sınır koymada abartmış olabilir miyim?

<123>
08/24/2010 09:39:00

elfana,sorum sana aslında.
Şu bizim kitapı okuduk:Çocuğunuza Sınır Koyma(Robert J. Mackenzei). Süper. İlişkimiz düzeldi, mızırdanmalar sona erdi. Çok güzel eğleniyoruz beraber. Yaş itibariyle de öfke krizleri kalmadı.
Şimdi de diyorum ki ben bu çocuğu çok mu pıstırdım? Herşey için neredeyse izin almaya başladı.
Işıklı sesli polis arabasını açarken izin alıyor.Burada oynayabilir miyim diye izin alıyor. Gürültü yapabilir miyim diye izin alıyor. Yemeğimle oyun oynamıyacağım anne diyor. Ses tonum azıcık, inan azıcık sert çıksın''-anne bana kızdın mı?-anne ben seni üzdüm mü''.
Herhangi bir şey yere düşsün, ben O na çarpıyım,yanlışlıkla oldu diyim, Yiğit -özür dilerim anne cim, yanlışlıkla oldu. diyor. -Söj veriyorum annejim,bir daha yapmayacağım diyor.

Çok mu pıstırdım , çok mu korkuttum ben bu çocuğun gözünü?

Ynt: sınır koymada abartmış olabilir miyim?

08/24/2010 09:53:00

Senay, gozlemlemeden bu sorularin cevaplarini vermek dogru olmaz. Bunlar kataptan sonra mi basladi diyorsun? Ne kadar sure gecti kitabi okumanin uzerinden? Oglum, genellikle birsey yapmadan once izin alir. O' na ait esyalari almadan once izin almasi gerekmedigini belirtebilirsin. Belki de bu izin olayindan hoslandigini farketmistir. 2,5 yasinda krizler geride kaldiysa, cok sanslisin diyecegim; bizim 15 ay civari baslayip 3 e kadar surmustu:) Annesi olaraken iyi sen takip edersin. Sinirlar konusunu biraz daha aciklayabilirsin.

08/24/2010 10:00:00

Elfana, Yiğit 1 ay sonra 3 ü bitiriyor,yaklaşık 1 aydır böyle. Kesinlikle kitap okuduktan sonra oldu. Kitabı okuyalı 2 ay oldu daha.
Aslında daha huzurlu ve mutlu görünüyor. Çatışmalarımız azaldı,özellikle yemek yerken çok yaşardık.
Ama kendi oyuncaklarıyla oynarken bile izin istemesi beni düşündürttü açıkçası. Çok kötü hissettim kendimi, naptım allahım ben bu çocuğa diye.

08/24/2010 10:15:00

hımmm,ben de sen bilirsin diyorum.
sence yi de kullanabilrim.iyi fikir.
ben de istiyorum ki, azimli bir çocuk olsun,bence çok önemlidir.  zeka dan daha önemli nacizane fikrim,azimli ve kararlı disiplinli bir çalışmanın başarıya katkısı daha fazla diye düşünüyorum. çok pısırık mı yapıyorum acaba çocuğu dedim??!!! her şeyi,tüm kararları annesinden bekleyen biri olmasın istiyorum. Kendi alanı da var, misal odası. orada söz hakkı O na ait,oyuncaklarında da öyle.
kitabını yırttı geçenlerde, hiç sesimi yükseltmedim,valla, ses tonum da kızgın değildi.
sadece dedim ki bu kitabı artık okuyamacağız, sen yırttın.
-özür dileyim annejim. söj veriyorum bir daha yapmıycam
bu arada dudaklarda büzüldü:((

08/24/2010 11:04:00

ben bu kitabı okumak için fazla mı geç kaldım acaba? bizim ciddi bir sınır problemimiz var,  özellikle oyuncak almak da, tatilleri AVM ye gitmek ve oyuncakçı gezmek-%99 oyuncak almak- sanıyor, farklı bir şeyler yapsak dönüşte bir CEPA, bir Acity, ANKAMAll vs uğrayalım diye tutturma durumu söz konusu, umarım büyüdükçe bu durumu azaltabiliriz, baştan eşimin büyük(!) oyuncak hevesi ile başlamasaydık sanırım bu noktada olmazdık, parktan eve dönerken de lütfen gitmeyelim diye ağlayan başka bir şey (öneri, rüşvet vs) ile kandırılarak eve dönen tek çocuk bizimki sanırsam...

08/24/2010 11:09:00

ya da gece 12 de eve dönerken parkın önünden geçerken "lüften lüften bisiklete binelim baba" diye diretip ağlayan ve ikna olmayan:(

08/24/2010 11:15:00

Yani Ezgik, oyuncakçıdan sadece jetonlu arabalar binip çıkıyoruz armada da. smartplay de de jetonlar bitince çıkıyoruz. Baba mı çok yüz veriyor acaba??? Yiğit yanında babası varsa direk eski haline dönüp arızaya geçiyor bizde. herşeyeeee ağlıyor, daha istemeye başlamadan.

anne ve babanın tutarlı ve aynı dili konuşuyor olması önemli diyor bu kitap. tek kural olacak ve anne de baba da bu kuralı uyguluyor alacakmış. anne kurealı ayrı,baba kuralı ayrı olmasın der.

08/24/2010 11:27:00

elfana'nin dedigi gibi olabilir senay. bu izin alma olayi hosuna gitmistir. her donem bir akima kapiliyorlar bu veletler. zamanla ne icin izin almasi gerektigini oturtur kafasinda. ama simdi yeni bir kesfin, izin alma eyleminin keyfini yasiyordur. "cok mu korkuttum" demek icin cok erken yani.

08/24/2010 11:38:00

haklısın Şenay aynı dili malesef konuşamıyoruz, izin aldığında hayır dersem yine de yapıyor işin kötüsü:(

08/24/2010 11:43:00

peki yapınca sen ne yapıyorsun?
kitap:sözel tartışmalara girmeyin,direk uygulamaya geçin.
Misal:yiğit mama sandalyesinde pudingini oynuyor, parmak boyası yapmaya kalkıyor.
-yiğit yemeğimizle oyun oynamıyoruz ,oynayacaksan seni mama sandalyesinden kaldıracağım
deyip, oynarsa kaldırıyorum.

örnek versen?

bisikletiyle sokaktan geldik,binmye kalkıyor,
-bisikleti kirliyken evde kullanamayız oğlum
kullanmaya kalkarsa indiriyorum bisikletten,ağlıyor felan bir süre,sonra susuyor.
beraber temizliyoruz sonra,
-artık bisikletin temiz evde kullanabilirisn diyorum

şimdide sürekli soruyor -bisiklete binebilir miyim anne,temiz mi diye

08/24/2010 12:24:00

baba yoksa Şenaycım babana söylerim bu yaptığın doğru değil diye tehdit ediyorum, mesela anne prittle oynayabilirmiyim dedi, ben de yalnızca bantla oyna dedim, baktım ki araçlar pritlenmiş, kaldırdım priti ve akşam parka çıkmayı zora sokuyorsun dedim, aslında yalnış sanırım başka sevdiği bir şeyi ödül/ceza aracı olarak kullanmak,
baba evde ise, babayı hem seviyor hem de çok korkuyor sesini yükseltmesi kızması vs kafi geliyor,
malesef zaman zaman ufak tefek tokatçıklar yediği oluyor bizden ama başta işe yarayan bu yol artık onu korkutmuyor:( ödül ceza daha caydırıcı oluyor

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
4 - 8 Yaş Anneleri Nerdesiniz :)

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...