Ferber Yöntemi

11/13/2009 07:42:00

Ferber Yöntemini denemiş birileri var mı? Tecrübe ya da Kaynak gösterebilirseniz sevinirim

Ynt: Ferber Yöntemi

11/21/2009 20:53:00

böyle bir yöntemi ilk defa duyuyorum.Nasıl bir yöntem aceba bilgi verebilir misiniz

11/23/2009 07:05:00

Bildiğim kadarıyla "ağlamaya bırakmak(cry-it-out)" olarak da biliniyor.  Çok yüzeysel bilgim var, yanlış olmasın. Anladığım bebeği yatırdıktan sonra, ağladığında kontrollü olarak odadan çıkıyorsunuz, saat tutuyorsunuz, bir süre sonra giriyorsunuz. Süre zamanla değişiyor. Böylece bebekler kendi kendine uyumayı öğrenmiş oluyor. Gerçekten denemiş ya da teorik bilgisi olan birileri yazarsa çok sevinirim.

11/25/2009 20:44:00

Merhaba anneler,

Ben Ferber yöntemini uygulamış olan bir anneyim. Tecrübelerimi blogumda paylaşmıştım: http://blogcuanne.com/?s=ferber ; Ayrıca aynı yöntemi uygulamış olan bir başka annenin daha görüşlerine yer vermiştim.

Blogcu Anne Elif

12/04/2009 20:19:00

Ben bebeğim 6 aylıkken denemiştim. Öncelikle Ferber'in kitabını alıp benim bebeğimin yaşıyla ilgili bölümü okudum. Çünkü çok sabır ve cesaret gerektiren bir yöntem olduğu için bir annenin tüm kalbiyle inanarak bu yöntemi uygulamaya başlaması gerekiyor. Kısaca özetlemek gerekirse yöntem şöyle; bebeği yatağa bırakıp odadan ayrılıyorsunuz. Bebek ağlamaya devam ettiği sürece artan aralıklarla odaya girip bebeği sakinleştiriyorsunuz. Kesinlikle yatağından kucağınıza almıyorsunuz ve odada 1-2 dk'dan fazla kalmıyorsunuz. Biz uygulamaya başladığımızda 2 gün içerisinde odaya girme sayımız ilk başta 4 iken 1-2 defaya düştü. 2 hafta içerisinde ise yatağına bıraktığımızda mırıldanma tarzında sesler çıkarıp uyuyordu. Her şey yoluna girdi demişken bebeğimiz altıncı hastalığa yakalandı ve tüm kurallar alt üst oldu. Kurduğumuz düzene geri dönüş yapamadık. Biz tutarsızlık gösterince o da bunu kullanmasını bildi maalesef. Şu anda geldiğimiz nokta 1.5 saat süren uyutma süreci ve gece 2-3 defa uyanma şeklinde.

Ben bu yöntemi uygulamak doğrudur ya da yanlıştır diyemiyorum çünkü bu biraz da çocuğun karakterine bağlı bir şey. Uygulamaya karar verirseniz tüm ailenizi ve varsa bakıcınızı bu konuda bilinçlendirmenizi tavsiye ederim. Tutarlı olmak en önemli nokta.
Mışıl mışıl uykular dilerim...

12/21/2009 15:41:00

Merhaba
Ben 6 aylıkken uyguladım kızıma... Bebeği ağlatmaya bırakma olarak adlandırmak yanlış olur diye düşünüyorum... Önce bir takım uyku rutinleri oluşturmak lazım... Bunları bir süre uyguladıktan sonra çocuğu uyanıkken yatağına yatırıp çıkıyorsunuz... Ama belirli aralıklarla gelip kendinizi göstermeniz, dokunmanız, okşamanız gerek... Ama asla kucağınıza almayacaksınız... Amaç burdayım, yanındayım, seni terketmedim demek ama bunu yaparken de kucağınıza almayacağınızı ifade etmek... Çocuğun karakterine ve direncine göre ağlama süresi değişiyor... Biz çok sancısız atlatmıştık... 5. gün hiç gık demeden uyudu... Ama bugün hala uyku sorunu çekiyoruz... Çünkü ortada bir sebep yokken hep geri dönüşler oldu... Başlarda durumu kurtardım ama artık çok bilinçli ve ağlatamam... Yani evet sorunu bir anda çözebiliyorsunuz ama biz kalıcı bir çözüm sağlayamadık. Bir de kararlı olmak ve eşinizle aynı frekansta olmak çok önemli... Eğer sonuçlandırmayacaksanız başlamayın... Çocuğunuzu boşu boşuna ağlatmış olursunuz...

04/29/2010 10:16:00

Biz de denedik bu yöntemi özgürcüm, bir çocuk psikoloğu arkadşımıza danıştık, yanından çıkmayın, sizi hiddetsin dedi. o ağlarken hatta başını okşadık ara ara. ama adının ferber olduğunu bilmiyordum:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...