EK GIDAYA GEÇİŞ SIRASI

Ynt: EK GIDAYA GEÇİŞ SIRASI

03/21/2011 20:44:00

Dedigin gibi gozlemledin ve reaksiyon yoksa super. Bu arada ben bisi itiraf edeyim ay hesabiyla ne kadar yenir konusunu geride biraktigim icin 1 tam kividen bahsediyorsun sanmistim :))) 1 cay kasigi bisicik yapmaz afiyet olsun.

03/21/2011 20:48:00

ben de oğluma 1 çay kaşığı kivi verdim elma yanaklı oldu paşam bir süreliğine erteledim ben de. 1-2 hafta sonra yine deneyeceğim

03/21/2011 22:32:00

haftasonları deniyorum ben çorba,kahvaltı işini ama sıklaştırsammı?

03/22/2011 07:02:00

ben de dün doktora gittim. ek gıdaya geçişi anlattı. bu ay itibariyle verilebilecek olanlar;
1. meyve: elma ve armut püresi( cam rende ile) havuç suyunu sordum verebilirsin ama katı meyve sıkacağı ile vitamin kaybına uğrar dedi.
2. yoğurt: inek sütü ile her gün taze mayalanacak
3. sebze: havuç ile başlarsın dedi içine irmik ve pirinç katmamı söyledi. alıştıkça sebzeleri arttırırsın dedi. patates, maydanoz gibi. hergün günlğk oolarak pişirilecek buharda haşlama yöntemiyle(vitamin kaybı en az bu şekilde oluyor)
4. muhallebi: bu ay itibariyle sadece pirinç unu kullanabilirsin dedi. 1 çay bardağı suyla pirinç ununu pişir. içerisine 3 ölçek mama kat. ben kendim yaparken içine kuru kayısı, hurma, kuru incir, kuru üzüm doğruyorum. tabi bunlardan sadece birini. sonra blendırdan geçiriyorum. içine meyve püresi de katıyorum. özellikle muzla daha çok seviyor.
meyveyi öğleden önce, yoğurdu ikindi öğününde, sebzeyi öğlen, muhallebiyi akşam yatmadan vermemi önerdi.

porsiyon olarak ilk önce  3-4 bebek kaşığı ile başlayıp daha sonraki hedef çay bardağı, daha sonra dondurma kasesi, daha sonra da tam porsiyon olarak bir çorba kasesi olduğunu söyledi.
aklıma gelenler bunlar.

ben gıda mühendisiyim. özel durumlar için yani bebeklik hamilelik gibi beslenme eğitimi almıştık. aklınıza takılan bişey olursa gene yazarım.
hepimiz bebişleri bol iştahlı olur inşallah...

03/22/2011 07:23:00

benim anlamadığım bu pirinç ya da irmik eklemenin nedeni bebeği tok tutsun diyemi? tadı daha güzel olsun diye mi? ben şimdiye kadar hiç eklemedim. pirinç zaten kabız yapıyor hemen bizim kızı, irmikde tadını değiştiriyor sonra irmiksiz yedirmem zor olur diye böyle alışsın dedim. ve alıştı 1 çay kaşığı zeytinyağ ile buharda pişmiş sebze yemeye. zaten ilk 2 hafta ağzını hiç açmadı tadi ne olursa olsun zaten ilk yadırgıyorlar bu kadar zaman sadece meme emerken elimizde kaşık görünce sevmiyorlar. ama sevmiyor diye ben değiştirmiyorum sadece zaman veriyorum ama benim istediğimi yediriyorum.
asli bu arada benim kız 7 aylık oldu 1 çay bardağını hala bitirmiyor çok beklentiye girme hemen derim ben. yani benim kız gibi az yiyen bir bebek olabilir. bakalım yarın doktor kontrolunde ne çıkacak tabi sonuç onu bilmiyorum

03/22/2011 07:31:00

havucuda biz cam rende ile rendeleyip suyunu tülbentle sıkıyoruz.. rendeler çok ince olduğu için çok kolay çıkıyor suyu. bizde katı meyve presini kullanmıyoruz besin kaybı nedeniyle..

03/22/2011 07:34:00

bebiş kg alsın isteniyorsa genelde muhallebi ve prinç veriyor doktorlar.. bizde denedik kaşık mamalarını ama oğluş sevmedi hiç. doktorda yemesin gereksiz yere kg almasın dedi. o nedenle biz ölende akşamda sebze çorbası yiyoruz. 3 aylıkdan beride kaşığa alışsın diye su verdik hep mam sonrası ağzındaki yapışkanlık gitsin diye. 1-2 kaşık o nedenle kaşığa alışmaıs kolay oldu. catsea sende deneyebilrsin hemde suyu sevmiş olur. katı gıdaya geçince çok ihtiyacı oluyor çünki bebişlerin suya. gerçi anne sütünden alıyordur suyu ama alışması açısından iyi olabilir bence

03/22/2011 07:36:00

ben havucu denedim cam rendede rendeleyemedim mayaberry. keşke rendelyebilseydim.

catsea besindeğerini yükseltmek için irmik ve pirinç ekleniyor. kalorisi yükseliyor ve bebek tahıl almış oluyor. diğer aylarda daha farklı tahıllar da ekleniyor ama bizim ay için bunlar sadece dedi doktorumuz. o hedefler doktorumuzun söyledikleri ama inşallah hepimiz ulaşırız diyorum. şimdiden moralimi bozmak istemiyorum. teşekür ederim tavsiyelerin için :))

03/22/2011 07:39:00

mayaberry sen de biliyorsundur gerçi. her gün bir öğün tahıl şart. o yüzden muhallebi ve pirinç öneriyor doktorlar. ayı itibariyle de sadece bu tahıllar veriliyor. daha sonra farklı tahıllar da devreye girecek; mısır unu, çavdar, yulaf...

03/22/2011 07:42:00

bu arada ben burada sadece prof. dr. neriman bağdatlıoğlunun beslnme kitabından aldığım bilgileri ve doktorumun benimle paylaştığı bilgileri yazdım. doğrular herkese göre değişir. her bebeğin yeme alışkanlıkları da farklıdır. umarım hepimizin bebekleri bol bol iştahlı olur...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
EK GIDAYA GEÇECEK,GEÇMEKTE OLAN,GEÇEN ANNELER

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...