4'lü tarama testinde down sendromu yüksek çıkıpta amniyosentez yaptıran varmı?

<12>
04/14/2011 14:13:00

4'lü tarama testinde down sendromu yüksek çıkıpta amniyosentez yaptıran varmı?
Var ise sonuçlarınız nasıl çıktı? birde kaç yaşındaydınız ?

Ynt: 4'lü tarama testinde down sendromu yüksek çıkıpta amniyosentez yaptıran varmı?

04/14/2011 14:28:00

zeynep marhaba canım..öncelikle allah kolaylık versin iyi düşün ve kararını ver derim ben..benim üçlü testim çok yüksek çıkmıştı doktorum amniyosentez önerdi ama eşimle bayağı bir araştırdıktan sonra yaptırmayı vazgeçtik.. bi çok nedeni var: amniyosentezde bebeğin düşme ihtimali 200 de bir..ve işlem çok kötü geldi bana bebeğin hareketlerini durduran bir makine var ve öyle iğneyle amniyosentez sıvısından alınıyo..bu amniyosentezle ilgili çok olumsuz şeyler duydum..biliyorum çok zor bir karar..ama ben yaptırmadığım için pişman değilim bebeğim de gayet sağlıklı doğdu canım..hem yaptırsan ne olacak bu test beşinci ayda sonuçlanyo içinde kıpırdayan sana ayit bir parçayı aldırabilecek misin????ben biçok doktorla konuştum bunu yaptır diyen de var yaptırma diyen de en son eşlimle şu kararı verdik bu bizim bebeğimiz ve sırf dawn sendromlu olacak diye hayatına son veremeyiz..ne gelisrse allahtan diye düşündük..ve ben en son yağmur adam diye bir film var..çok severim tekrar onu izledim..gerçekten kararımı vermekte bana çok yardımcı oldu..bu arada şunu da söyleyeyim cannım ben testi yaptırmadım ve doktorumu değiştirdim bana bu doktorum dedi ki sadece yaş ri,skine bakılarak amniyosentez yapılmaz..yani anlayacağın gereksizmiş ama biz bilmediğimiz için gereksiz yere üzdük kendimizi..bu arad yaşım 30 risk oranım da 226 çıktı..sıkma canını diyemiycem..senin için bol bol dua edicem canım..beni haberdar et merak ettim şimdi:))) bebeğin de sen de allah a emanet ol..bu arada senin oran ve yaş kaç???

Ynt: 4'lü tarama testinde down sendromu yüksek çıkıpta amniyosentez yaptıran varmı?

04/14/2011 14:36:00

Benimki çok daha farklı bir durumdu  kaybettiğim ikinci gebeliğimde yapılan testte bebeğin down sendromlu olduğunu öğrendik. ve son gebeliğimde ikili testimde düşük risk gelmesine rağmen 3lüyü ve 4 lüyü yaptırmadan direk amniyosenteze girdim. okuduğum ve duyduğum tarama testlerinde yüksek çıkna bir çok kişi bebeğini sağlıkla dünyay getiriyor. tabii ki karar sizin. umarım sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız

04/14/2011 14:47:00

unutmadan ben de söyleyeyim benim ablamın ikinci bebeğinde de sorun çıkmıştı amnyosentez içn gittiklerinde bebiş zaten anne karnında ölmüştü.. allah hayırlısını versin canım..ben de pınar ege ye katılıyorum bi çok doktor aynı şeyi söylüyo testte çıkmayıp da direk dawn sendromu doğan var ..zaten bi sorun olduğunda yaşamıyolar tatlım..bu arada bu testlerin hatalı olduğunu çok kişi söyledi bana..benim bir arkadaşıma doktoru bebeğin sakat olacak bu çocuğu aldır demişler arkadaşım ne olursa olsun doğuracam demiş  şimdi bebeği sapasağlam canım...dilerim bir sorun yoktur..dualarım seninle olacak:)))

04/14/2011 20:37:00

Yorumlarınız için çok teşekkürler hepinize, ben bugün yaptrdım aslında çok ta korkulacak bi test değil, tabiki riski var herşeyde olduğu gibi, ilk öğrendiğim güne göre bugün daha iyiyim ama bu bekleme süresi 3 hafta epey zor geçecek gibi, dediğiniz gibi bebek 5 aylık olacak ben sonucu öğrenene kadar ama yaptırmasaydım da 40 haftam bunu düşünmekle geçecekti, rabbimden dualarımızı eksik etmiyoruz, rabbim kimseyi seçim yapmak zorunda bırakmasın. amin.
Bugün neler gördüm hastanede neler, Allah tüm hastalara/dertlilere şifa versin.

Bu arada bende 31 yaşındayım bu benim 2.gebeliğim, 1.gebeliğimden dünya cadısı :) bir kızım var 32 aylık, ona kardeş olsun istedik arada çok zaman kaybetmeden ama herşeyin hayırlısı rabbimden. benimde 2'li testimde bi değer yüksek çıkmıştı fakat kaydedeğer değil demişti doktorum fakat 4'lü testte down sendromu yüksek risk olarak çıktı yani oran 251/1 çıktı. Doktorum asla bana mutlaka yaptırmalısın demedi, zaten hiç bir doktor diyemez dememeli dedi. Karar sadece anne-babaya aittir dedi fakat biz genetik uzmanından da bilgi aldık ve böyle bir karar verdik rabbim herkesin hakkında hayırlısını versin. Amin..
Tekrardan hepinize çok teşekkürler..

04/20/2011 18:08:00

Allah yardımcınız olsun ben de hamileliğimi öğrendiğimden beri hep bundan korktum yaşım daha 25 ama olsun korkuyor insan. ben ne 2li ne 3lü hiçbir test yaptırmadım öyle bir sonuçla karşılaşıp kahrolucağıma ne gelirse Allahtan diyerek hep uzak durdum umarım seninki de sağlıklı doğar ve yaşar . Geçmiş olsun 

04/22/2011 11:39:00

Benden sadece yaş riskinden dolayı aminosentez istendi, diğer bütün sonuçlarım normaldi. 36 yaşındayım 215/1 çıkmıştı riskim.  İleri düzey ultrason sonucumun altına da yazılmış yaş riskinden dolayı aminosentez önerildi diye. Yaptırmadım, eşim dahil kimseye' de danışmadım bu kararı alırken. Ben ne olursa olsun sonlandıramayacağımı biliyordum gebeliğimi o yüzden bu kararımı düşünmedim sorgulamadım bile. Allah' ın izniyle sağlıklı şekilde bebeğimi kucağıma alacağıma inanıyorum. Bu konuda kimseye yaptır yada yaptırma diyemem bu tamamen kişinin alacağı bir karar ve sorumluluk.

04/22/2011 14:01:00

kesinlikle katılıyorum hayalce kişinin kendinin vereceği bir karardır, kimseye diyemem yaptır yada yaptırma... hiç bi doktorda diyemez sadece önerebilir...
bakalım ben yaptırdım 3 hafta süre vardı sonucun çıkmasına, 1 haftası geçti.... bekliyoruz..Rabbim hayırlısını versin herkese..

05/09/2011 21:18:00

Ben de üçlü tarama testinde 1/185 risk çıktı. 33 yaşındayım. İSağlıklı bir oğlum var çok şükür ama 2.bebişte çocuklar, o annelerin bakışları hep geldi gözümün önüne.
Hiç korkulacak birşey değilmiş ama. Ben sıvının alınması işleminden çok korkuyordum. Saniyelik bir işlem. İğnenin girip çıktığını anlamıyorsunuz bile.
Çok şükür sonçlarda iyi çıktı. İlk 3 gün yatmak gerekiyor sadece. Düşük riski 1/1000 miş  zaten.

05/09/2011 22:10:00

yarın sabah sonucu almaya gideceğim inşallah sizlere hayırlı haberleri yazarımm

05/10/2011 06:26:00

Güzel haberlerle gel inşallah

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-40 hafta arasındaki hamileler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...