Montessori aslında nedir?

<12>
02/09/2010 13:14:00

tamamen kendi algım sonucu, bence uzman olan kişilere danıstıktan sonra bence:

*materyalden ibaret, bir "ev eğitim" aracı değildir.
*çocukları disipline etme aracı değildir.
*algılandığı gibi katı, sadece "öğretim" olarak çocugu geliştiren bir felsefe değildir

*öncelikle çok geniş bir felsefe düşünce sistemi
*temelinde bireyin hak ve özgürlükleri, saygı (kendine, çevrene) sevgi (her turlu canlıya karsı oması için bitki ve bir canlı yetistirme)
 var
*kendini gerceklestiren insanın duydugu özgüven, başarma hissinin mutluluk var

bu işin eğitimini alan insanlar, sadece kendi tekellerinde kalsın diye degil , duzgun bir sekilde olsun, işin felsefesinden cıkıp sembolik yürümesin diye evde uygulanmasına cok sıcak bakmıyorlar.
3 tane AMI egitimi almıs kişi tanıdım ,3'nün de fikri bu...

Emel Hoca şu anda Konya-Selcuk üniversitesinde eğitmen eğitimi için bir kitap yazıyor. yani çocuk gelişimi okuyacak kişiler bu felsefeyi onun kitabından öğrenecekler.

kitabında bir bölüm gösterdi.

bir çok arkadas koku şişesi yapmıştır. cam kapaklı şişeler aldık içine esanslı pamuklar koyduk, cocugumuz kokuları eşleştirdi, tanıdı. hem biz mutlu olduk çocugumuza iyi bir sey öğrettik, bilmemkaç nöron daha birleşti diye, çocugumuz da farklı zaman gecirdi. bu bir noktada iyiyken, içimizde oluşan tatmin daha iyisine ulaşmak için aramamızı durdurdu. hani yemekten önce yenen şeker gibi..

aslında bu koku şişeleri montessori felsefesine göre eğitim veren bir profesyonel saatler süren bir genel kültür programına dönüşmesi lazım. şöyleki;

koku şişlerinin içindeki baharat kokularından, baharatın tarihine belki baharat yolunun anlatımına..
oradan kaşiflere, Kristof Kolomb'a....
oradan mısır çarsısında bir gezi programına...
montessori gözlemcisinin hayal gücü ve genel kültürüne göre nerelere giderse...

iş, al bu şişeleri kokla, hımmm eşleştir bakalım değil...

çocukların espri anlayışı ve eğlenmesine gelince, aslında daha cok foto koymak lazım buraya-ki ben tedarigine ugrasıyorum. cocuklar ahsap atolyelerinde tornavida kullanırken, gercek mutfaklarında köfte yaparken, suladıkları çiçegin çiçek açtıgını görünce, ince tahta üzerinde denge calısması yaparken, ya da koridorda masanın altına saklanmıs kültür-fen materyallerini incelerken o kadar eğleniyorlar ki! bir cocugun resmi vardı, sınıfta tek kalmıs herkes bir yere dagılmıs , o mekanda tek basına ders yapmak istemis ders yapıyor, bir cocuk koridorda calısmak istemis kimse ona "burda yapılmaz, odaya don " dememiş, bir kac cocuk grup calısması yapıyor, kimisi kimisine yardım ediyor...

ama her cocuk birbirine saygılı, tek materyal var, sabırla diger cocugun o materyalle ilgisi bitene kadar bekliyor.
böyle böyle işte...
çok kaçak bir zmanda yazıyorum, şimdilik bu kadar..lütfen fikirlerinizi paylaşın, 100 küsür üyesi var bu grubun , hadi konusalım? illa bir etiketi olması gerekmiyor istedigimiz alternatif egitim sisteminin, daha iyiye ulasmak icin eleştirmemiz, deşmemiz lazım :)

Ynt: Montessori aslında nedir?

02/09/2010 14:18:00

ben takipteyim açıkçası :) yüzeysel olarak birşeyler biliyorum ama tam olarak bir araştırmam, bilgim yok. nereden nasıl araştıracağımı da kestiremiyorum. bilgili annelerin paylaşımda bulunmasını çok iyi olur benim gibiler için ;)

şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, aktiviteler vs. ile ilgili konular vardı ama montessori'nin tam olarak ne olduğunu, felsefesini vs. anlatan bir konuya ihtiyaç vardı. teşekkür ederim kendi adıma :) paylaşımlar çok olur umarım...

02/09/2010 14:39:00

seda, tamamıyla sana katılmaktan başka birşey diyemiyorum :)
ben de zamanım olduğunda birşeyler ekleyeceğim...

03/02/2010 08:39:00

yarayı kaşımak değil amacım ama Nurturia montessori açıldıgından beri, "özeleştiri, montessori aslında nedir?" diye hepberaber yazdıgımız seyler, baska ortamlarda tartısmaya donustu. aslında cogu anne benzer seyleri yapar, düşünürken "başlıklar" farklı oldugu icin ayrışmış gibi görünüyor. ( başlığa kimin neden ihtiyacı varsa...)

kavramlarının içinin boşaltılması, fikirlerin tek boyuta indirgenmesi , o fikri bulundugu cagın icinde yaratırken ne kadar zorlanan sahipleri acısından ne zordur kimbilir...

Bugun bir ceninin anne karnında hakkı varsa, bir cocuk birey olarak saygı görüyor hakkını koruyabilmesi icin yasalar cıkmıssa buna öncülük yapmış kişilerden biri Madam Montessori....bu felsefenin ne kadar temelli, derin ve kapsamlı oldugunu, su anda sırf cocuga birseyleri gereksiz yere erkenden yaptırılma esnasında adının gecmesinin görse kendisini de kahredecek bir yozlaşma oldugunu görebiliyoruz değil mi?

1900lerin basında yasasaydım, toplumdan cok aykırı bir yerde durup , elimin altındaki ucuz işçileri feda eder miydim? hele kadın olarak dünya'ya gelmiş, çoğu mesleği secme hakkım bile olmadan hayatımdaki en önemli hedefin iyi bir evlilik yapmak olduğu bir çağ...(bu arada Dünya'da zamanda kırılma mı var bugun bunu hala yaşayan hemcinslerimiz de var :( ve biz 2010 da bile bunu engelleyecek bir sey yapamıyoruz)

Bir yandan da kimseyi heykellestirmek degil niyetim, fikirler hep eleştirilmeli, dönüştürülmeli belki zamana ve kültüre göre uyarlanmalı. paralelinde gelişen görüşlerle evrimleşmeli...

Daha önce de dediğim gibi bir montessori profesyoneli bile evde cocugumuzla gecirdigimiz zamanda bişeyleri onun talebi oluşmadan sıkıştırılmış halde yaşanmasının çok yararlı olmayabileceği görüşünde...bunun yerine cocugumuz profesyonel alanı eğitim olan insanlarla bunları yaşarken evde bizi kendi kurguladığı bir oyuna dahil etmesi ve onunla o oyunu geliştirmek daha kıymetli ola-bi-lir( ?)

03/02/2010 09:10:00

Sevgili Seda,
Sana tamamen katılıyorum.Ne çevrem, ne eğitimim bu alanda söz sahibi kılmıyor beni.Ama oğlum ve okuduklarım bana çok şey kattı. Felsefeyi ilk tanıdığımda ki -bloglar aracılığla olmuştu- tamamen aktivite yapmaktan ibaret, zihin gelişimini hızlandıran bir şey olarak algılamıştım.Ne zaman ki kitabı okudum.Maria Montessori'yi tanıdım, o zaman taşlar yerine oturdu. Aslında işaret ettiği yere değil de parmağa bakmak gibi bir tıkanma yaşandığını düşünüyorum çoğu zaman.
Çok şey bilmeye şartlanmamak gerek.Sadece dikkatli bir gözlemci ve özgürlükçü bir anne olmak gerekiyor.Felsefenin de söylediği gibi çocuk zaten bize rehberlik ediyor.
Aktiviteleri, materyalleri bir sosyal statü göstergesine dönüştürmemek, öz'ü kaybetmemek gerekiyor diye düşünüyorum.
Keşke burada yazılanlar montessori blogunda da paylaşılabilse de, yeni tanıyan anneler benzer hatalara düşmese.
Vakit ayırdığın ve paylaşımların için çok teşekkür ederim.
Sevgiler.
Remziye

03/04/2010 19:31:00

Merhaba,

Web sayfasi olarak kastettigin yer montesoriegitimi.blogspot.com mu? bir de yahoo grup var. Tartisimalar genellikle bu grupta yapiliyor. Hangi asamada oldugunuzu, hangi kitaplari okudugunuzu yazarsaniz daha kolay yardimci olabiliriz.

03/05/2010 06:33:00

merhaba zeynep,
benim vardigim yer itibariyle öncelikle; montessori bir ev egitim sistemi degil. yani buna indirgenemez en azından...Tim Seldin'in kitaplari ve cogu blog kaynak olarak basvurulursa da sadece etkinlikler görünür, felsefe arada kaynar.

öğreten insan olmayayım, felsefe icin Emel Cakıroglu Wilbrandt-Sistem yayıncılık-Montessori Metoduyla cocuk egitim sanatını ardından Tim Seldin ve Eylem korkmaz'ın tezini tavsiye edebilirim. Montessorinin kendi kitaplarını Turkce cevirisi kotu oldugu icin cok tavsiye edemiyorum :( ingilizce kaynak cok fazla, bloglar da öyle...
bunun yanında bazı Turkce bloglar ,mesela bir önceki ynt'daki Elfana'nın da blogu cok faydalı ...
ben de sorularla grupta herkesin Montessoriden ne anladıgını acmaya calısıyorum 1 ayı gecmistir heralde..ama pek basarılı olamadım. sessiz cogunluguz biz :)

03/05/2010 08:09:00

Seda yazdıklarından ne kadar faydalanıyorum anlatamam. 

03/05/2010 08:25:00

ama Deniz ben de senin :)

03/05/2010 08:48:00

Bu dönem Defne'de gözlemlediğim özelliklerden en baskın olanı bizim yaptığımız eylemlerin herhangi birini yaptığında inanılmaz bir mutluluk ve başarı hissi duymasıdır. Bunu mimikleriyle ve sözleriyle gayet nte ifade ediyor. En basit örnek, elini yıkarken sıvı sabun sıkabildiğinde "Defne yaptı, kendi yaptı" veya masaya birşey koyduğunda "Defne koydu", mutfak tezgahına iskemlesini yanaştırıp çıktığında "Defne kek yapacak" gibi... Herşeyi kendi yapmak istiyor, tabi yapabilirsin dediğimde muzip bir gülümsemeyle bana karşılık veriyor. Günlük hayatta basit görevler verildiğinde ve bunu başardığında hissettikleriyle özgüveninin güçlendiğini görüyorum.

03/05/2010 08:50:00

Özgüranne keşke blogspot ta yazmasan :( işyerinde yasaklı da... evde de ha deyince zaman bulunamıyor...

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...