BESLENME..

Ynt: BESLENME..

08/25/2012 10:30:00

yumurta yediremiyordum ben hiç. burdan bir annenin tavsiyesi ile zeytinyağı ve kimyon gezdirdim üzerine bayılarak gün aşırı yiyor şimdi

08/25/2012 13:19:00

mcs kahvaltıyı 7-8 ay arası başlayabilirsin. bebek zaten kahvaltıya ihtiyaç duyduğu zamanı hissettiriyor.
beslenme başlığına daha önceden de yazmıştım kahvaltımızı ama yine yazayım:
bir gün yumurtayı haşlayıp veriyorsam diğer gün omlet yapıyorum.
eğer haşlarsam sarısını bulamaca katıp yediriyorum. bulamaçta ise şunlar oluyor:

baz olarak 1-2 kaşık kadar tahıllı kaşık maması,
yumurta sarısı
2 badem, 1 ceviz ezmesi
1 çay kaşığı keçiboynuzu tozu
1 çay kaşığı pekmez
muz(bazen), kabız olduğu zman kuru erik ve kuru kayısı
kendi yaptığım tam tahıllı ekmekten birazcık koyuyorum
taze meyvelerden ne varsa; erik, üzüm, elma, bunlardan birini koyuyorum.ama az miktarda
nohuttan biraz büyük tereyağı( köyden,güvenilir bir yerden aldık)

omlet yaparsam eğer bulamacın miktarını az tutuyorum.omlette de zeytin oluyor.zeytini ayrı da veriyorum bazen. biraz dereotu, biraz maydonoz,biraz semizotu, hemen zeytinyağında azıcık çeviriyorum, üstüne yumurta sarısı ekliyorum. bunları aynı anda koymayabilirsiniz. bugün mesela omletimizde minik küpler halinde doğranmış kırmızı biber, maydonoz ve semizotu vardı. yanına da geceden ıslatılmış dil peyniri yediriyorum. ayıla bayıla yiyor maşallah.omlet olduğu günler daha iştahlı olduğunu farkettim.
bir sonraki aşamamız evde kaşar ve dil peyniri yapmak,becerebilirsek tarif vercem:)
az önce bebek kurabiyesi yaptım onu da yazcam birazdan.

momofbartu,
maşallah ya ben üzüm yedrimeye korkuyorum. yani kendi ellerimle veriyorum.onu üzümle başbaşa bırakamıyorum. aslında yiyebilir kemirmeye bayılıyor ama boğulmasından korkuyorum.

08/26/2012 21:08:00

mariposita, Bartu ayıla bayıla ağzına üzümü alıp (çekirdeksiz yeşil üzümü tüm veriyorum, kırmızı çekirdekli üzümü ikiye bölüp veriyorum) dişleriyle bir iki çevirip suyunu alıyor, kabuğunu (çekirdeğini) geri çıkarıyor.. ama size birşey sormak istiyorum, omleti kendisi mi yiyor, yoksa robotta sıvı birşeyle (süt gibi) çekip siz mi yediriyorsunuz kaşıkla? bizim yumurta deneyimimizde omleti aldı, çiğneyemedi, susuz da olduğu için somurmadı, geri çıkardı.. sonra elleriyle saçlarını elledi, eşim verilir mi bu kadarcık çocuğun eline yumurta diye söylendi (titizdir kendisi).. :) bir daha da eline veremedim. Sizin tecrübeleriniz nasıl?

gesnur, siz de mi önüne koyuyorsunuz, yoksa siz mi yediriyorsunuz? bizimki de kimyona bayılır da..

bu arada, paylaşımlarınız için çok teşekkürler, gerçekten çok faydalı oluyor..

08/28/2012 20:05:00

mcs ben biraz suyla seyrelttim.. biz de başarılı oldu.. ama şu omlet işini nasıl yapacağız, onu henüz çözemedim..

08/29/2012 07:25:00

momofbartu, omlet dediğim yumurta sarısı ve sebzelerden oluşmakta, zeytinyağı veya tereyağını koyuyorum tavaya,biber, yeşillik ne koyduysam işte onları da şöyle bir çevirip üstüne yumurta sarısını ekleyip pişiriyorum. çatal kaşık kullanmadan ellerimle yediriyorum. zaten yağlı olduğu için yutması sorun olmuyo gurp gurp aşırıyo valla:)

bebekler kendi kendilerine yemeyi öğrenmeliler tamam ama, ana yemekler için henüz erken olduğunu düşünüyorum.mesela sabah kahvaltısını eline vermem. çok öenmli bir öğün ve şu aşamada döküp saçmaktan yiyemez zaten. en fazla eline peynirini veriyorum kemirmesi için. kendi kendine yemeyi teşvik amacıyla mesela aralarda sebze haşlanır, ne bileyim meyve tabağı konur önüne.onun haricine kahvaltı için falan erken. bir de maşalla h,üzümleri kendi başına aşırıyorsa omleti de çiğneyebilir pekala.

mcs, yanına ıhlamurla verebilirsin ya da herhangi bir meyveyle karıştıra

08/29/2012 07:26:00

ayy kucağımda semih vardı, herhangi bir meyveyle karıştırabilirisin demkistedim:)

08/29/2012 13:26:00

biz de oğluma kan tahlili yaptırdık, kan değeri normal ama diğer kan yapımı ile ilgili değerler sınırda olduğundan demire başlattı (4.ayda verilen demiri kesmiştim kabızlık yapmıştı, anne sütü de aldığından tolore etti çok şükür)
sabah 9 akşam 9 damla dedi fakat 2 gündür kusuyor öğünlerinden sonra.
Dr yan etkisidir dedi, ya tek öğün ver ya da gün aşırı ver dedi.
Sizde bu durum var mı?

08/29/2012 13:53:00

kusma olmadı ama demir bizde çok karın ağrısı rahatsızlık yaptı, dr ilacı değiştirdi şimdi gün aşırı alıyoruz....

08/30/2012 10:55:00

arkadaşlar geçenlerde internette okudum sağlık bakanlığı demir damlalarını toplatmış sağlık ocakları ferro sanol üçretsiz veriyordu ne zamandır soruyorum yok diyorlardı.yazıyıda okuyunca vermemeye başladım.tadı berbat her verdiğimde kusuyordu.

08/30/2012 18:33:00

beslenmeden demire geçmişiz ama bugün fırında kabak mücveri yapıcaktım, biraz ufaklığıda düşündüm, süper oldu, ve yedi, kabakla birlikte yarın yola çıkacağımızdan dolapta çürümesin diye havuç, patates filanda kattım, iki kızımda bayıla bayıla yedi,

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...