2 yaş dönemi huy belirtileri başladı mı?

09/04/2010 20:50:00

Merhaba arkadaşlar,
18 ay dönemi gerçekten değişim dönemiymiş. Kızım 20 aylık olduktan sonra ise asıl değişim başladı. Birkaç anneden daha duydum, 20.ayda huyu değişmeye başladı diye. Klasik 2 yaş triplerine başladık. Ama asıl 2 yaşını doldurduktan sonra kim bilir neler olacak. O kadar şey okuduk, hazırlandık ama sinirlerime hakim olmakta zorlanıyorum bazen...

Ynt: 2 yaş dönemi huy belirtileri başladı mı?

09/05/2010 20:57:00

Merhaba;oğlum 2009 şubat doğumlu ancak 2 yaş tribine çoktan girdi:)eşim ve ben bu konuda yardım da aldık,kitapları da okuduk internetten de araştırdık yapmadığımız kalmadı diyebilirim...tüm bunların sonucu olarak tek elimizde kalan ''SABIR'' iki hece ama yapmaya çalışınca 2 senen gidiyor bence:))yapma  ve hayırlarla daha da pekiştiriyor kötü davranışları hep olumlu hep sabırlı ama nasıl?tükeniyoruz şarj oluyoruz olamıyoruz,deliriyoruz ...bizim  yumuşak karnımız ''sınır koyma'' bunu nasıl yapmaya çalışıyorsunuz aslında bunun hakkında yardım istiyorum ben...biz bu konuda pek başarılı olamıyoruz çünkü bu sabrın altına sığındıkça herşey olumlu ve oğlumun yolunda gelişiyor onun dediği oluyor gibi bu kez sonuç ''şımarık'' bir çocuk buna çok üzülüyorum işte...aksi olunca da hırçın bu denge nasıl sağlanacak bilemiyorum ...

09/06/2010 06:51:00

Şu gerçek ki; çocuğun o sırada yorgunluğu ,açlığı yada ilgi gereksinimi varsa kriz tırmanıyor.Bu çok net. Bunun dışında oğlum genel olarak eski Doruk.Ne zaman hırçınlaşmaya ,inatlaşmaya başlıyorsa mutlaka bir ihtiyacının olduğunu görüyorum.Bu şimdilik böyle.Bakalım zaman ilerleyince durum ne kadar şiddetlenecek?

09/29/2010 20:33:00

bende sana katılıyorum uod benim oğlumda aynı. inatlaşmaya hırçınlaşmaya başlayınca ya acıkmıştır yada uykusu gelmiştir. susayınca direk yere oturuyo. dışarda olunca caddenin ortasına oturuveriyo o an yanımda su yoksa hadi eve gidelim suyunu evde vereyim burda nerden alayım suyu diyorum hemen kalkıp eve doğru gidiyo. evdeykende kanepede oturuyo bazen susayınca kolunu mutfağa doğru uzatıyo bazen anlamıyorum bazen hareketleri hoşuma gittiği için anlamamış gibi davranırorum bu seferde kanepeden inip yere oturuyo veya elimden tututp mutfağa götürüyo yere oturuyo. çok tatlı yaa bayılıyorum onun o haline. her dediğimi anlıyo. bazen almaması gereken bişey istiyo vermeyince huysuzlanıyo bende hemen hadi oyun oynayalım diyorum oynuyoruz  yada dışarda gördüğü veya yaptığı birşeyi hatırlatıyorum veya kitabın nerde hadi resimlerine bakalım diyorum bakıyoruz filan. çok işe yarıyo. istediği şeyi hemen unutuyo sakinleşiyo. 

12/27/2010 11:47:00

Benim kızımda çok değişti.Eskiden de çok sakin bir çoçuk değildi ama şimdi beni resmen delirtiyor.Hırçın,sinirli,baş edilemeyen bir çoçuk oldu.Sabır , sabır..............

12/27/2010 14:50:00

Sevgili esra aynı noktada tedirginiz...
Diyorlar ki hayatı tehlike arz etmiyorsa görmezden gelin....Hayır yerine farklı kelimeler kullanın dikkat dağıtın..eğer sonunda evet diyecekseniz baştan deyin....

Bunu yapıncada insan acaba yanlış mı yapıyorum.Bu çocuk kuralları nasıl öğrenecek..şımarık mı olacak...
Sanırım bu gelişimlerinin doğal süreci..sınır tanımamazlık...Galiba 3 yaşında bunu eğitmeye başlayacağız...

12/29/2010 15:15:00

Benim yeni doğan bir bebeğim daha olduğu için çok zor anlar yaşayabiliyorum.Ama yinede iyi benim oğlum yani nebilim anlayışlı çok kudurmuyo çok kucağı sevmiyor kendi kendine oynuyor şu anda mesela ben bebek uyudukça ilgilenmeye çalışıyorum diyorum ama olmuyor yemek bulaşık evin toparlanması derken bir bakıyorum zaman geçmiş genelde yaptığım işlere yardımcı olması için gönüllendiriyorum oyun gibi algılıyor mesela çamaşırları ayırmak makinenin içine atmak,bulaşık makinesindekileir beraber yerleştirmek gibi.Ama birçizelge nelirledim kendime bu aralar babayla bol aktivitesi var

01/04/2011 13:56:00

son günlerde şunu düşünmeye başladım; belki de kural koymak, bazı şeyleri baştan oturtmak, öğretmek için acele ediyorum. belki de bu kuşak çok cingöz olduğu için, onların bebeklikten yeni çıktıklarını ve 3 yaşını bile doldurmadıklarını unutuyoruz. herşeyin başlangıcı 3 yaşken, doğumdan 3 yaşa kadar olan zaman ayrı bir dönem olarak kabul edilirken, belki de biz kural koymak için boşuna strese giriyoruz kimbilir. (sana hak veriyorum sevgili ilal)  belki de zamanı gelince nasılolsa bazı şeyleri daha iyi anlayacak ve çabucak öğrenecekler. kızım artık 25 aylık oldu ve bunu daha çok sorgulamaya başladım. belki de doğal haline çok çok daha fazla bırakmak gerekiyor. örneğin elini tabağa sokmamasını ne kadar öğrenebiliyor ki. belki günlerce yapmıyor, ama bir gün geliyor, 2 yaşında bir çocuk olarak bunu yapmak istiyor. ben ona 1,5 yaşındayken bunu öğretmiş olsam ne yazar. hala içgüdüleriyle hareket ediyor. bunu kabullendikten sonra hayat daha da kolaylaşıyor arkadaşlar. yaşayarak öğreniyorum. yine de bilemiyorum....

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2008 kasım anneleri burada buluşalım

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...