Kreş gerçekten gerekli mi?

05/24/2012 07:11:00

Oğlum 33 aylık ve annem bakıyor. Orada kendinden büyük kuzenleri ve birde 6 aylık bebeğimiz var. Mutlu bir çocuk. Gene de farklı ortamlara girmekten çekiniyor. O yüzden haftada 2-3 gün kreşe vermeyi düşündüm ama istediğim özelliklerde bir kreş bulamadım. Yemek listeleri hazır gıdalarla dolu. Sadece bir kreşin listesi uygun ama orayı da görüş açısı bakımından tercih etmiyorum. Küçük bir yerde yaşıyorum ve alternatifim az. Geçenlerde bir arkadaşımın 2 ay büyük oğluna ünlü bir psikolog doktor mutlaka kreşe vermelisiniz demiş. O  yüzden de kafam karışık. Hiç kreşe göndermesem oğluma kötülük mü yapmış olurum? 

Ynt: Kreş gerçekten gerekli mi?

05/24/2012 07:19:00

Buna kotuluk denmez bence. Bununla beraber; evde buyuyen cocuk ile bir okul oncesi kurumunda buyuyen cocuklarda karsilastirma yapabilme sansim oldu. Cocuk, duzenli olarak her gun baska cocuklarla-ki farkli yaslarda cocuklar ya da yasitlari olabilir- vakit gecirebiliyorsa, degisik ortamlarda bulunuyorsa, anasinifi acigi kapatilabiliyorsa, bakan kisi cocuk baska cocuk/larla sorun yasadiginda objektif davranabiliyorsa, duygusal zeka, motor, sozel vb gelisimlerine hitap edebiliyorsa, vb vb... krese gerek olmadigini savunabiliriz.

05/24/2012 09:44:00

Fatoş, eğer yalnız verilen gıdalarla ilgili çelişkideysen yarım gün verip oradaki öğün sayısını minimuma indirebilirsin belki?

05/24/2012 10:16:00

Benim kizim da 4 yasinda ve ben de birkac degisik kresle gorusmeye gitmeme ragmen icim rahat etmedi.

Biz de kucuk bir sehirdeyiz ve bu yuzden seceneklerin hicbiri bize uygun degil.

Icimi kemiriyor bir yandan da acaba eksiklik olur mu diye?

Ben de direk ilkokula baslamisim akademik olarak basarili bir egitim ve sosyal hayatim oldu lakin yinede son zamanlarin

Krese gitmezse olecek hastaligindan muzdarip olan insanlari gormemle kararim sallantiya dusuyor.

Evde oyunlar oynuyoruz,disari cikiyoruz,parka gidiyoruz arkadaslari da var ve cekinen bir cocuk degil.

Oyun grubuna goturdugum zaman ordaki ogretmenler "krese cok hazir artik tam gun vermeniz lazim" seklinde konustular kafam iyice karisti.

Yardim edecek biri olsa keske teyit etse, krese gitmese hicbirsey olmaz hatta daha iyi dese??

05/24/2012 10:19:00

Kimono, yukarida yazdiklarimi okudunuz mu? Bu aciklari kaptiyorsaniz, bir sey olmaz:) Endiselenmeyin. 

05/24/2012 10:37:00

elfana- yazdıklarına göre şuan endişelenmeme gerek yok- rahatladım :-) Belki seneye yeniden düşünmeliyim.

zehra- kreşlerin hepsi ters yerlerde olduğu için yarım gübnün sonunda onu alıp götürmek sonrta yeniden işe dönmek zor olur benim için.

kimono- bende anaokuluna bile gitmememe rağmen eksikliğini görmedim. Gene de değişen zamanla insan şüphelere düşüyor. Yazdıklarından anladığım kendin bakıyorsun. Öyle bir imkanım olsaydı daha rahat olurdum sanırım.

05/24/2012 11:49:00

Aslinda dedigin gibi; zaman degisti. Cocukla artik sabahtan aksama kadar sokakta oynayamiyor. Ilkogretime -artik ilkokula alismamiz gerek sanirim- baslayan cocuklar her acidan genellikle donanimli oluyorlar. Cogu okullarda 4 yas gruplarinda 4 isleme baslanmis oluyor vs.  Ortak kurallar gecerli oluyor ve cogu cocuk da bu kurallari bilerek okula basliyor oluyor. Bu gibi sebeplerden dolayi, daha da on plana cikiyor:)

07/04/2012 13:46:00

Arkadaslar bende kreşin yada anaokulunun gerekli olduğunu düşünüyorum.Sunu kabul edelim cocuklarımız bizim canımız ciğerimiz en kıymetlimiz ama sosyalleşmeleri gereken donem geldiyse sırf kıyamiyorum yavruma gibi bir düşünce bana garip geliyor.Burada anne kendini düşünüyor sanki kendi cesaret edemiyor ilk adımı atmaya.Kulturumuz gereği biz cok duygusal ve her dakika cocuklarımıza kol kanat germe,onları gercek bireyler olmaları icin arkadan itme değilde hep elini sıkı sıkı tutma eğiliminde olan bir toplumuz.herkesin fikrine saygı duyuyorum fakat ben bu derece cocuğun her saniye koruma kollama modunda olmaktan hoşlanmıyorum.istiyorum ki kendi istediğini kendi elde etmeyi bilsin,düştügünde birşeyi yoksa kalsın yoluna devam etsin,Park'ta bir cocuk ona vurdu diye ağlaya ağlaya bana koşmasın kendi isini halletsin.Belki yaradilistan belkide benim davranis tarzimdan dolayi cok şükür ki kizim tamda böyle bir cocuk.Cocuklarımızı cam fanusta buyutmemeliyiZ bence kendi yasına göre üstesinden gelecegi bir takım zorluklar yasamasına izin vermeliyiz.cunku kabul edelim hayat pembe diil sonuçta zorluklar hepimizin hayatında küçük yada büyük karşımıza çıkıyor.bize düşen bu zorluklara mücadele etme yeteneğini kazanmış çözüm bulmayı öğrenmiş bireyler yetiştirmek.anaokuluda bu yüzden gerekli diye düşünüyorum elbette psikolojisi hazır olmayan bir cocuğu ısrarla anaokulu yada kreşe gitmesi icin zorlamak cok yanlış ama denemeden cocugu hic gondermeden ne sonuc alacağımızı bilemeyiz.bu yüzden bence mutlaka cocuk kreşe yada anaokuluna gitmeli ve sosyalleşmeli.

07/04/2012 18:42:00

Krese kahvalti-ogle yemegi arasi yani 10-12 arasi 2 saat yollayabilirsiniz.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Guncel kres mevzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...