CAILLOU'DAKİ SIKINTILAR

09/29/2010 08:14:00

Caillou çizgi filminin çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu küçük çocuğu olan anneler tecrübe etmişlerdir sanıyorum. Caillou ile ilgili gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Kendi kızım da dahil olmak üzere istisnasız tüm çocuklar tarafından çok sevilen bu filmin çocuklar için çok da uygun olmadığını düşünüyorum ben artık. Birkaç örnek verdikten sonra, sizlerin de bir de o gözle yeniden izlemenizi rica ediyor ve bu konu üzerine tartışalım, paylaşımda bulunalım istiyorum.
1.Karanlıktan korkmayan (henüz korkmayı öğrenmediği için) kızım, Caillou'nun karanlıktan korkması temalı bölümünü izledikten sonra korkmanın ne olduğunu öğrendi ve bizim de kendisiyle gelmesini istemeye başladı odasına giderken.
2. Yaşlanma ve ölüm temalı bölümü izleyen bir arkadaşımın kızı, kreşte sık sık annesinin yaşlandığını ve öldüğünü söylemeye başladı. Babasına sizin yaşlanmanızı istemiyorum, ölmeyin siz diyerek duygusal sahneler yaşadı ve yaşattı.
3. Kreşe giden ve kreşe alışkın olan kızım, sabahları ağlamaya başladıktan birkaç gün sonra ağlamadığı bir sabahın akşamında "anne ben artık arkadaşlarımdan utanmıyorum" diyerek beni dumura uğrattı. Biraz düşündükten ve endişeden sonra yakın zamanda izlediği Caillou'nun büyükbabasının arkadaşıyla tanışması ve "Caillou büyükbabasının arkadaşından biraz utanmıştı" cümlesi yankılandı beynimde. Daha önce sorduğu ama benim o an çok da üzerinde durmadığım "anne utanmak nedir, kötü birşey mi?" sorusu da yine yakın zamanlarda gelen konuyla ilgili bir başka  soruydu.
 Şimdilik Caillou ile maceralarımız bunlar ama beni düşünmeye sevketti. Verdiği mesajlar çocuklar tarafından böyle mi algılanıyor yoksa sadece benim kızım mı yaşıyor bunu diye merak ediyorum. Yine de artık Caillou izlemiyoruz biz.

Ynt: CAILLOU'DAKİ SIKINTILAR

09/29/2010 14:32:00

merhaba

ben de caillou'yu çok mız mız buluyorum
allahtan oğlum sevmedi caillou'yu ve kardeşi "kendi deyimi ile" kozi'yi

Ynt: CAILLOU'DAKİ SIKINTILAR

09/29/2010 19:21:00

Gerçekten bende katılıyorum başlarda iyi gibi görüyordum kızımda olumlu tepkilere rastlamıştım ama galiba bunlar rastlantıydı bu aralar huylarının bozulduğunu farkediyorum bunda caillou nun etkisi çok büyük çünkü hep rosa nın dediği gibi mız mızlık yaptığı zamanlarda herzaman calliou nun cümlelerini kullanıyor ve sanırım gitgidede huyları bozulacak gibi bende artık yasakladım kanala şifre koydum biraz zorlanacak çok seviyor ama onu seyretmediği zamanlarda daha olumlu davranışlarını gözlemledim bencede calliou yu birden kaldıramazlar ama daha seyrek koysalar iyi olurdu...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ÇİZGİ FİLMLER- CAILLOU

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...