Aralık ayı kitabı / Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

Ynt: Aralık ayı kitabı / Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

01/05/2013 08:55:00

Bence de artik baslayalim..ben bu gece yazabilirim sanirim firsat bulup.

01/05/2013 09:29:00

Blogdaki kitapla ilgili yazimi kopyalayacagim. atayim mi ilk adimi? 

01/05/2013 10:53:00

at babucum

01/05/2013 11:20:00

ben de aklıma gelen kısımları yazayım..kitap insani etik değerleri sorgulatan bir distopyaydı benim için..

öncelikle kitabı bitirdiğimde dille ilgili bir şey dikkatimi çekti. kath, ruth ve tommy'nin ilişkisine, hailsham'a dair diyaloglar ya da tasvirler hep çok çocuksuydu..tamam başta zaten çocuktular ama bana öyle geldi ki erişkin olduklarında bile çocuktu klonlar..belki büyüyene kadar yaşadıkları sosyal izolasyon, belki ebeveynden yoksun büyümeleri, belki öğretmenlerinin onlara yaklaşımları (çocuk gibi de davranamıyorlardı gerçi ama sonuçta normal bir çocuk gibi görmüyorlardı onları - kitabın sonunda anladığımız üzere) onları hep immatür olmaya mahkum etmişti..yazar bunu bilinçli mi yaptı bilinçsiz mi bilemiyorum ama bence kitapla ilgili etkileyici bir ayrıntıydı bu dil kullanımı..
elbette etik açıdan canavarca bir hikaye romanın hikayesi, organ bankası gibi kullanılan insanların çocukluklarından bu yana dünyaları, duyguları, hayatlarını anlatan bir hikaye dramatik olmayacak da ne olacak değil mi? bu tip distopyalarla ilgili şu aklıma takılıyor, insanı gerçekten canavar olarak tasvir ediyor hepsi. mesela düşünün şimdi böyle bir uygulama getirilecek olsa, çoğunluk karşı çıkar buna diye düşünüyorum ben..korkunç bir dünya tasviri yani genel olarak..sonra şunu düşündüm, neden bu kitapları okumaktan hoşlanıyorum/hoşlanıyoruz? sanırım gelecekle ilgili zihnimizde yer alan kaygıyı  (yüzer gezer ve bir şeye bağlanmayan bir kaygı) somut bir yere bağlamanın kaygımızı yatıştıran bir tarafı var (kötü bir gelecek öngörüsü olsa bile en azından belirli bir öngörü olduğu için belki), sanırım korku filmleri de benzer nedenlerle izleniyor/seviliyor hatta..
kitabın beni en çok çarpan kısmı madam'ın evindeki konuşmalardı..biz kitap boyunca klonlarla identifiye olarak kitabı okuduğumuz için onları hep büyüme hikayelerini anlatan çocuklar olarak görmüşken aslında tüm dünyanın onları birer mahlukat, örümcek, yaratık olarak gördüğünü orada anlamamız bence çok dramatik bir noktaydı..kitapta bu çocukları en çok düşünenler olan, duyguları olduğunu ispat etmeye çalışmak için galeri fikrini ortaya atan, 'humanist' miss emily ve madam bile aslında onları birer yaratık olarak görüyorlardı aslında..burayı okurken çok hüzünlendim ve kendi ikiyüzlülüklerim aklıma geldi..buradaki düşünen hayvan grubunda ve bir çok güncellemede tartıştığımız hayvan hakları meselesini düşündüm..şöyle yazmıştım, insani ve ölçülü bir şekilde et tüketmek aslında o kadar kötü bir şey değil, aynı o klonları insani şekilde yaşatmanın onların organlarını tek tek alma fikrini yumuşatacağını düşünen madam ve emily gibi..oysa hayvanların da yaşamaya en az bizim kadar hakkı var (eklemem gerek insan klonu ve hayvanı yine de eş tutamam, benim zihnimde ayrı etik basamaklar bu ikisi ama yine de hayvan/et yemek meselesinde ikiyüzlü davrandığımı düşündüm açıkcası buraları okurken)

01/05/2013 11:21:00

karakterlerin iç ilişkisiyle ilgili yazmak istediklerim de var, kafamı azıcık toparlayabilirsem yazacağım :}

01/05/2013 20:42:00

Çok naif hikayeler var hoşuma gitti ama sonu hüzünlü aslında konuda hüzünlü en çok bu çocukların nasıl dünyaya geldiklerini merak ettim.  Kathy bakıcı oluyor hiç organ bağışlamıyor bağışcılara bakıyor. Büyüdüklerinde hepsi organ bağışcısı oluyor 3-4 kere organ veriyorlar sonrasında ölüyorlar.

Olası model konusu açıklığa kavuşmadı bu çocukların annesi babası ailesi yokmu? Bunlar nasıl dünyaya geldiler?

Yatılı okul olarak çocukların orada yaşadıklarını kendi okuluma benzettim. Hailsham - İngilterede organ bağışcısı yetiştirmek için kurulmuş bir okul. Kathy, Ruth ve Tommy'nin hikayesi. Beni Asla Bırakma

01/06/2013 12:05:00

Kacip kurtulma sanslari uzeirne yogunlassaydi daha bilimkurgu macera olurdu sanirim kitap ve film galiba oyleymis. emin degilim. ben bu kacip kurtulmanin sorgulanmayan halini sevdim. bence kitabin temel direklerinden biri o kabullenmislik hissiydi. 

bu kitabi okudugumda bloga yazidigim yaziyi kopyalayacagim. nurturia'da direkt alinti gibi yapmak sakincali idi sanirim o yuzden linki de veriyorum ama farkli bir sey yok linkte. http://poyrazvebaskaseyler.blogspot.com/2012/03/kitap-yorumu-beni-asla-birakma.html

(su adreste Murat Belge'ninki dahil 3 elestiri var aman dikkat Hande Ogut'unki yogun spoiler iceriyor)  Mutlaka okunmali diyorum. Naif, derin, karakterler cok guzel irdelenmis ve Murat Belge'nin yorumuyla ("Beni Asla Bırakma"da bir anlamda hiç siyaset yok; ama) bir anlamda tepeden tırnağa siyasi. 

Kitabi bana oneren arkadasim Hande, olanlara mudahale etmek istegi duydugunu, kaderlerini degistirmelerine yardimci olmak istedigini soyledi. Eksisozlukteki yorumlara baktigimda kitaptan cok film konusulmustu, sanirim film daha bilimkurgu tarzinda yapilmis ve yorumlarin cogu onlari silkeleyip 'kacis'a yoneltmek arzusuyla ilgiliydi. Bende ise hic boyle bir duygu olusmadi. YKY yayinlarindan cikan kitabin arka yazisinda yazildigi sekliyle kitap 'yikima goturecegini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanmis'. Ben de onlarla beraber kabullendim okurken, mudahale edilemezdi, edilmemeliydi, onlar gibi suruklendim ben de. Belki de o yuzden bu kadar derin izler birakti icimde. 

1. tekil sahis anlatiyor kitabi. Kathy H. . 12 yildir bakiciyim, biliyorum uzun diyeceksiniz gibi bir girisle basliyor bizle konusmaya. Bakicilik nedir, 'bagiscilar' ile ne kast ediyor, kime bakiyor anlamiyoruz ilk anda. Anlatma kaygisinda degil Kathy. Kendi bugununde durmus, gecmisini aniyor. (onunun bugunu bizimkinde uzun yillar sonra ama kitap bir bilimkurgu havasinda yazilmamis) Zamanda gidip gelerek. Yillar sonra karsilastigi Tommy ve Ruth la beraber egitildikleri Hailsham'i anlatiyor. Hailsham, ogrencilerinin dunyaya tamamen kapali olarak 'gozetmenler' tarafindan egitildikleri, spor ve sanata cok onem verilen, ogrencilerin cok sik araliklarla saglik kontrolunden gectigi bir 'okul'. Okudukca goruyorsun ki Hailsham'daki ogrencilerle ilgili 'ozel' bir durum var, onlari 'ozel' yapan birsey. Ne oldugunu anlatma derdinde degil Kathy. Ya da okulda onlara da yapildigi gibi hersey 'hem anlatiliyor hem anlatilmiyor'. Ama eger sonuca odakli bir okuyucu degilseniz kitaba sizi ceken bunun meraki falan olmuyor. Onlar icin hayat nasil aktiysa o akisi hissettiriyor yazar bence okuyucuya. Ayni bilinc seviyesi, ayni derecede hem herseyi bilir gibi hem hicbir sey bilmez gibi hissetme hali, ayni sekilde akintiya kapilmis suruklenmek ve birsey yapamamak hatta yapmaya calismamak. 

Kitabin yazari Kazuo Ishiguro. Babasinin isi nedeniyle 5 yasinda Japonya'dan Ingiltere'ye tasinip egitimini orada tamamlayan Japon bir yazar. Bu kitap da yazildigi yil Time dergisi tarafindan ingilizce yazilmis en iyi 100 kitaptan biri secilmis. 

01/06/2013 17:40:00

hangimiz içine doğduğumuz durumu kabullenmeyip kendimizi aşıyoruz ki? sadece çok azımız..

01/06/2013 20:20:00

Simdi farkettim, benim kopyalama islemim bir acayip olmus, paragraflar sondan basa olmus. Bir ara duzeltmeyi deneyecegim.

Tiara, iste o yuzden sevdim ben kitabi. Aslinda cogumuzun yaptiginin onlardan farki yok. Durumdan hosnut olmamak ama tek yolun olduguna inanmak, kabullenmek. O cemberin icinde anlamlar aramak, zaman zaman bulmak ama cemberini hep korumak.

01/06/2013 20:22:00

benim hiç aklıma gelmedi okurken neden alternatif aramıyorlar sorusu, zaten alternatifin olmadığına dair bir fikirle büyütülüyorlar..biz ihtimalleri sınırsız bir dünyada büyürken bile ne kadar özgürüz ki onlardan bunu bekleyelim..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...