EK GIDAYA GEÇİŞ SIRASI

03/19/2011 11:21:00

Oğlumun doktoru dördüncü ay itibariyle ek gıdaya geçmesini uygun gördü. İlk dört hafta için menümüz şu şekilde:

1. Hafta
Öğleden evvel meyve suyu. Kullanılabilecek meyveler dönüşümlü olarak elma, armut ve havuç. Elma ve armut cam rendeyle, havuç katı meyve presiyle çekiliyor.

2. Hafta
Öğleden evvel meyve püresi. Kullanılabilecek meyveler yine elma, armut ve havuç. Yiyebildiği kadar yiyecek, ısrar etmek yok.

Öğleden sonra yoğurt. Sütaş Babymix veya keçi sütüne babymixi maya olarak kullanarak yaptığım yoğurdu veriyorum.

3.Hafta 
Öğleden evvel meyve püresi, öğleden sonra yoğurt ikinci haftakiyle aynı
Öğlenleri sebze püresi. Patates, havuçla başlanıp sebzeler artırılacak, ikinci hafta içine yağ konmaya başlanabilir. Blendır kullanılmayacak, başlarda süzgeçten geçirilecek, zamanla çatalla ezmekle yetinilecek.

Örnek Sebze Püresi Tarifi:
Patates (yarım küçük)
İrmik (1 tatlı kaşığı)
Havuç (yarım küçük)
Sıvı yağ (1 tatlı kaşığı)
Kabak (çeyrek)
Pirinç (1 tatlı kaşığı)

Sebzeler ve pirinç iyice ayıklanır. Sebzelerin kabukları iyice soyulur. Küçük parçalar (küp halinde) doğranır. Küçük bir çelik tencerenin içine su konur ve tüm malzemeler eklenir. Tencerenin ağzı iyice kapatılır. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişirildikten sonra çatalla ezilerek bebeğe yedirilir. 6. ayda püreye 1 köftelik kadar dana kıyma (30 gr) dana kıyma, mevsimlik sebzeler, daha sonra da bulgur ve mercimek de eklenir.

4.Hafta
3.haftanın mönüsüne ek olarak akşam yatmadan evvel muhallebi

Örnek Muhallebi Tarifi (4 ay - 1 yaş arası)
1 çay bardağı (100 cc) su
1 tatlı kaşığı (5 gr) pirinç unu
3 ölçek formül mama

Pirinç unu soğuk suda karıştırılarak pişirilir. Ocak söndürüldükten sonra doktorunuzun önerdiği formül mama eklenir. Ilık kıvamda verilir.

Ethica İnrcirli Hastanesi Bebeğinizin Beslenme Rehberi'nden alıntıdır.

Ynt: EK GIDAYA GEÇİŞ SIRASI

03/19/2011 14:24:00

teşekkürler perihan. 
***ben meyve suyu olarak sadece havuç verdim onun dışında elma ve armutu cam rendeden geçirip püre olarak verdim/veriyorum. ayrıca muz kuru kayısı ve kuru erikte veriyorum.
*organik gün kurusu kayısı ve mürdüm eriğini 2sb suda iyice ezilene kadar kaynatıyorum. tel süzgeçten geçiriyorumm.

***muhallebiyi oğlum sevmedi. kızımın kilosu iyi olduğu için ona vermedim. ama bir kaç gündür kahvaltı öğününde veriyorum. (tarifini yazarım)

***yoğurdu hergün kendim inek sütü ile mayalıyorum. oğlum sadece yoğurt seviyor.

*** sebze püresinde sebze sayısını arttırdım.
*patates
*havuç
*balkabağı
*maydonoz...oğlum bunu sevmedi
*ıspanak....bunuda çok sevmedi (sanki diğerlerini çok sevmiş gibi oldu:)
*kereviz
*yerelması

tabiki pirinç irmik ve z.yağı.

***kahvaltıyada başladık.
*peynir
*pekmez
*t.yağı
*ceviz
*hergün mayaladığım yoğurdun kaymağı
*1/2 ç.kaşığı tahin
*y.sarısı(2 kere verdim. gün aşırı)

oğlum bulamacı sevmediği için ayrı ayrı veriyorum. sadece pekmez tahin ceviz ve t.yağını karıştırıyorum. rahat yutsun diye birkaç kaşık ıhlamur veriyorum.

MUHALLEBİ
*1 kayısı
*1/4 elma
*1/4 armut

bunları haşlıyorum. suyun içinden alıp eziyorum içine biraz muz ekliyorum.
*meyvelerden kalan suyun içine bir miktar su ile incelttiğim 1 tatlıkaşığı p. ununu koyup pişiriyorum.ocaktan indirince

*1ç.kaşığı t. yağı
*1 tatlı kaşığı pekmez
*1/2 ç. kaşığı tahin
 *1 çay kaşığı ezilmiş ceviz
*hazırladığım meyve püresini karıştırıp yediriyorum.

kızım nım nım diye yiyor oğlum ağzını kilitliyor. ağzını açarsada puf diye üstümüze püskürtüyor.

bu yüzden ek gıda ile ilgili her şeyi okuyup yapmaya çalışıyorum. oğlum birini sevmezse bir ihtimal diğerini sever diye :(

03/19/2011 15:01:00

çok güzel tarifler lacivert0, sebze püresini aynı yapıyoruz, ama muhallebini denicem çok besleyici şeyler var içinde hiç bu şekilde denememiştim, tşkrler:)

03/19/2011 15:15:00

serapipek inş. sağlık olur kuzuna. insanın yemeyen çocuğu olunca herşey yapıyor :( ben bu muhallebiye atom diyorum :)

03/19/2011 15:25:00

bence de tam atom valla, bizimki şimdilik yiyor ama bende çeşitlendirmek istiyordum bu tarif çok güzel oldu bakalım beğenecekmi

03/19/2011 15:32:00

Bildiklerimizi yazalım, paylaşalım, birimizin aklına gelmeyen ötekinin aklına gelir, doktoru ekstra birşey söyler. Teşekkürler tarifler için lacivert. Ben kitapçıktan alıntı yapmaya devam edeyim. Yazdıklarım Ethica İncirli Hastanesinin Bebeğinizin Beslenme Rehberi'nden.

4-5-6. Aylarda Ek Gıda

Sebze mamalar taze olarak pişirilmelidir, pirinç ve yağ eklenerek tat ve kalori yönünden zenginleştirilebilir. Pirince ek olarak 1 çay kaşığı irmik de konulur. Sebze mamasına patates, maydanoz, ıspanak, havuç, kereviz, karnabahar ve kabak eklenebilir. Pırasa ve taze fasülye gibi lifli sebzeler püre haline getirilmesi zor olduğu için erken dönemde kullanılmamalıdır. Ispanak bekletilmeden yenmelidir. Patlıcan hiç mineral ve vitamin içermediğinden verilmesi uyğun değildir.

7-8-9. Aylarda Ek Gıda
Bu aylarda daha önceki besin maddelerine ek olarak yumurtaya başlanmalıdır. Yumurta, bebeklere önce ufak bir miktar (nohut tanesi kadar) verilir. Alerjik belirtiler oluşmazsa her gün biraz daha arttırılarak iki hafta sonunda bir yumurta sarısı yiyebilecek duruma getirilir. Haftada üç taneden fazla yumurta yedirilmemelidir. Yumurtanın beyazı alerjik olduğundan bir yaşına kadar verilmemelidir.

8.aydan sonra bebeğin beslenmesine karaciğer de eklenmesi gerekir. Karaciğer kızartılarak tek başına verilebileceği gibi, haşlanıp çatalla ezilerek püre halinde de çorbalara konabilir.

Balık, 9. aydan sonra beslenme listesine eklenebilir. Kılçığı az olan, özellikle büyük balıklar tercih edilmelidir. Bu amaçla konserve ve ton balıkları kullanılabilir.

Nişastalı besinler (pilav, makarna, ekmek) verilmeye başlanır. Makarna ve pilav, karaciğer, balık ve kıymadan herhangi biri ile karıştırılarak zenginleştirilmelidir. Bu aylarda çorbalara uygun şekilde baklagiller katılabilir. Dana eti, balık ve tavuk eti gibi protein kaynaklarının yemeklere eklenmesi 7-8. aylara bırakılır. Bunlar başlangıçta sebze çorbaları ve pürelere, kolayca yenilebilmesi için kıyma şeklinde konmalıdır.

Bu aylar artık bebeğin aile sofrasına oturup katı ve yarı katı besinleri yiyebileceği dönemdir. 9. aydan sonra yemekler erişkin yemeği kıvamında olmalı ve unlu besinler (kek, ekmek) günde 3-4 öğünün içinde bulundurulmalıdır.

Fakat çocukların öğünlerde aldıkları miktar az olduğu için, sofrada geleneksel çorba ve sonra asıl yemek sıralaması yerine birkaç yemek çeşidi karıştırılarak tek bir yemek yapılmalıdır. Aksi halde çocuklar, sadece çorba veya sadece pilav, makarna ile beslenmiş olur. Mercimek gibi bakliyatlar 9. aydan sonra pürelere katılabilir. Bunlar çok iyi pişirilmelidir, tel süzgeçten geçirilerek kabukları çıkarılmalı ve haşlama suyu ile birlikte ya da yalnız püre haline getirilip yedirilmelidir.

03/19/2011 15:41:00

lütfen devam et kitapçığa bizde yararlanalım sayende
Ispanak hiç mineral ve vitamin içermediğinden verilmesi uyğun değildir.

perihan patlıcan mı demek istedin. burayı okuyup yanlış anlamasım arkadaşlar.

dr a kerevizi sordum verebilirsin dedi. (gerçi ben veriyodum zaten) tercihen toprak altındaki sebzelerden  başlarız dedi (havuç patates kereviz yer elması)

avakado da verebilirsiniz ayrıca

03/19/2011 15:43:00

Düzelteyim hemen lacivert, patlıcan demek istedim evet.

03/19/2011 19:49:00

nasil hazirlaniyor bunlar? ben daha baslamadim

03/20/2011 04:20:00

Nasıl hazırlanıyor bunlar derken pişirilmesini mi soruyorsun?

03/20/2011 05:45:00

evet, mesela meyve puresi falan?

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
EK GIDAYA GEÇECEK,GEÇMEKTE OLAN,GEÇEN ANNELER

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...