favori çorbalar

<12>
01/19/2013 15:04:00

bebişlerimizin favori çorbalarını ve tariflerini paylaşalım mı?

Ynt: favori çorbalar

01/19/2013 19:47:00

süper bir fikir canım.benim oğlum yoğurtlu çorbaları ve tarhanayı çok seviyor.Birde içine bal kabağı koyduğum her çorbayı yer.Tarife gelince bu ara yani demir eksikliğimiz çıktığından bu yana yeni tarifler peşindeyim o da vitamilerin birbiriyle etkileşimine dikkat etmek.Et yemeklerine mutlaka yeşik yapraklı sebze katmak gibi,mesela ıspanağa yumurta,yumurtaya domates,biber katmak gibi birbirine vitamin açısından uyumlu yemekler,kahvaltılar hazırlamaya çalışıyorum.

Ama daha önceki deneyimlerimi de paylaşabilirim.Linkteki çorbalar hepsi oğluma yapıp denediğim çorbalar.Bunlarda vitamin uyumundan ziyade lezzet uyumu var.

01/19/2013 20:07:00

ben de bugün ilk kez farklı bir çorba denedim oğluma patatesle soğanları kavurdum 1 kaşığa yakın un koydum tekrar kavurmaya devam ettim .tavuk ve tavuk suyu ile kaynamış suyu da üzerine ilave ettim hepsini pişirdikten sonra blenderden geçirdim üstüne nane serptim çok severek yedi bundan sonra sık sık yaparım  heralde. 

bizimki de tarhanayı ve yoğurtlu çorbaları çok seviyor ama bu aralar hep aynı çorbaları tekrarlayıp duruyorum ben bile sıkıldım valla çocuk napsın:)

01/19/2013 20:21:00

Bugün ilk kez denediğim mevsime uygun çorba; bi avuç kadar pirinci haşlayarak minik minik doğradığım pazıları kattım. ayrı tencerede kavurduğum kıymalarıda ekledim. pek leziz oldu:-)

01/21/2013 00:04:00

ciğerli çorba

dana ciğerinde şaibe olacağından koyun ciğeri tercihimiz.

1parça ciğer
1küçük soğan
1küçük patates
1kaç dal ıspanak ya da herhangi yeşil sebze
1çorba kaşığı pirinç
kırmızı salçalık biber(varsa) yoksa çok az ev salçası tuzsuz.
çok az fındık yağı(tercihinize göre)

çok fazla kavurma taraftarı değilim yanma ve soğanın kavrulmayla ortaya çıkan zararlı durumuna karşı.
düdüklü tencerede  1 bardak kadar kaynamış su ilave ederek pişirelim.
blendırdan geçirelim. çünkü ciğeri yemesi çok kolay değildir.

istediğiniz çorba kıvamına göre suyunu ayarlayabilirsiniz. üzerine çok az nane serperek bir öğünde verebiliriaz çocuğumuza.

yaşa aralığı 13ay ve sonrası
artan çorbayı diğer öğünde herhangi bir yemeğine karıştırabilir, buzluğa koyup sonar da tüketebilirisniz.
genelde çiğ ve öğünlük parçalar halinde buzlukta durursa daha iyi olur.

01/21/2013 00:12:00

balakabağı çorbası

ne kadar satın aldıysanız tüm balkabakları
patetes
pirinç ya da irmik

düdüklüde çok az su ilave ederek pişirelim
blendırdan çekip bir öğünü alalım gerisini minik kavonozlara koyup buzluğa koyalım. üzerlerine muhteviyatını yazarsak çıkardığımızda kolaylık olur.

çekilen balkabağına süt-devam sütü ilave edelim üzerine çekilmiş ceviz badem ya da kabak çekirdeği serpelim.
ister tatlı, ister meyve öğünü isterseniz çorba olarak kullanabiliriz. kabağın besleyici değeri ve doğal tadı, bağırsakları çalıştırması, beta karoten içermesi vb sayısız yaraı olduğundan mevsiminde kaçırılmaması ve stoklanması gerek bir yiyecek.
bazen dümdüz haşlayı buzluğa kouyorum ve gece sütüne ilave ediyorum. kabızdurumlarında kayısıdan sıkıldığımızda da kuulanabiliriz

01/21/2013 00:18:00

buğday çorbası

daha önce ıslanıp haşlanmış buğday
yoğurt
yumurta sarısı(kahvaltıda yumurta yememişse)
tereyağ
haşlanıp ezilip un haline gelmiş nohut (yien nohutları haşlayı buzluğa koyarsak yemeklere ve çorbalara çıkarıp kullanabiliriz. dondururken tepside dondurursak sonra tane tane poşete ya da kaba koyabiliriz, alması kolay olur.)

kaynayan az miktars uya buğdaylar ve nohut atılır iyice özleşince yoğurt ve yumurta sarısı çırpılıp eklenir. kaynayınca nane ve terayağ atılır.

01/21/2013 00:25:00

01/21/2013 14:15:00

sevra bayıldım tariflerine hemen deneyeceğim ben de  .

ciğer hiç vermedim oğluma henüz .verbilirim artık heralde bu tarifle başlangıcı yapayım

01/21/2013 16:12:00

ciğer bende vermedim ama demir yönünden oldukça zenginmiş,özellikle karaciğer.alidenizzz bende başlayacağım ciğere artık.tarif araştırmasındayım,sevra senin tarifi de deneyeceğim mutlaka.teşekkürler

01/21/2013 18:40:00

başlığı çoraplar okuyorum iyiymi:)) ciğer çorbasını hiç duymamıştım deniyeceğim...

biz meşil mercimekli erişte (ev makarnası) çorbasını severiz...

ben göz kararı yaptığım için belli bir ölçüm yok...

yeşil mercimek haşlanır ve suyu süzülür...sonra tencerede 1 tane ince kıyılmış soğan ve birtane küçük küçük doğranmış patetes kavrulur sonra 1 kaşık biber salçası (domateste olabilir )koyulup biraz daha kavrulur ben zeytin yğ kullanıyorum ama tereyağ da konulabilir  ve mercimek ve kaynar suyu konur ve su kaynayınca erişte ilave edilir. erişteler yumuşayınca yemek olmuştur.ben ayrı bir tavada az zeytinyağ ve nane yakıp çorbanın içine öyle katıyorum isterseniz pişerkende katabilirsiniz baharatları...birde sarımsakta katılabilir ...biraz karışık oldu :)) ama güzel ve besleyici bir çorba... tavuk suyuda katılabilir tercihe bağlı...

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bebeklerde Sağlıklı Beslenmeye Dair Herşey

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...