nerdesiniz Mart Anneleri?

Ynt: nerdesiniz Mart Anneleri?

01/10/2012 15:28:00

A nasil salliyor otururken salincagini? Masallah:) Defne parka gitmeye bayiliyor, sorma, hava guzelse goturun, cok seviyorlar. Defne de hamur isi seviyor, corbasini icmezse ekmek banip veriyorum bazen, yiyor oyle, baya sulu sekilde tabii.

Kabiz olacakti yine, uc gndur yapmiyordu, gecen defa o kadar kotuydu ki.. Yapmadigim kalmadi yine, erik puresi yaramadi, zeytinyagi icirdim yaramadi, kereviz pisirdim yaramadi. Bugun gunkurusu kayisi hasladim, suyundan biraz verdim, pek sevmedi. Kayisilari kabugundan cikardim verdim, yedi. Zeytinyagi da verdim yine. Birazdan yapti neyse ki.. Oh be:)

01/10/2012 19:27:00

İlahiii güldürdün beni Övgücüm:) salıncağını içinde otururken sallamıyor tabii, o kadar güç nerde minnak kızımda daha 7 küsür kilosu. salıncağın alt taraflarına emekleyerek gidiyor, dokunuyor sallanıyor ya sonra bir daha sallamaya çalışıyor, bazen de kafaya denk geliyor, tabii hemen koşup müdahale. çocuk dediğin düşe kalka büyürmüş gerçekten. eskiden her düşme olayını burada anı defterine kaydederdim, şimdi başgelemiyorum. yürümeye başlayınca nasıl olacaklar kimbilir:))
bebeklerin kabızlığı da kötü yaa, umarım acı çekmiyorlardır, kayısıyı akşamdan kasede suda bekletirsin sabaha ya da çğleye doğru suyu şekerli gibi oluyor ayrıyeten haşlamana gerek yok, onu da içirebilirsin, içleri de şişiyor ya içinden de böylece yedirirsin madem Defne seviyor öyle. ben eğer tereyağı koymamışsam kahvaltısına ,azcık  tereyağını suya koyuyorum eritip içiriyorum, zeytin yağı asitli ve kokuyor mide bulantısı yapabilir böyle de deneyebilirsin.
bu arada ben yumurtasını hala bulamaç şeklinde veriyorum yani çavdarlı-mısırlı hazır mamayla karıştırıp veriyorum, biraz daha kalorili olsun diye hata mı yapıyorum bilmiyorum. arada yumurtayı sade şeklinde de veriyorum ama bir-iki yiyor sonra damağına mı yapışıyor ne öğürür gibi oluyor ne yapmalıyım?
haa kızlar ben bir sitede öğrenmiştim bildiğiniz kabak çekirdeği var ya tuzsuz, onun içini çıkarıp bir poşete koyup dövüyorum un haline geliyor mamasına ,çorbasına katıyorum. ne mi faydası var, kabak çekirdeği içerisindeki çinko yüksekliği sebebiyle et yemeyen bebeklere, çocuklara etten daha fazla fayda sağlıyormuş paylaşayım dedim:) ben kahvaltısında yumurta sarısı-mama,ceviz-kabakçekirdeği az da pekmezi karışıtıp bulamaç halinde veriyorum, bazen içine armut püresi-suyu da ekliyorum yerse mutlu oluyorum yemezse yaaw bu kadar hazırladım niye yemiyorsun diye üzülüyorum,işte böyleeee:)) 

01/10/2012 19:29:00

araya boşluk koymamışım gözlerinizi yormadan okuyun anacım pirdooon:)))

01/10/2012 19:51:00

benimde aklıma ne takıldı ben sabahları bulamaça devam ediyorum mama peynir pekmez ceviz yumurta karışımı öğlen çorba veriyorum ama akşamları mama vermek mi yoksa çorba vermek mi daha doğru birde benim kızım kırmızı eti sevmiyor ne yapmam lazım acxaba

01/11/2012 09:22:00

selam scantürk.bizim doktor pekmezi bulamaça katma ayrı ver dedi.bulamaçtaki besinlerin vitamini alıyormuş.oğluşun yemek programı şöyle.sabah bulamaç ki aslında ayrı vermek daha iyi.içinde labne peynir, ceviz, bebe bisküvisi ve armut ya da elma suyu var sulandırmak amacıyla.gün aşırı yumurta veriyorum.bu aylarda artık yumurtanın beyazını da verebiliyoruz.bizimki yağda seviyor.bazen yağda yapıyorum bazen haşlıyorum içine bebe ekmeği eziyorum hpur hapur yiyor:)öğlen çorbası var.sebze, tarhana, mercimek, şehriyeli tavuk çorbası vb.arada meyve püresi.akşamüstü tekrar bir yemek faslı oluyor.günde bir öğün et, tavuk yha da balık alması gerek.bunu ya yemeklerin içinde, ya köfte şeklinde sağlamaya çalışıyorum.sonra yoğurt.arada da devam sütüyle muhallebi yapıyorum gece onu veriyorum ya da mama.çok uyanıyor çünkü.gece de emiyor sık sık.

01/11/2012 09:35:00

teşekkür ederim aslı bizde çok uyanıyoruz gece benim kızım çok iştahlı değil zaten ama kahvaltıda yumurtayı pek sevmiyor bende çorbaları terbiyeli yapıyorum aynı şey olur mu acaba? kızımın hiç birşeyi hapur hapur yediğini bilmiyorum :( eminim güzel bir duygudur :)

01/11/2012 09:35:00

aslıbulut devam sütüyle muhallebiyi nasıl yapıyorsun?
ben yumurta sarısını hergün veriyorum peynir vermiyorum yaa bir şey olur mu, tuzsuz peynir aldık bozuluyor hemen yaa, labne peyniri aldık onlarda tuzlu hangi labne peyniri veriyorsunuz yazar mısınız? peyniri çook az yemiştir bir-iki tamıştır bu zamana kadar.
et-tavuk ve balığı köfte şeklinde nasıl yapıyorsun?
doktor bize yediklerinizden  verin dedi, bebek ne yese kâr şeklinde düşündüğümüzden. pekmezi mamaya karıştırmamak gerek ama mamayı sanki daha tatlı hale getiriyor ve yiyor böylece diye düşündüğümden sürekli böyle verdim, ama haklısın.

01/11/2012 12:27:00

Ayse ben de abartmisim evet:) Ne bileyim kendini salliyor sandim..

Biz kahvaltiyi ayri yapiyoruz. Bulamac hic vermedim. Pinarin labnesini veriyorum ben ya da sutas suzme peyniri suda bekletip biraz. O kadarcik tuz olsun ya, ben bizim yemeklerden de veriyorum az az, salcasiz kismindan..

Kabak cekirdegini bilmiyordum. Sabah ceviz rendesi koyuyorum pekmezine. Pekmezi organik hurma pekmezi bu arada, insallah faydalidir umdugum gibi:) Kasar da seviyor, mama sandalyesine minik minik koyuyorum, kendi yiyor. Yaninda da aktardan aldigim ihlamurdan kaynatip sogutup veriyorum, alistirma bardaginda iciyor. Kabizlik olayindan sonra kayisi da vermeye karar verdim. Dedigin gibi yapayim Ayse, kaynatinca sogumasini da beklemem gerekiyo cunku.

Yumurtaupyi ilk zamanlar Defne de ogurerek yiyordu, az verip birakiyordum, alisti. Ben ogurmelerini cok ciddiye almiyorum acikcasi, panik olunca hem o korkuyor hem normal bisey yedigini anlasin istiyorum.

Mama ile karistirmaya devam et istersen sen Ayse, kilsuna da faydasi olur diyorsan, biz pek zayif degiliz..

Ben de acaba sivi alimini artirmama mi yarar o kahvalti mamalari diye dusundum ama bilemedim..

Scanturk yogurt veriyor musun? Biz iki ogun yemek yiyoruz, corba, vrsa tavuk ya da kofte filan. Bir ogun yiyorsa birinde yogurt ver diyecektim..

Ben kofteyi iki kez cekilmis kuzu kiyma ile yapiyorum. İcine suda biraz bekletilmis yulaf, kimyon, bazen ok az kirmizi biber koyuyorum. Ya da bi nokta salca. Salcami anem gonderiyor, ev yapimi. Bunu da domates rendesinde, azicik yagda pisiriyorum. Yogurtla veriyorum genlde..

01/11/2012 12:46:00

ah kızlar hapur hapur yediği zamanlar çok aç oluyor ve ben binbir türlü taklalar atıyorum.her yemek seansı 45 dakika sürüyor:)bence terbiyeli çorbanın içindede yumurta var olur.önemli olan onu bir şekilde alması.nasıl hoşlanıyorsa artık.bizimki sıkılmasın diye bazen haşlıyorum yumurtayı bazen omlet yapıyorum içine değişik malzemeler koyuyorum.artık herşeyi yiyecek kapasitedeler bebişler.hatta doktor azıcık tuz koy daha güzel yer dedi.yani yavaş yavaş biz nasıl yersek yiyebilirler.peynir olarak da az tuzlu peynir de olabilir.iyice suda bekletin tuzu çıksın.bezen omlet olarak yediriyorum bazen oyun oynarken azıcık ekmekle veriyorum.pınarın labne peyniri var.bebekler genelde hoşlanıyor.sabahki karışıma koyarsanız güzel de bi tat veriyor(zaten labne çoğu tatlılara güzel bir aroma verir).bazı çorbalara kıyma koyuyorum.bazen ufak ufak didiklenmiş tavuk eti.bi de balık çorbası kızlar.yani her çocuğun damak tadı farklı.deneye deneye bulacaksınız.ama tadını beğenmedikleri yiyecekleri asla yemiyorlar.az değil keratalar yani.örneğin en son fırında hamsi buğulama yaptım. en alta az miktarda  sıvı yağ hamsi üstüne patates, biber, domates ve limon.tuz koymadım. biz yemek yerken bulut da mama sandalyesinde yanımızda oturuyordu.bir deneyeyim dedim.baya sevdi.nerdeyse bi tabak yedi.belli olmuyor.deneyeceğiz sürekli yani.

01/11/2012 12:55:00

honeygirl devam sütüyle muhallebiyi tarif ediyorum sana.bir bardak suya 3 tepeleme tatlı kaşığı pirinç unu pişiriyosun.kıvamlı bir hal alıyor.sonra ocaktan indir.ılıyınca içine 3 tatlı kaşığı şeker ve 6 ölçek devam sütü.iyice karıştır.ılıyınca ekle bunları yoksa topak topak kalıyo içinde devam sütü.doktor tarif etti bunu da.şekeri sordum.muhallebi şekersiz olmaz olsa da güzel olmaz yemez dedi.bu kadar şekerden bişey olmazmış.gece yatmadan yediriyorum.ama hiç fayda etmiyo kızlar gece çok uyanıyor.açlıktan olmadığına eminim artık.memekolik oğlum beni kontrol ediyormuş.alışkanlık olmuş doktorun dediğine göre.emdiği sürece böyle olacak sanırım.ben alıştıramadım.doktor dediki gece biberonla devam sütü ver.uyanınca emzirme pışpışla vs.bizimki ne devam sütünü sevdi, ne biberon aldı ne de pışpışlama kandı.anca emerse susuyo ve popişini dönüp yatıyo.ama ben yoruldum çok.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2011 MART ANNELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...