliyorum. kırmızı biber,maydonoz, kabak gibi. yanına da bulamaç hazırlıyorum. omleti gün aşırı yapıyorum. omlet yapmadığım günlerde ise yumurtayı haşlayıp sarısını bulamacın içine katıyorum. bulamacın bazı olarak azıcık tahıllı kaşık maması koyuyorum. biraz muz,elma,erik veya armut rendesi- taze meyve koymayacaksam kuru kayısı ve erik-keçiboynuzu tozu, pekmez, kendi yaptığım tam buğday ekmeğinden ufak bir parça,1 tane ceviz. peynir olarak da dil peyniri veriyorum yanında minik parçalar halinde.
10.30 gibi emerek uyuyor. 1 buçuk- 2 saat arası uyku. uyandığında emiyor. sonraki öğün meyve öğünü. şeftaliyle beraber sabah kahvaltısına ne koymadıysam ondan veriyorum erik veya armut veya elma. sonra canı ne zman emmek isterse emiyor. ardından yoğurt geliyor. şu sıralar kefir mayası çoğaltmakla meşgulüz. kefir mayalamaya başlayınca yoğurdun yerini alacak.
yoğurt öncesi bir uyku daha vardı, derken akşam oluyor. ramazan nedeniyle akşam uykuları biraz sapıttı. 8.30- 9u geçirmezdi. akşam öğünü olarak da kıymalı sebze püresi
geliyor. oğluşa özel minik toplar halinde hazırlayıp donduruyorum kıymayı. onlardan atıyorum püresine. genelde 2 günlük çıkıyor.  patates. bezelye. havuç. soğan sarımsak,semizotu,biber, kabak, enginar, maydonoz kullandığım sebzeler arasında.dönüşümlü olarak mercimek, irmik, pirinç ve bulgur koyuyorum. arada bir kabak dolması yapıyorum ona da bayılıyor. son öğünden yarım saat kadar sonra emerek uyuyor.
şimdilerde diş çıkarıyor yalnız, sürekli kusuyor. geceleri de ağlayarak uyanıyor. çok sıkıntıdayız:(

08/12/2012 19:37:00

Bizim yeme düzenimiz genellikle şöyle. Sabah 6 da kalkar. 100-150 cc anne sütü ya da mama. sonra 7buçuk-8 gibi kahvaltı. Kahvaltıda ya domatesli omlet yer ya da peynirli-irmikli-soğanlı maması var onu yer ve uyur. saat 11 de çorbası var. hepsi kıymalı olmak şartıyla Yayla, tarhana, mercimek, sebze, vs. 200 cc ye yakın yer hepsinde mutlaka irmik, şehriye, pirinç yani tahıl koyarım ve yağ tabiki.Bazen zeytinyağı bzaen tereyağı. sonra oynar uyur yine. saat 2-2, buçuk gibi kuruyemişli meyveli pekmezli muhallebisini yer. ya yulaf unundan yaparım bezen de tam pirinç unundaN. içine anne sütü ya da devam sütü koyarım. çünkü artık emmiyor benim kızım, sağarak veriyorum sütü. diğer öğün saat 5 te. yoğurt 200 cc kadar, ben mayalarım ve meyve püresi. genelde şeftali püresiyle. içine mutlaka buğday ruşeymi.koyarım. Diğer öğün saat 7 de. kaşık maması yer sadece. daha sonra duş ve uyku. gece 11 de 200 cc biberonla anne sütü. bu kadar.

08/13/2012 04:32:00

massallah beyza bizde gorcekmiyiz acaba bu gunleri

08/13/2012 12:05:00

maşallah bebişlerinize...

biz yeme konusunda öyle çok iyi bir örnek değiliz, özellikle Kaan'ın olması gerekn kilonun altında olduğu düşünülürse..  yine de yazayım...

Sabah 7-8 gibi kahvaltı ( formül süt+kahvaltı tahılı+cicibebe+yumurta sarısı+labne peyniri+tahin, bazen zeytin, bazen ceviz, bazen t.yağı) bu karışım yaklaşı 120-150 cc kadar oluyor.

10-11 gibi meyve püresi

12-13 gibi kıymalı sebze yemeği ( yaklaşık 150-180 cc kadar oluyor)

16-16,3 150 cc formül süt

19-19.30 sebze yemeği (genelde kıymasız), çorba veya kaşık maması (120-150cc kadar)

Gece 150cc süt

08/23/2012 16:17:00

Bizimki de şu sıralar yemek seçmeye başladı.. bazı gıdaları (yoğurt ve meyve gibi) reddetmeye başladı..

Doktorumuz multimix şurup vermişti, yavrum hiç sevmedi, ve hep meyveyle birlikte verdiğimiz için şimdi meyveye tepkili.. arkasından şurup gelecek sanıyor.. işin kötüsü ferro damlasını da almıyor artık, tadını sevmiyor.. nasıl veriyrsunuz vitamin ve demirini? alternatif çözümlere ihtiyacımız var..

Yoğurdu artık öğün olarak almıyor ama onu bir şekilde sebzesiyle birlikte veriyorum..

Bu dönem, şu an 9 dişimiz olmasına rağmen, başlarda kabul ettiği hafif pütürlü yiyeceklere de tepkili.. tamamen püre halinde kabul ediyor.. omlet vb. nasıl vereceğim? yine yardımlarınıza ihtiyacım var..

Sabah kahvaltısını ben kaşık mamasının bir kısmına yumurta sarısı ve labne ile karıştırarak veriyorum. arada ceviz de ekliyorum.. önce bulamacını sonra kaşık mamasını veriyorum, bazen hepsini bitiriyor, bazen 3te 2sini.. Lakin labneyi sevmiyor, alternatif bulabilmiş değilim..

Emmediği için formül süt takviyesi yapıyorum..

Akşam kıymalı sebze püresini (içinde domates olunca yemediği için domatessiz ama mutlaka nohut/mercimek, kıyma, kabak/patates/havuç/karnıbahar, kırmızı biber, taze soğan, irmik/pirinç/bulgur içerikli) yetişkin birinin yiyeceği gibi koca bir tabak yiyor..

Sabah kahvaltı ve akşam yemeği arasında ki öğünlerini bir iki kaşık ile geçiştiriyor ve ben ne yapacağımı şaşırdım!!

not: biz de olması gereken kilonun altındayız, ancak sağlıklı bir bebek.. kilosundan ziyade gelişimini destekleyecek şekilde besleme taraftarıyım.. Ve beslenme konusunda çok bocalıyorum..

08/23/2012 16:36:00

Bu arada, üstte ki sorularıma ilaveten: Milupa Beslenme Uzmanı ile görüşen oldu mu hiç?? Mersin'e geliyormuş da, gitsem mi??

08/23/2012 22:11:00

dönem dönem böyle şeyler olabiliyor diye biliyorum. benimki de şu ara çok iştahsız mesela. en başından beri ekşi tatlı demeden bayıla bayıla yediği yoğurdu- kefirle değiştirdiğim için belki ama bizim kefir yoğurttan farksız oluyor- yemek istemiyor. özene bezene hazırladığım kahvaltılarından sadcee 3-4 kaşık alıp bırakıyor. çok sevdiği kabak dolmasını bile bugün 2 postada yiyebildi. genel olarak yemeklerle arası iyiyse endişeelenme bence. dişten kaynaklanabilir ya da şu sıralar inanılmaz hareketli ve muzurlar. keşfedecek çok şey var etrafta ve gelişim atakları gösteriyorlar sürekli. belki de yemekle kaybedecek vakitleri yoktur:)
bu arada dil peniri denedin mi? geceden suya ısla. ince uzun dilimleyip önüne koy. benimki bayılıyor öyle yemeye. hatta kaşıktan  çok onu çıplak ellerimle beslediğim zaman iştahlandığını görüyorum. kuş gibi açıyor ağzını sıpa:) ya ellerinle ısırtarak yedir ya da bırak o yesin. 2 durum da onlar için yeni ve en azından bnmkinin çok hoşuna gidiyor.
arada kemirmelik olarak kırmızı biber, salatalık falan verebilirsin.
üzüm çok faydalı meyve filesine koy eme eme yesin.

08/25/2012 08:56:00

mariposita,

dil peynirini en kısa zamanda tavsiye ettiğin şekilde deneyeceğim, teşekkürler!

meyvelerini, üzüm de dahil kendi elleriyle yiyor, kendi kendini beslemesi kısmında biz biraz erken başladığımızdan şu an hiç bir sıkıntı çekmiyoruz. kabuklarını ve çekirdeklerini çok güzel çıkarıyor. salatalık ve biber gibi verebileceğim her türlü sebzeyi de (haşlanmış patates, havuç, brokoli, bezelye, fasulye..vs.) veriyorum.

bu arada sabah sütle başlıyorduk, kahvaltıyla başlama gibi bir değişiklik yaptık, işe yaradı, şimdi kahvaltımızı güzel yapıyoruz.. öğün sıralarını bazen değiştirmek de işe yarayabiliyormuş, öğrendim.. :)

kahvaltı seçeneklerinizi ben de bekliyorum :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...