şu ana kadar kaç kilo aldınız..

<12345>
05/24/2011 06:39:00

2011 ekim anneleri şuanda muhtemelen 5. ayında.ben ilk üç ayımda sadece 1 kilo aldım.ama 3 ve 4.ay arasında bir anda 3 kilo aldım.kilo artış hızım arttı.bir anda şişmekten korkuyrum:((sizler ne durumdasınız.beslenmenize dikkat ediyor musunuz yoksa canınızın her çektiğini yiyormusunuz???

Ynt: şu ana kadar kaç kilo aldınız..

05/30/2011 08:20:00

Merhaba Meltem! İlk üç ayda ben de kilo almadım gibi birşey. Şimdi tartıda 3-4 kilo almış gibi görünüyorum ama bu bence bana ait değil :)) Yani eski kıyafetlerim olurken, kolum bacağım aynı dururken nasıl kilo aldım diyebilirim. :) Ama kilo artışım seninki kadar oldu. Yağ değil onlar, biliyorum ! :))

Ben de aniden şişmekten korktuğum için yediklerime dikkat ediyorum, kendime sürekli telkinlerde bulunuyorum. Şöyle bir avantajım var, şekerli ve unlu mamülleri, özellikle dışarıdan, marketten alınanları zaten hamilelik öncesinde bırakmıştım, şimdi mesela çikolata, tatlı vb şeyleri canım çekmiyor. (Bunu hamielik öncesinde tecrübe ettim, şekerli şeyleri yedikçe daha çok yeme ihtiyacoı doğuruyor insanda. Sanırım içlerindeki glikozdan olsa gerek.Ben çikolata,tatlıyı bıraktığımdan beri canım fazla istemiyor bu yiyecekleri. )

Tatlı isteğimi meyve, pekmez ve balla gideriyorum. Tam buğday ekmeği de tüketiyordum, ona da devam.  Şimdi de yoğurt, süt, peynir, yumurta gibi proteinleri daha yoğun alıyorum, bol etli sebze yemekleri yapıyorum, tavuk yemiyorum, çiftlik tavuğundan fayda geleceğini düşünmediğim için, eğer köy tavuğu alabilirsem o zaman yiyeceğim. Sütüm, yoğurdum, yumurtam da aynı şekilde, köyden geliyor. Sütü kendim kaynatıyorum. Homojenize sütlerdeki besin değeri konusunda çok ciddi kuşkularım var. Kuruyemişleri elimin altında bulunduruyorum, canım çektikçe bir iki tane atıyorum ağzıma. Kuru incir kabızlığıma da çok iyi geldiği için muhakkak yiyorum. Meyveyi artırdım, öncesinde az tüketirdim şimdi hergün mutlaka bir-iki çeşit meyveye yer veriyorum. 

Genel olarak dikkat etmeye çalıştığım noktalar bunlar, karnımı tıka basa doldurmuyorum, kalorisi yüksek olanlardan ziyade faydası yüksek besinlere zorluyorum kimi zaman kendimi. Bazen kaçamak da yapıyorum elbette o kadar da olur. Yeme miktarım artmadı, iştahım yerinde. Böyle giderse fazla kilo almamam lazım, buna rağmen alırsam da artık birşey diyemem.

1.65 boyundayım, 57.5 ile hamile kaldım şimdi 61.5 im. Hedefim 68'i geçmemekti ama bakalım ne olur. Aslında mesele alınan kilodan ziyade, o kilonun ne kadarının annenin kalıcı kilosu olduğu bence. Bunu da doğum sonrasında anlayabileceğiz ancak. Bence karbonhidrat ve şeker alımını sınırlandırırsak ve tıka basa yemezsek, gayet iyi olur herşey. Canımın her istediğini yemiyorum, bu konuda sahip olduğum bir disiplin vardı, şimdi de uyguluyorum. 

Bir de pilates yapıyorum, evde kendi kendime. Ebru Şallı eşliğinde. Haftada 3-4 defa yapmaya çalışıyorum.

Ne uzun yazdım! :)

06/02/2011 01:21:00

Merhaba mltm_tr;
Simdiye kadar 3 kilo almisim. Hayatimin son 10-15 yilinda kahvalti etmeden evden cikan ben simdi sabahlari muhakkak sut iciyorum, domates, salatalik, zeytin, peynir, yumurta, ceviz yiyorum.  Oglen yemegi aksayabiliyor ama ofise yanima muhakkak meyve aliyorum aksam yemegini duzenli yiyorum. Genelde de bir gun sebze varsa, ertesi gun kırmızı ya da beyaz et, daha ertesi gun :) balik ozellikle somon baligi seklinde oluyor.
Malesef canimin her cektigini yiyemiyorum, cunku Turkiye'de degilim. Eee tabii sabahlari lezzetli ama sagliksiz, sicak beyaz ekmek alacak bir firin olmayinca pasa pasa saglikli ama lezzetsiz marketten alinma tam bugday ekmegini yiyorum :( 
Son aylarda ben de asiri kilo almaktan korkuyorum. Dun prenatal yoga CD'si siparisi verdim. Artik cok kilo alirsak da sonrasinda cok yakmaya bakicaz :)

06/02/2011 08:12:00

dün yine kilomu ölçtüm sanırım ben 5 kiloya çıktım.iki gün üst üste kalorili bişeyler yesem hemen kilo alıyorum.1 günde 54 kilodan 55'e çıkmışım.yani şuan için bir sıkıntı yok ama son aylarda dikkat etsende etmesende zaten kilo alınıyormuş şimdiden kontrollü gitmek lazım ama türk mutfağı da çok leziz:))
betekçim yalnız hamilelik geçirmek zor oluyordur.sana kolaylıklar diliyorum.umarım sağlıkla ve keyifle geçer hamileliğin ve sonunda sevdiklerine kavuşursun.

06/02/2011 11:07:00

Evet ya sanki kilo alma hızı artıyor gibi, 2 gün dikkat etmesem hemen alacakmışım gibi geliyor bana da. Ama Meltem bir sanmıyorum ki 1 günde 1 kilo alasın, ya su toplamışsındır, ya başka birşey.... Hatta ben geçen gün 63 kilo görünüyordum, ertesi gün tekrar baktım 61.5 olmuşum. Bu hassas tartılar zaten böyle. 

Betek ben Türkiyedeyim ama inan o lezzetli ve sıcak ekmekleri ben de yemiyorum, bu konuda yalnız değilsin :))

Bu arada baktım da aslında canım fena halde hamurişi çekiyor sürekli. Bıraksam her gün makarna, börek ve poğaça yiyebilirim. Neyse ki çok kulak asmıyorum kendime. Ne zaman annem hamurişi birşeyler getirse, o bitene kadar beynimi didikliyor resmen düşüncesi. :)) En iyisi kilo aldırıcı şeyleri el altında fazla bulundurmamak. 

06/02/2011 11:15:00

ben ilk zamanlar kilo olayına fazla takmıştım_oldukça zayıf olmama rağmen- ama şimdi çok umursamıyorum.canım ne istiyorsa yiyorum.sadece öğlen hamur işi yediysem akşam sulu yemek yiyorum yada bgün et yediysem ertesi gün zeytin yağlı yiyorum.iştahım çok açık ve kendimi engellemeye kalktığımda asabım bozuluyor:))tabi asitli içecekleri hiç tüketmiyorum salam sucuk ağzıma sürmüyorum.ama onun dışında börek gözleme ne bulursam götürüyorum:))))

06/02/2011 15:59:00

Afiyet olsun :) Kendim için iştahım çok açık diyemem. İnşallah da böyle gider. Senin düzenin de iyiymiş. Ben bugün öğlen gözleme az önce de akşam yemeği olarak mantı yedim :)) Artık bir kaç gün sebze takılsam iyi olacak.

06/03/2011 19:47:00

Ben yemek yapma konusunda pek becerikli degilim, hele hamurisleri konusunda cok beceriksizim. Hazir olanlardan da eve almiyorum. Yalniz olunca sanirim boyle krizlerle bas etmek daha kolay oluyor :) 

Benim sorunum hamur isleri degil ama her turlu berry'yi cok seviyorum. Markete gittigimde dayanamayip aliyorum, bol bol yiyorum. Eeee malum bu meyveler de alerjik. Benim herhangi bir alerjim yok ama sakincasi olur mu diye korkuyorum. Doktoruma soracagim ama doktorum Japon asilli bazen yemek kulturlerimizin cok farkli komik durumlar ortaya cikartiyor. O yuzden once size sormak istedim.  

Aklinizda olsun bu aylarda bebeklerimizin kemik ve beyin gelisimi onemli, Omega3 (DHA ve EPA) ve kalsiyum almamiz gerekiyor.  Beslenmemizde bunlari da aksatmamaya calisalim.

Kücük bir teselli: elimdeki kitap 5. ay icin haftada 1 pound alabilirsiniz diyor. Bu dururmda haftada 453-454 gram alsak da sagliksiz degil :) Ama artik cok sismemek icin tuzu da azaltma donemi geliyor :( Nedense hamile oldugumu ogrendigim gunden beri annemi daha iyi anliyorum daha bi cok seviyorum ;)

06/04/2011 10:54:00

betek doktorun yabancı olounca merak ettim.senin doktorun vitamin takviyesi veriyor mu??mesela kalsiyum demir gibi???

06/06/2011 05:47:00

Bu berrylerle ilgili hiç fikrim yok maalesef. Alerjik olduğunu da senden öğrendim Betek.  

06/08/2011 02:46:00

hepimiz hamis oldugumuz icin canimiz cekmesin diye acik yazmak istemedim ama sanirim artik Turkiye'de de cikti cilek (strawberry) gibi sonu berry ile biten hemen hemen tum meyveler. Ben simdiye kadar bu meyvelere hic bir alerjik reaksiyon gostermedim ama bebis icin bir zarari olur mu bilemedim. Bildigim kadariyla bebekler kati gidalara baslayica ilk zamanlarda bu tarz alerjik meyveleri vermeyi tavsiye etmiyorlar, onun yerine elma, armut rendeleyip verin diyorlar. Ama anne karninda bir zarari olur mu bilemiyorum, o beni dusunduruyor...  

Burda ilk randevuda size bir form doldurtuyorlar. O formda irkiniza ya da yasadiginiz bolgeye gore mi deyim en gec su kadar zaman icinde  su su testleri yaptirdiniz mi diye soruyorlar. Bize uygun beyaz (caucasion), akdenizli (mediterranean) secenekleri vardi. Bu bolge insaninda kansizlik yayginmis hemen tam kan sayimi istediler. Ben de cikmadi o yuzden demir vermediler.

Bi de ilk randevuda doktoru gormuyorsunuz, hemsire sizinle konusuyor. Size hamilelik sirasinda yasayabileceginiz mide yanmasi, kabizlik, bas agrisi, ates vs. gibi durumlarda kullanabileceginiz ilaclarin ismini ve oldu da bu ilaclari kullandiniz ama rahatsiliginiz hala devam ediyor kac saat sonra hemen doktorunuzla irtibata gecmeniz gerektigini yazan bir cizelge veriyor. 
Aile gecmisinizi sorguluyor ona gore tesler istiyor. Mesela annem diyabet, o yuzden bana hemen glikoz testi yaptilar. Allaha sukur o da negatif cikti. Hemsirenin istedigi tum testleri yaptirdiktan sonra ikinci randevuda doktoru goruyorsunuz. Doktor prenatal vitamins kullanmami tavsiye etti, ama secimi bana birakti alcagin vitamin 800mg folic asit icersin dedi, o kadar. Burda vitaminler markette satiliyor, ben de butceme, tercihlerime uygun bir markayi aldim.  

Ama demir ilaci aklimi kurcaliyor, Turkiye'de bir arkadasim da benimle hemen hemen ayni haftalarda hamile, onda da kansizlik yok ama doktoru son randevusunda demir ilaci vermis. Bir dahaki randevumda doktora bu konuyu soracagim.

<12345>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ekim 2011 de doğum yapacak anne adayları...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...