Çocuk Odası ve Yaratıcılık

12/18/2009 14:27:00

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Ynt: Çocuk Odası ve Yaratıcılık

12/21/2009 15:32:00

bence 21ay temalı çocuk odası için çok erken biz o hatayı yaptık ardaya 2 yaşındayken çilegin yarışçı odasını aldık. arda su anda 4 yaşında ama odasını hiç sevmiyor çocugu yönlendirebilir ama tam terside olabilir. mesela arda arabalarla oynamayı hiç sevmiyor fantastik şeyler sekilsiz yaratıklar ejderha ve dinazorlar ilgisini çekiyor fakat odanın renklerine uymuyor diye çogu istediği şeyi alamıyoruz . bence sadece yatak şifonyer gardolap alın istegine göre nevresimler ve aksesuarlar alırsınız. ilerde belki 6-7 yaşında kendi kararına göre oda seçersiniz.  

12/22/2009 09:39:00

Bu konuda deneyimli denebilecek bir anne olarak ben de katılıyorum temalı oda kullanmama fikrine.
Kalıcı eşyaları (yatak, gardrop vb) mümkün olduğunca düz şekil ve renklerden seçmek daha doğru gibi. Böylece gerekirse duvar kağıtları, gerekirse stickerlar ve diğer malzemelerle şekillendirme şansı doğuyor çünkü. Çok gerekirse bunlar dolaplara da yapıştırılabilir. Üstelik rahatça değişikliğe de gidilebilir.
Bence dikkat edilmesi gereken bir unsur da oyuncaklar, kitaplar gibi her an elinin altında bulundurabileceği eşyalarını almada sorun yaşamayacağı yükseklikte eşyalar bulundurmak.  Temalı odaların çoğunun kitaplıkları,  ilkokul dönemi çocuklarına göre ayarlanmış, küçük bir çocuğun yetişmesi mümkün değil, ayrıca tırmanabileceği de gözönünde bulundurulursa tehlikeli de (sabit değilse üstüne devrilme ihtimali nedeniyle).

12/23/2009 07:07:00

Ben de kendi ebatlarına ve boyuna yakın mobilya kullanılmasından yanayım. Oğlum odasında benden yardım istemeden çok rahat vakit geçirebilir çünkü hemen hemen herşey onun göz hizasında ya da aşağısında. 2 renk tercih ettik ama düz renk. Dikkat ettiğim tek şey uyum. Bunun dışında ne varsa kendi seçimine bırakacağım..

12/28/2009 12:43:00

merhaba,
biz oğlumun odası için mobilya almadık.mobilyalar bana çok yer kaplayan ve hantal eşyalar olarak göründüğü için portatif üniteler seçtik.montessori felsefeni inceleyince de çok doğru yaptığımızı gördüm.bence evde eşyalar değil insanlar yer kaplamalı.yani daha çok boş alan,daha az mobilya.
peki oğlum nerde mi yatıyor? pierre cardinden park yatak aldık.üç katı vardı,şimdi en alt katta yatıyor.kumaşla kaplı olduğu için içinde hopluyor zıplıyor.ve açılabilme özelliği sayesinde yatağına kendi girip çıkabiliyor.80 kiloya kadar taşıma özelliği var.
ayrıca dolap olarak ikea dan ps serisinden bir metal dolap aldık.ilk etapta herkes yadırgadı ama çok az yer kaplıyor ve bol eşya alıyor.sadece asılması gereken kıyafetler sorun oluyor.ona da bir çözüm bulmaya çalışıyorum şimdilerde.
böylece bu dolabı ilerde de kullanma şansımız doğdu.genç odasına uyumlu olabilecek kırmızı bir dolap.
fotoğrafları eklemeye çalışacağım.
ama arkadaşların da söylediği gibi duvarları stickerlarla,tablolarla hareketlendirnek,iyi bir perde seçmek gibi konular oldukça önemli.
ayrıca çocuk mobilyaları oldukça pahalı ben böylece oldukça ekonomik bir çözüm buldum.tabi tercih sizin.

12/28/2009 20:24:00

Sirar, az mobilya olmasına katılıyorum. Dolap da bence bu şekilde çok güzel, ayrıca asılacak giysi sayısı da fazla değildir zaten.

01/05/2010 13:36:00

merhaba. ben de bir mimar-anne olarak tasarımın her kolunda olduğu gibi bu konuda da 'LESS IS MORE' demekten kendimi alamıyorum :)
az ve işlevsel mobilyalar, çocuk boyuna uygun kitap ve oyuncak rafları bence olmazsa olmazlardan.
gelelim tema konusuna. bence ufak tefek, fazla gözü yormayan, çocuklara hitap eden stickerlar, duvar kağıtları vs. kullanmanın 'yaratıcılık'la çok da ayrı düşen bir tarafı yok. çocuklar bunlardan kendilerine göre masallar bile uydurabiliyorlar zaman zaman :) ama tabi tüm mobilyalar, duvarlar, tekstiller vs. hepsi aynı temalı olunca biraz boğucu olabiliyor.
tavsiyem şu: odanın duvarlarında ve mobilyalarda genelde açık ve soft renkler kullanarak bir fon yaratın. bundan sonra renkli bir kaç sticker ya da resim eklenebilir. ya da bol renkli, eğlenceli bir halı mesela.
kolay gelsin.

01/16/2010 16:18:00

çocuk odalarının ebeveynlerin isteklerine göre şekillendirilmesine karşıyım.o yüzden oğlumun odasında bende sadeliği ve kullanışlılığı seçenlerdenim.Yatağımız park yataklardan ve odada ona ait birde dolap var açık renk.Şu anda yaptığımız çalışmalarla duvarlarını süslemeye başladık.istediği resimleri asıyoruz.Bu onun çok hoşuna gidiyor..

01/24/2010 12:24:00

Merhaba,
çok önemli bir başlık olduğunu düşünüyorum... yazılanlara katılmakla birlikte, çocuğun yaratıcılığını geliştirmede yada kaybetmemesini sağlamada temel etken oyun ve oyuncakları. bu nedenle oyun alanı da olan odasının onun için tüm oyuncakların kolay ulaşılabilir olduğu (kolaylıkla yetişebileceği ve tehlikesiz kullanabileceği bir raf sistemi) bir ortamın sağlanması yaratıcılığı açısından son derece önemli. oyuncak kutuları olmak zorunda ise bile saydam olması, böylelikle oynarken her malzemenin görüş alanı içinde olması önemli. Duvarların açık renkli olması, dikkatini fazlaca dağıtacak ve onun tek bir konuya odaklanmasına neden olacak benzer temalı stickerlardan da uzak durulması daha yararlı olacaktır.
çocuğun odası kendi alanı ve bu alan içinde kontrolün kendisinde olduğunu hissetmesi, özgüven geliştirmesi açısından da önemli. Çocuk güvenliği tam ve alçak eşyalardan oluşan mobilyalar bu kontrol alanının oluşmasına önem verecektir.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
çocuklu ev düzenleme sanatı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...