Feminizmin Emzirmekle Alakası Ne?

10/06/2011 21:57:00

Bugün rastladığım aşağıdaki makaleyi Dünya Emzirme Haftası bahanesiyle paylaşmak istedim. Belki biz de  bu konuda tartışabiliriz. Yalnız makale İngilizce, tamamını çevirecek zamanım olmadığından tartışmayı açması için birkaç cümleyi çeviriverdim. Bu saatte bu kadar:)

----------

Aynı zamanda bir hak olmayan seçenekler / seçimler aslında birer ayrıcalıktır.

Emzirmek bir seçenek değil, hak olmalıdır. Bu bir seçenek olarak sunulursa bu seçimle ilgili tüm sorumluluk kadının üstüne yüklenir. Emzirmeyi seçen anne bir tüketim kararı vermez, temel bir insan hakkını kullanır. Emzirmenin tercih olarak sunulması, işvereni de emzirmeyle ilgili yükümlülüklerden kurtarır. Orta üst gelir düzeyindeki kadınlar emzirmeyi seçebilirlerken, kadınların çoğunun - ücretli çalışanların vb. - böyle bir şansı yoktur. Feministlerin işyerindeki bu eşitsizliklere kayıtsızlığı, emzirmeyi sınıfa bağlı bir ayrıcalık haline getirir. (Çevirenin notu: Feministlerin suçu ne yahu?)

Ailelerinden veya sağlık çalışanlarından yeterli desteği almadıkları için, işyerindeki kısıtlamalar veya bebek maması endüstrisinin yanlış yönlendirmeleri nedeniyle istedikleri halde emziremeyen kadınlar baskı altındadır ve sömürülmektedir. Kadın hakları ve insan hakları için mücadele veren gruplar ve bireyler bu durumu değiştirmek ve emzirmenin bir kadın hakkı olduğunu teslim etmek için aksiyon almalıdır.

Ynt: Feminizmin Emzirmekle Alakası Ne?

10/07/2011 05:48:00

Ozdes, eline sağlık, teşekkürler paylaşım için :)

"Feministlerin işyerindeki bu eşitsizliklere kayıtsızlığı, emzirmeyi sınıfa bağlı bir ayrıcalık haline getirir. "
derken,
feminist mücadele tarihinde "emzirme hakkı" için mücadele pek rastlanmadığını belirtiyor olabilir gibi geldi bana...

(Ya da daha aktivist olduğum dönemlerde anne olmadığım için benim ilgi alanıma girmemiş de olması mümkün tabii, zira böyle bir makale yazılmış mesela ve yeni görüyorum:P)

Kadın özgürlük hareketine veya sınıf mücadelesine dahil edilen bir konu olmadığı için böyle yazılmış olabilir mi?

Emzirme hakkıyla ilgili uygun bir zamanımda iş yerimde yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum...

10/07/2011 07:56:00

Bir de, sakıncası yoksa, linki ve çevirdiğin kısmı güncellememde paylaşabilir miyim?

10/07/2011 20:07:00

Tabiki sakıncası yok!

10/10/2011 07:21:00

10/10/2011 07:21:00

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Feminist Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...