Aralık ayı kitabı / Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

Ynt: Aralık ayı kitabı / Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

01/06/2013 20:35:00

Yazdim ya benim de gelmedi ama genelde ilk yaoilan yorum o oluyor kitap hakkinda.

01/06/2013 20:42:00

beni kitapta en çok rahatsız eden şey kath'in pasifliğiydi mesela..içimden sürekli onu dürtüp hadi git konuş, ya söylesene şunu falan gibi şeyler geçiyordu okurken :}

01/06/2013 20:43:00

belki kath'in pasifliği o çıkışsızlığın yansımasıydı, tentürleşmiş haliydi tabii. şimdi sizin yazdıklarınızı okurken aklıma geldi..

01/06/2013 20:50:00

evet, değil mi? hatta o üçlüyü bazen kafamda tanıdığım bir üçlü yaptım kitabı okurken..

01/06/2013 20:51:00

Bana 2. Yazdigin gibi geldi ve beni o da hic rahatsiz etmedi, iyice pasifist bir hal almisim sanirim. :S hatta su an adini unuttugum, daha yirtik olan arkadasindan daha gercek daha durust geldi o haller. Digerinin yaptigi ayni sonuca varacak tunelde her seye hakimmis, mutluymus gibi yapmakti sanki gereksiz bir show.

01/06/2013 20:54:00

banu mizaç meselesi büyük ihtimalle bunlar. çünkü karakterlerle kişiliğine göre identifiye oluyorsun. ben kesinlikle kath olamam. ruth da değilim ama yine de pasiflik hali beni daha çok yoruyor okurken..

01/07/2013 05:32:00

Aslinda direkt kendime bakarsam ruth gibi davranmam, olayi sukunetle kabullenmek yerine surekli anlam katmaya, ozel bir durum yaratmaya, sonuctan degilse de surecten kacmaya calismam daha olasi ama sanirim daha anlamli buldugum kathy'nin tavrini daha cok takdir ettim. O olgunlugu, dinginligi. Durumdan tamamen kacmak disinda -ki bunu hep disarida tuttuk) hicbir sey sonucu degistirmeyecekti. Nitekim sonlarina baktigimizda ruth'un kathy'den daha kotu seyler yasadigini dusunebiliriz.

01/07/2013 05:45:00

Ben dingin bulmadim meselâ, pasif olmasina rağmen surekli geçmişin muhasebesini yapıyordu çünkü..ben bir şeyleri değiştirmeye cesareti olmadığını ve buna pişman olduğunu düşündüm (tommy ve ruthla ilişkisi konusunda). Bir yandan da nezaketi hoşuma gidiyordu, nazik bir ruhtu..sevdigi insanların yanlışlarına rağmen onları yalanlariyla yüzleştirmiyordu meselâ..sanirim uzun syre bakıcılık yapmasında bu nezaketin etkisi büyüktü

01/07/2013 08:45:00

Günlerdir yazmak istiyorum ben  de, ancak fırsat bulabildim. Kitap ilk okuduğunuz anda çok etkileyen, birden sizi saran bir kitap değil. Ama okudukça, ilerledikçe biraz kitaptaki sırrı anlamaya başladıkça içindeki gizli lezzeti keşfetmeye başlıyorsunuz. Sanki ağzınızın içinde dağılıp dilinize yayıldıkça zevk veren yiyecekler gibi. Bittikten sonra daha çok düşündüm üstüne ve gerçekten dili ve kurgusuyla çok başarılı buldum. Evet, bilimkurgu bir yanıyla ama, aslında değil bence...sırf gelecekte geçmesi bir kitabı bilimkurgu yapar mı..Distopya demek daha doğru sanki. Ve hatta, istenirse -hele ortadoğu coğrafyasında- farklı açılardan tam da bazı hayatlara tekabül edecek bağlantılar kurulabilir.

Kitaptaki karakterler, tam bir çıkışsızlığın ve bilinmezliğin içine doğuyorlar. Sürekli sağlık kontrolleri ve spor aktiviteleri içinde, niye ve kime yaptıkları belli olmayan birtakım sanat faaliyetleri arasında büyüyorlar...Belki de o yüzden kathy'nin çocuksu dili hiç bozulmuyor. çünkü hiç olgunlaşmıyorlar aslında. Gerçekte hiç büyümüyorlar. Bebekliklerinden itibaren tamamen onlar için kurgulanmış, her adımda ne yapacakları, hangi yaşa gelince ne olacakları belli bir yaşamın içinde sadece günlerini geçiriyorlar. 
Kaçışın olmadığı bir yaşamları var ve bunun dışına çıkmaya çalışmıyorlar diyoruz ama, tam öyle değil belki de. Birbirine gerçekten aşık iki kişinin sevgisini ispatlarsa birkaç yıl affedileceği üzerine dönen tartışmalar, hatta tommy ile kathy'nin son yıllarında bile buna umut bağlayıp bunu denemesi, Ruth'un açık ofis hayali...hep kaçmaya dair içsel bir tutku aslında...yapamayacaklarını biliyorlar ama yine de deniyorlar...bir umut...

Yine de içlerinde kendi hayatını, o hayatın ona sunduğu koşulları en kolaylıkla kabul eden, neredeyse hiç itiraz etmeyen ve edenleri hafif bir kınama ile eleştiren kişi Kathy...
ben, öyle iyi anladım ki onu...neredeyse ruhunu gördüm hatta. Bazen, çıkamazsınız birşeylerin içinden...Nerdeyse herşey kurgulanmış gibidir...pekçok şey sizin yerinize karar verilmiştir...sisli puslu birşeylerin içinde elyordamıyla hareket edersiniz. çıkış var mı onu bile bilmezsiniz aslında. Hatta, geçenlerde birisine şöyle bir tanımlama yapmıştım: Bir odanın içindesiniz. Odada olmaktan mutlu değilsiniz, sürekli şikayet ediyorsunuz, ama kapı orda olduğu halde açıp çıkmıyorsunuz. onun yerine mesela, masanın üstüne bir vazo koyuyorsunuz, dolabın-sehpanın yerini değiştiriyorsunuz. Yani içinde varolduğunuz koşulları bir nebze olsun iyileştirmeye çalışıyorsunuz. Bunun sebebi ne, kapının eşiğinde ne olduğunu bilmemek mi, korkmak mı, adımınızı attığınızda uçurumdan düşeceğinizi düşünmek mi...Kitaptaki karakterler kapının varlığından bile habersiz. Ve siz de sürekli sorguluyorsunuz okurken, gerçekten kaçış yok mu? gerçekten bu kadar çaresizler mi?? Ama muhtemelen onlar için böyle bir ihtimal bile yok...kapıyı bulsalar bile nereye gidecekler, tam bir bilinmezlik dünyası...

Daha yazacaklarım var, belki eklerim sonra...  Kitap çok etkiledi beni. sardı sarmaladı...umutsuz bir kitap ama, okuyacaklar buna hazırlıklı olsun. 

01/07/2013 08:48:00

Esracım, 

Bir yandan da nezaketi hoşuma gidiyordu, nazik bir ruhtu..sevdigi insanların yanlışlarına rağmen onları yalanlariyla yüzleştirmiyordu meselâ..
demişsin...Sen çok daha iyi bilirsin, o nazik ruhlar, maalesef çatır çatır kırılır içeride de kimsenin ruhu duymaz...Kathy tam da öyle bir karakterdi bence. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...