EK GIDA TARİFLERİ

Ynt: EK GIDA TARİFLERİ

10/02/2012 14:19:00

Yemekleri ben salçalı yapmıyorum, domatesi blendırdan geçirip yapıyorum,zeytinyağlı. Pek salçada kullanmam açıkçası. ondan içim rahat yediriyorum, salçalı yedirme taraftarı değilim bende. 

Valla Masal' a mamayı bile zar zor veriyorum artık :) hatta yemiyor da kalana üzüm, siyah erik,muz vs rendeleyip veriyorum. 

Keçi sütünden de yoğurt mayaladım dün yine. güzel yedi ama çok yemedi :( 

Bugün bakıcımız un çorbası yapalım dedi, o iyi olur dedi de, onu da sık yapma taraftarı değilim. unun ne faydası olcak ki :/ tarhana ve diper çorbalarla dönüşümlü olabiler. 

10/02/2012 16:18:00

özlem,ben sebzeleri de senin dediğin gibi yapıyorum. haşlıyorum,çatalla ezip buzluk kalıplarına koyuyorum. ordan küp küp çıkarıyorum.biraz sıcak su ve zeytinyağı ilave edip yediriyorum. bazen tarhana çorbasının içine atıyorum küpleri.öyle de çok seviyor. eve dönelim, tavuksuyu ve etsuyunu da öyle yapıcam. pratik oluyor.yoksa günlük çok zor.

10/02/2012 17:05:00

Filiz evet yaa ben bunu niye düşünemedim, dur bak öyle de yapayım :) aslında çok yapmışsam kalan çorbaları küçük cam kaplarda buzluğa attığım oldu ama pek içime sinmiyordu, bütün kaseyi eritip iki gün içinde bitirtmeye çalışıyordum, öyle küp küp olursa daha iyi olur ziyan olmaz, besin değerini de çok öldürmemiş oluruz.

10/02/2012 17:08:00

özlemcim birşey soracağım zeytin veriyorum çınara tuzu alınmış bir şey olur mu?
birde ceviz ne zaman veriyorduk?

10/02/2012 19:20:00

pratikanne nin nblogunda bununla ilgili çok güzel bilgiler var. bi göz atmanızı öneririrm.
özlem valla, minik minik haşlayıp günlük yapmak çok zor. en güzeli bu gibi geldi bana. hatta misafirliğe giderken kavanoza atıyorum 1 küp. gidene kadar anca erimiş oluyor zaten. kaynamış su heryerde var zaten. ya da onu da alıyorum yanıma. pratik oluyor:)

10/03/2012 18:45:00

Aaaa Hülyacım senin sorunu görmemişim atlamışım canım, hemen cevaplıyorum :)

Zeytinin tuzunu iyice alıyorsan verebilirsin, en fazla 1-2 tane, fazla abartmadan. Cevize gelince teorikte 9 aydan sonra denilir, allerji riskine karşı ama daha erken dönemde sabah öğününde çok az denenip devam ettirilebilir dikkatli bir şekilde.
Ama sen bu ek gıda işine çok hızlı daldın ya Hülyam, Çınar 1 ay sonra sofraya oturup pilav kaşıklayacak gibi geliyor bana, ne dersin ;))

10/04/2012 07:11:00

sağol özlemcim
şu ana kadar peynir zeytin yoğurt meyve pekmez verdim.bu aralar sebze çorbasına başlayım diyorum.yumurta kıyma falan daha vermedim canım

10/04/2012 08:12:00

Hülyacım şaka yapıyorum ben, tabiki çocuk kabul ettiği sürece verebilirsin herşeyden, kocaman oldu artık, zaten rahatsız olursa belli eder paşa, hadi bakalım afiyet bal şeker olsun :)

10/04/2012 08:19:00

ha anladım canım.iştahlı ama biraz da abartıyor sanki:)) kaşık az biraz gecikse ağlamaklı oluyor:))

10/05/2012 21:38:00

ben 5. aydan sonra meyveleri cam rendeden geçirip süzmeden vermeye başladım. bir de patates,kakab ve havucu haşlayıp tel süzgeçten geçirip üzerine azıcık zaytinyağı ekleyip verdim. dün 6.ayımızı doldurduk ve bu sabah ilk kahvaltısını yaptı. tam buğday ekmeğinin içini elimle ezdim mamayla ıslattım ve içine çeyrek haşlanmış yumurta sarısı ekleyip verdim. ekmek biraz pütürlü olduğu için yutmakta biraz zorlandı bazen öğürdü ama su içirerek yutmasını sağladım. akşam saat 7 buçukta da bebe bisküvili yoğurt verdim. bebe bisküvisini ilk defa verdim. yoğurdu tek yemiyor meyeli yapıyordum ama bir de böyle deneyeyim dedim. çok sevdi. gece için de marketten arı mayanın 7 hatıllı gece mamasını aldım ama onu daha vermedim.

biz de korkutucu bir alerji deneyimi yaşadığımız için fazla karıştırmadan gitmeye çalışıyorum. kızım geçen hafta grip olmuştu ben de iyileşsin diye aynı akşam birkaç damla limon damlatılmış ıhlamur, üzüm suyu, kavun suyu ve elma püresi verdim. ertesi gün aniden dudakları korkunç bir şekilde şişti. 5-10 dk da da indi. hemen dr a götürdüm ama yolda inmişti. ama yine de yerleri büzüşük büzüşük belli oluyordu. ağzının içindek parlak kaygan olan kısımlar şişip dışarı çıktı aniden bir de baktım kızımın 4 dudağı var korkunçtu. neyin alerji yaptığını da anlayamadık ama ıhlamur, limon ve o tip üzümü ilk defa yemişti. 3 gün kuralını hep uygulardım ama hastalanınca vitamin olsun diye ne bulduysam verdim yavruya. yani demem o ki siz siz olun geçişi yavaş tutun. dr  dedi ki sadece dudakları değil dili ve genzi de şişebilir nefes almasını engelleyebilirmiş allah korusun.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2012 MART,NİSAN,MAYIS ANNELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...