Yatış pozisyonu

<12>

Ynt: Yatış pozisyonu

05/27/2010 19:52:00

bebeklerinizi yüzüstü yatırmakta tereddüt etmeyin diyorum ben çünkü ilk aylarda gazlarını çıkarmalarında çok yardımcı oluyor.benim oğlum sırtüstü yatıyor ellerini 2 yana açıyor.yan yatırma yastıkları bile çare olamadı.hiçbir oyuncak onu yana çevirmedi.ben de pes ettim.ilk 3 ay çok gaz problemi yaşadık keşke yüzüstü yatıp gazını çıkarsaydı kendi kendine,çünkü sırtüstü yattıkça gaz karnında genişler bebeklerin ve sonunda benimki gibi çıldırırlar=) sırtüstü yatmaktan kafası düzleşti herkes bana kafa şeklini soruyo gülüp geçiyorum napalım sonuçta bebek sözümü geçiremiyorum =)

06/26/2010 05:37:00

biz de yüzüstü yatırıyoruz, çünkü sırtüstü ve yan hiç uyumuyor. gündüzleri yan yatırma denemeleri yapıyoruz ama, her seferinde en fazla 10 dakika sonra uyanıyor. Elleri ayakları da sürekli hareket ettiği için kendi kendini çok kolay uyandırıyor. yüzüstü yatırırken biraz tedirgin oluyorum ama,sürekli kontrol etmeye çalışıyorum. hem selibuyuk'un dediği gibi yüzüstü yattığında gazıyla da daha rahat başa çıkıyor. yan yattığında yerinden sıçrayıp uyanıyor gaz geldiğinde. eskiden doktorlar yüzüstü yatırın dermiş (annem beni de ablamı da öyle yatırmış hep), şimdi illa yan diyorlar ama, uyumayınca çare kalmıyor.
kafası için yüzüstü de yatırsam her seferinde kafasını farklı tarafa çevirmeye çalışıyorum.ama uyurken kendisi ayarlıyor, genelde bir süre benim yatırdığım tarafta yattıktan sonra diğer tarafı çeviriyor. sanırım böylece kafasının bir tarafının çökmesi de engellenmiş oluyor.

06/26/2010 07:56:00

asli_yagmur , yuzustu rahat etse de 5h yuzustu icin cok kucuk... Ozellikle gece sen de uykuya dalabilirsin... Kusma vs durumda bebek kafasını ceviremeyebilir... 10 dk'da 1 kontrol etmen lazım... Ana kucagında falan da mı rahat uyumuyor?

06/26/2010 18:56:00

didemnurcan, ana kucağında da çok çabuk uyanıyor. hiç rahat etmiyor. aslında tam benim karnımdaki pozisyonda yatıyor yüzüstü yattığında. sanırım ona alışık olduğu için öyle rahat ediyor. gece tabi uykuya dalma durumu olabiliyor, ama elimden geldiğince kontrol etmeye çalışıyorum yine de. ama yüzüstü yatırmasak da hiç uyumayacak. yan uyumaya alıştırmanın bir yolu var mı?
kusma konusuna gelince yan veya sırtüstünde kusma daha tehlikeli geliyor bana. yani boğazına kaçıp tıkama riski yok mu öyle de?

06/26/2010 19:17:00

kusma icin en guvenli pozisyon yan cunku sırt ya da yuz ustu kafasını ceviremeyip kusmugunu yutabilir... Yan yatması icin sırtına havluyu rulo yapıp destek verebilirsn. Ben yan yatma yastıgı almıstım ama cagan sıkontıya hic gelemeyp onu istemedi. Ben de gunduzleri yuzustu yatırıyorum ama surekli izleyerek... Bebegin rahatca kafasını ve bedenini cevirmeden kontrolsuz yuzustu yatırma bence... mesela derin uykuya dalnca yan cevir...

06/27/2010 12:52:00

didemnurcan, derin uykuya dalınca yan çevirmek bir çare olabilir. deneyeceğim.

özgecim, yarım kundak nasıl yapılıyor? biz birkaç kere kundağı denedik, ağladı çok.

06/27/2010 19:46:00

Tamam eskiden yüzüstü yatirin dernimis, benim annem ebe o hem bizi hep öyle yatirmis hem de hep yeni annelere yüzüstü atirmalarini önerirmis ve hicbirsey olmadi hergün yeni birsey cikariyorlar diyor. Dogru. Sürekli yeni arastirmalar, incelemeler sonucu eski bazi uygulamalarin tehlikeli sonuclari olabilecegi ortaya cikiyor bazen ve bunlari ciddiye almak lazim bence. Ben oglum Aslan'i uyudugu zamanlar sirt üstü yatiriyorum bastan beri ve gündüzleri uyanikken ve ben yanindayken sik sik yüzüstü ceviriyorum ve yorulana kadar öyle duruyor sonra yine sirtüstü ceviriyorum. Bu hem gaz icin hem de sirt kaslari icin iyi geliyor. Simdi dört bucuk ayligiz ve artik kendi uyurken bazen yan dönüyor. Kafa sekli icin de bence endise etmeyin. Kendi yan dönmeye basladiktan sonra kafa sekli gene kendiliginden düzelir diye düsünüyorum.

06/28/2010 12:06:00

dün gece daldıktan sonra yan çevirmeyi denedim. sadece 40 dakika dayandı :(( sonra hemen uyandı...

sevgili bu, yeni araştırmaları ben de dikkate alıyorum elbette, yabana attığımdan değil. hatta zaten yüzüstü yatırırken tedirgin olduğumdan fikir soruyorum. ama uyuyamıyor, çok uğraştık. hem annanesi uğraştı, hem ben. yan yattığında uyanması an meselesi. eh, bir yere kadar dayanıyor insan ama biz de insanız, pilimiz bitince sırf uyusun diye yüzüstü yatırıyoruz mecburen. hem o da öyle 10 dakkada bir uyuyup uyanınca sersem sepelek oluyor, ondan sonra ağlamasını sustur susturabilirsen... yoksa ben de yüzüstü yatarken devamlı kontrol halindeyim.

06/28/2010 12:29:00

Sevgili Asli_Yagmur bence bebegi zorlamak aglatmak gereksiz. Uyumasi ise cok cok önemli. Uyusun büyüsün derler ya.. :) Sen arada kontrol et, cok endiselenmene, cocugun uykusunu bölmene gerek yok. Bi de en iyi kendi kalbinin sesini dinle, herkes baska birsey söyler, söyle yap böyle yap diye. Önemli olan, sen kafanin karisip, cocugunun düzenini huzurunu bozacak sekilde her yeni fikre göre birseyler yapma. Sen annesi olarak, yüzüstü yatinca rahat rahat güzelce uyuyor diye gözlemliyor, hissediyorsan, en iyi uyuma sekli senin bebegin icin odur bence. SOnucta her bebegin -kardesler de dahil- ayri , kendine özgü bi ritmi oluyor..

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...