EK GIDA TARİFLERİ

Ynt: EK GIDA TARİFLERİ

12/04/2012 10:21:00

Özde'de benden :) Bayılırıımmmmm kısıra, kendimce de güzel yaparım :)

Ya kızlar ben dün muhallebi yaptım Duru'cuğa. Bizim doktorumuz kilosu iyi olduğu için akşamları muhallebi vermemişti ama annem sürekli aç bu çocuk dediği için dün muhallebi yaptım, süt ve pirinç unu ile pekmez koydum, ma ma ma maaaa diye diye yedi :) Sanırım yalnış yaptık devam sütü ile mi yapmam gerekiyor? Devam sütünü içeçekmiş gibi mi hazırlıyorum nasıl yapıyorum diyiverin bana. Hazırlanışını bir anlatın bana :(

12/04/2012 10:23:00

ben 1 fincan suya 1-1,5 tatlı kaşığı pirinç  unu koyuyorum, 2 ölçek devam sütü ile pişiriyorum. ılınınca da br tatlı kaşığı pekmez ilave edip iyice karıştırıp veriyrum.Benim 1 fincan da yaklaşık 110ml falan denk geliyor

12/04/2012 10:28:00

tamam Ayşegülcüm, anlaşıldı :) bu arada ben kıza bazen ayva, bazen erik bazen kayısı marmelatı veriyorum. Biz evde kendimiz iyi suda kaynatıp sonra blendırdan geçiriyoruz. Kahvaltısında da veriyoruz. Duru yumurtayı pek sevmiyor. Birgün marmelatlı peynirli ekmekli kahvaltı veriyoruz püre haline getirmeden bir günde yumurtalı veriyoruz. Bu arada yoğurdunu meyveli veriyorum. Sade yoğurdu çok aç değilse yemiyor :( sizce sakıncası olur mu meyve katmamın? Yoğurdun besin değerini azaltır mı?

12/04/2012 10:41:00

Ben gece organik sutlac verdim bayildi ne tembrlim dimi

12/04/2012 10:42:00

Banum sakıncası yok da yoğurdun saf tadına alışması için tek verebildiğin sürece tek ver derim

Bir de birgün kısır yap da sana gelelim, bol bol yiyip bol bol kaynatalım :))

12/04/2012 11:18:00

Ya siz bana gelin yeterki neler yaparım ben sizeeeee. Kısır ossun, börek ossun, kurabiye ossunnnnn, ne isterseniz yaparım :))

12/04/2012 11:19:00

Neclacım olur tabiki, biz ayvasını da yaptık :) Hatta bugün yiyecekti kuzu :)

12/04/2012 11:19:00

Ne derece doğrudur bilemem ama Özis duzeltsin.bizim gittiğimiz doktorlar devam sütünü pisiremezsiniz yapısı bozulur dedi.

Ben 200 ml suya 2 tatlı kasığı pirinç unu koyup pişiriyorum o ilk sıcağı çıkınca, ılininca devam sütünden 30 ml ye karşılık 1 ölçek ekleyip karıştırıyorum. Yani doktorumuz oyle dedi. Ama 200 ml baya oluyor ben genelde 90-120 ml su ile yapıp 3-4 ölçek mama ilave ediyorum. Pirinç ununu da 1,5 tatlı kas. Kadar koyuyorum en fazla. Kıvamına göre pirinç ununu ayarlayabilrisiniz sonraki seferde..

12/04/2012 11:20:00

Hımmmm bak gerçekten iyi oluyor bu paylaşımlar, bak Neşem'de doğru bir yere parmak bastı. Gerçekten yapısı bozulur mu? Bugün devam sütü ile yapacağım çünkü.

12/04/2012 11:22:00

Doğru dedin Neşe, pirinç unu ile suyu pisirdikten ve biraz ılıttıktan sonra mamayı ilave ediyorsun içine, yani devam sütünü ateşte pişirmemek gerek tabii, ve de 200 cc gerçekten devasa, onun hepsini yiyebilen çocuk olmuştur artık bence :))

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2012 MART,NİSAN,MAYIS ANNELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...