YAŞAM DESTEK ÜNİTESİ

Ynt: YAŞAM DESTEK ÜNİTESİ

03/02/2012 08:20:00

Aranıza yeni katıldım ve çok aktif olamıyorum ancak gördüğüm, okuduğum kadarıyla gerçekten yardımcı olmak için çaba sarfeden çok güzel yürekli annelersiniz. Hepinizin yüreğine, emeğine sağlık. Gamze çok şanslı ve ben eminim birkaç ay içerisinde aramıza katılacak ve başka ihtiyacı olanlar için seferberliği sürdürecek/ceğiz. Gamze bir sembol oldu ve aslında herkese SADECE YARIM SAAT ayırarak bir hayat kurtarmanın önemini benimsettirdi. Bu tamamen kar amaci gudulmeden gönülden yapılan bir durum bana göre. Bunu reklam amacına dönüştürmek insanları uzaklaştıracak güvenirliliğini bozacaktır. Daha önce örnekleri yaşandı. Teşekkür veya isim yazılabilir ama link vermek bana göre doğru gelmiyor. 

Naçizane fikrim...

03/02/2012 08:25:00

Söz konusu firmalar, Turkcell, Koç, Sabancı gibi büyük şirketler olsaydı, bunları konuşmuyor olacaktık.

Nasıl ki Turkcell Van kumbarası kampanyası başlattığında, ekran başındaki herkes etkilendi... Yardım yaptı ya da yapmadı, ama etkilendi. Hiç Turkcell reklam yapıyor (yine) diye düşündük mü?

Sanmıyorum.

Holdinglere dair "sıradanlanmış, hayatımızın bir parçasıymış" gibi bir algı var, pek de farkında olmadığımız...

Ama söz konusu daha küçük, KOBİ düzeyinde firmalar olunca, akıllara hemen "reklam" geliyor.

Çok normal böyle olması da. Çünkü büyükler her daim hayatımızdalar, her daim reklamlarda, haberlerdeler, hayatımızın sıradan parçaları.

Yineleyeyim, Turkcell bu kampanyaya katkı koysaydı, bunları konuşuyor olmayacaktık.

Bir de şunu düşünmeli; evet konulmasın diyenler de var, ama konulmasını isteyenler de var. Elbette azınlık çoğunluğa tabi olmasın, çoğunluk demokrasisi topal bir demokrasidir. Ama konulursa, ne gibi bir olumsuzluk olacağını çok anlamış değilim. Tam tersi firmaları bu tür kampanyalarda daha fazla yer almaları, sosyal sorumluluk projeleri üstlenmeleri için teşvik etmiş olacağız.

Büyükler zaten yapıyor, küçük firmaların da yapmasını sağlayacağız.

Bunun da kimseye bir zararının olmayacağı kanısındayım. Karşı çıkan arkadaşlarım, en azından zararsız diye düşünebilirler diyorum naçizane...

(Diyelim, bir firma da, orada link konulacak diye bize destek verdi... Buna itiraz edebilir miyiz?)

Sevgili ebrubazaar'a not: Link vermek güvenilirliği bozmaz, tam aksine firmaları teşvik etmesi gibi bir fayda sağlar bize. (Çok emin konuştum, gıcık bir söylem biçimidir farkındayım, ama ekonomi muhabirliği yaptığım için bu kadar emin söyleyebiliyorum.)

03/02/2012 08:46:00

daha önce de fikrimi söylemiştim,
maalesef firmalarda (ister tüm firmalar baştan ayağa böyledir deyin, ister buna izin veren kişinin kraldan çok kralcılığı deyin) firmanıza da şuradan link veriliyor dendiğinde ya da bakın falanca firmalar da yardım etti dendiğinde durum ne kadar ulvi ve hayat memat meselesi de olsa (yani raklama bakılmaz diye düşündürse de bizlere) maalesef daha bir hevesle işe girişme, yapmayacak olsada yapma gibi aksiyonlar görülüyor. Çalıştığım firmada sosyal sorumluluk projelerini üst yönetimden geçirmeye çalıştığım her adımda benzeri yaklaşımlarla karşılaştım. maalesef  düzen bu şekilde daha bir hızlı işliyor gibi...
bence firmaya link verilmesi bu bakış açısıyla daha bir ivme kazandırır bize gibi geliyor.

Yine de burada alınacak karara sadık kalarak hazırlanan ortak metinler doğrultusunda hareket  edeceğim tabii ki.

03/02/2012 08:55:00

ben hepinizden daha alakasızım bu konulara fakat iki nokta var aklımı karıştıran ki bunları belkide konuştunuz bile haberim yok ..tek bir ricam var şu yazıyı okuyup öyle cevap verin üzerinde düşüünüp cvp verin yoksa sırf zır görüş hengamesi yaşamayalım....

1 gamzenin hastalığının ve ilik ihtiyacının ortaya çıkmasından beri sağlık bakanlığı neden işleri kolaylaştırıcı bir yönerge yada karar yayımlamadı destek vermiyorlar mı yoksa sessiz izle ve gör politikasımı yapıyorlar....öyleyse şu an gönüllü uğraşan anneler kan alan vb şekilde sağlık bakanlığı kadrosunda olan gönüllüler izinsiz yaptıkları gerekçesi ile yarın istismar ve görevi kötüye kullanma yüzünden ceza ve yaptırıma uğrarlar mı? bu tarz her şeyde kan ilik vb toplanması için (toplu kan verme ilik testi için numune sağlama dna veya organ bağışı) nı kastediyorum sağlık bakanlığı yetkili birim atamaz mı..neden atanmadı neden sessizler bir bunu sormak lazım ...

2 gamzenin blog sayfasına milletin reklamı (bu avm yada market yada vs ) yapılıcaksa bunların hepsi maliye kanunları kapsamına girer bir reklam ve hizmet tanıtımı karşılığında siz fatura kesmek ve bu reklamdan elde ettiğiniz karı maliyeye bildirmek zorundasınız büyük şirketlerin hepsi bundan haberdardır ama küçül lokal kuruluşlar bunun detayını bilmeyebilirler ve ilerde bu kişisel bir sayfa olduğu için gamzenin başı ağrıyabilir bu konunun iyice araştırıldığından emin olunmalı bence..

son olarak kendi şahsi fikrimi belirtiyorum...uzun zamandır 2 hafta gibi okan vb medyada çok az minnet rica vb şekiller hariç gamze ile ilgili haber uyarı yada kampanya bildirimi yapılmıyor.  insanlar bence sağlık bakanlığından ve yaptırımlarından çekindikleri için bu konuya biraz mesafeli bakıyorlar...aynı şeklilde bu kampanya için gönüllü çalışan arkadaşlarımızın göz ardı ettiğini düşündüğüm bir detay var siz eğer herhangi bir şekilde reklam vb şeyler için gönüllü bağışçı para yardımı vb topluyorsanız çok dikkatli olun derim ben. bu yardım anca izinle toplanan ve kuruşu kuruşuna noter vb resmi mercilerce harcanan oluşumlardır ilerde başınızı ağrıtacak şeylerle karşılaşmanızı üzülmenizi istemem...

yazımı kimseyi eleştirmek için kırmak için yada sen bunu yazpamıyorsun demek için yazmadım uzun zamandır aklımda olan bir takım sorular vardı o yüzden sizinle paylaşmak istedim lütfen polemik birebir cvp laf sokmaya dönmesin ben ticaretle uğraşıyorum sonuçta az buçuk bu işleride biliyorum sonra başınız ağrımasın diye dostça bir uyarıı...baktım tepki çok oluyor siler yorumu gene çekilirim köşeme zaten az çok farkettiniz nurtiye üye olduğumda bir iki şey söyledim sonra sustum gene susarım çünkü gerçekten iş yapan gönüllüler var emeklerine zarar vermek istemem....iyi günler hepinize

03/02/2012 09:04:00

1 gamzenin hastalığının ve ilik ihtiyacının ortaya çıkmasından beri sağlık bakanlığı neden işleri kolaylaştırıcı bir yönerge yada karar yayımlamadı destek vermiyorlar mı yoksa sessiz izle ve gör politikasımı yapıyorlar....öyleyse şu an gönüllü uğraşan anneler kan alan vb şekilde sağlık bakanlığı kadrosunda olan gönüllüler izinsiz yaptıkları gerekçesi ile yarın istismar ve görevi kötüye kullanma yüzünden ceza ve yaptırıma uğrarlar mı? bu tarz her şeyde kan ilik vb toplanması için (toplu kan verme ilik testi için numune sağlama dna veya organ bağışı) nı kastediyorum sağlık bakanlığı yetkili birim atamaz mı..neden atanmadı neden sessizler bir bunu sormak lazım ...

soruyoruz soruyoruz sağlık bakanlığından cevap çıkmıyor..tam bir duvar modundalar

2 gamzenin blog sayfasına milletin reklamı (bu avm yada market yada vs ) yapılıcaksa bunların hepsi maliye kanunları kapsamına girer bir reklam ve hizmet tanıtımı karşılığında siz fatura kesmek ve bu reklamdan elde ettiğiniz karı maliyeye bildirmek zorundasınız büyük şirketlerin hepsi bundan haberdardır ama küçül lokal kuruluşlar bunun detayını bilmeyebilirler ve ilerde bu kişisel bir sayfa olduğu için gamzenin başı ağrıyabilir bu konunun iyice araştırıldığından emin olunmalı bence..

kimseden reklam alınmıyor, para toplanmıyor (ki bu blogda da net şekilde belirtiliyor) ancak biz nasıl yardımcı olabiliriz diyen insanların yaptığı (evet maddi de) yardımlar sözkonusu.. günlerdir konuştuğumuz konu, avmlere ve diğer yerlere asılacak olan afişleri bastıran (maddi yardımla) ve dağıtan ve de asan firmaların/avmlerin/kişilerin isimlerini yazarken üzerlerine tıklandığında onların anasayfasına ulaşılıp ulaşılamaması.

yani reklam alma gibi bir durum yok, bu yardımı yapanların (maddi veya afiş asma) hiçbirine verilmiş bir söz de yok..sadece başkalarını teşvik etmek ve yapanı da (bireysel sebebi ne olursa olsun) onore etmek adına linklerinin verilmesinden bahsediyoruz.

son olarak kendi şahsi fikrimi belirtiyorum...uzun zamandır 2 hafta gibi okan vb medyada çok az minnet rica vb şekiller hariç gamze ile ilgili haber uyarı yada kampanya bildirimi yapılmıyor.  insanlar bence sağlık bakanlığından ve yaptırımlarından çekindikleri için bu konuya biraz mesafeli bakıyorlar...aynı şeklilde bu kampanya için gönüllü çalışan arkadaşlarımızın göz ardı ettiğini düşündüğüm bir detay var siz eğer herhangi bir şekilde reklam vb şeyler için gönüllü bağışçı para yardımı vb topluyorsanız çok dikkatli olun derim ben. bu yardım anca izinle toplanan ve kuruşu kuruşuna noter vb resmi mercilerce harcanan oluşumlardır ilerde başınızı ağrıtacak şeylerle karşılaşmanızı üzülmenizi istemem...

tekrar ediyorum, reklam almıyoruz, reklam toplamıyoruz, para toplamıyoruz, sadece diğerlerini teşvik, yapanları onore etmek adına linkleri verilmeli mi konusu etrafında dönüp duruyoruz.

03/02/2012 09:11:00

umut link vermek alenen reklam zaten anlatamadım heralde sen bir sayfada ticari kuruluş linki verdiğin an reklama giriyor....onore edim derken adamın reklamı olarak algılanacak....bunu ben değil maliye böle algılayacak sen istediğin kadar açıkla abi bunlar kanunla belirtilen şeyler....

destek için kendi içinde bile 1 tl alsan bu bağışa girer ve alenen burda yazıldı gönüllü aranıyo hadi 19 kişi 20 kişi oldu vb 

gene söylüyorum başınız ağrımasın yaparken emin olun avukata sorun bilen birine sorun emin olunnnnnnnnnnn.......

sağlık bakanlığı kısmı çok çok çok düşündürücü zaten olayın farkındaysanız sıkıntı yok....

03/02/2012 09:13:00

link verdiğim anda maliyenin kayıtlarına giriyorsa twitter, fb veya diğer sosyal paylaşım siteleri üzerinden insanların mekanlara dair verdikleri linklerin hepsi denetleniyor mu? (ciddi bilmediğim için soruyorum)

03/02/2012 09:16:00

yazılanların hepsini okumaya çalıştım , herkes çok güzel belirtmiş fikrini..

Ben kesinlikle link verilmeli diyorum, bu konuda yardımda bulunan herkese bir şekilde teşekkür ediyoruz , neden kobilere de teşekkürlerimizi bu şekilde sunmayalım ki?

Evet bu bir yardım, gönülden gelerek yapılır, ancak karşılığında bir teşekkür hem onları onore eder, hem de daha fazla insanın dikkatini çeker , destek olmak isteyen başkaları da olur..

Varsın reklam amaçlı olsun bize ne zararı var ki bunun? Ben bunu bir türlü anlayamadım, neden link koymayalım deniyor? Bunun ne gibi bir sakıncası olacağına inanılıyor?

Amacları ne olursa olsun en ufacık bir destekte bulunana en derin şükranlarımı sunarım..Bizim amacımız Gamze'yi kurtarmak, O'nu yavrusuna kavuşturmak.. Bu amaca hizmet eden, yardım eden herkese de fazlasıyla teşekkürü borç bilirim..İster kendi reklamını yapsın isterse hiç aklına bile gelmemiş olsun..

Oyumu link verilmesinden yana kullanıyorum..

03/02/2012 09:25:00

işte bende onu diyorum umut benim bildiğim bir şahsi sayfaya kurum kuruluş ticari tanıtım sayfasına yönlendirici bir link alırsan bu ticari tanıtıma girer ha herkes ödüyormu vergiyi diye sor inan bende o kısmında çok net değilim ama genelde bu işin mantığı fatura kesmek kar bildirmek tir. büyük firmalarda durum bu çok net reklam için çalışan birim yada dıştan anlaştıkları firmalar bunu takip ederler ve faturayı bu firmaya kesip maliyeye bildirirsin..tweetırı bilmiyorum ama face book için kendi yaptığı( bak senin bölede bi mekan var diye kullanıcının paylaştığını demiyorum) iş sahibi olmak istermisiniz yada unimark donları şeklindeki banner reklamlar çatır çatır ücrete tabi ve fayuralı...diyorumya çok iyi bir ticari avukata danışın banner alın ama bilip alın ben onu söylemek istiyorum 

03/02/2012 09:34:00

Uyarılar çok önemli, ara ara akışın kenarını kıyısına çeki düzen vermek için  üsrekli bir içsel kontrolümüzün olmasını ben önemsiyorum. Ancak şu ana kadar avukata soralım, sağlık bakalığına soralım dendiğinde çok cevap alınamadı gibi algıladım. Ve Dolmuş TV için para toplama konusunda da özellikle (ben topladığım içn yazıyorum) hassas davrandığımı iki gün sürekli firmayı arayıp gerçelliğini kendim dolmuş duraklarında kontrol etmeme rağmen tedirginlikle ama ilik donörü sayısını 1 tane bile olsa arttıracaksa faydası olur diye düşündüğümü belirtmek isterim. bu haftasonu kızımı uyutup fotoğrafını çekmek için tekrar gideceğim. (dün gece 25 dk durakta bekledim ama gelen dolmuşlar TV'ye bağlı olanlar değildi)
(İçeriği sağlık bakanlığına ulaşarak sorduklarını söylemişti Dolmuş TV yetkilisi. ben çok inanmamıştım 20 dk içinde bunu nasıl yaptığına ama bana içerikte bir hastane simi geçiyorsa oradan izin alınmalı bizce sakıncası yok demişlerdi. Ben ege üniversitesinin ismi geçtiği için kan merkezi başkanıyla metni paylaşarak direkt ondan olur almıştım Dolmuş TV'de dönen yazılar için)

kısacası eğer firmalara link vermek bile reklamdan sayılıyorsa (kanuni alt yapıyı bilmiyorum bu konuda) ismi geçirilir sadece.

herkesin emeğine sağlık ve bu fikir alışverişleri de çok verimli oluyor kanımca.(şahsi görüş)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Gamze arkadaşımız için ..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...