Çocuğunuzun yaratıcılığını desteklemenin bir kaç yolu

09/14/2011 16:18:00

• Onlara örnek olun. “Bende yetenek yok, cetvelle bile düz çizgi çizemem", "çöp adam bile çizmem...” yerine “Yeni şeyler üretmeyi seviyorum.” “Resim yapmak çok eğlenceli bir şey.” diye söyleyin.  Eğer çocuğunuz sizin risk alıp bir şeyler ürettiğinizi görürüse, bunu kendine örnek alacaktır. 

• Sonucu değil süreci övün. Yaratıcılık süreci, ortaya çıkan eserden çok daha önemlidir. “Çok güzel bir resim olmuş, harika resim yapıyorsun” demek yerine, niçin beğendinizi ifade edin. "Renkler çok canlı, düz çizgilerle eğri çizgiler birlikte çok güzel görünüyor.” gibi. 
  • Size gösterdiği resimlerle ilgilenin “Bana yaptığın bu resmi anlatmak ister misin?” gibi ayrıntılı açıklamalar ve sorularla karşılık verin.
  • Çocuğunuzun resminden yetişkin beklentilerinizi uzaklaştırın. Yaptığı karalamaları, çizimleri, renkleri sürekli bir şeye benzetmeye çalışmayın, benzetmesini beklemeyin. “İnsan evden büyük olmaz.’, ‘Gökyüzünde balık olur mu?’  ”Hiç mavi adam olur mu?" gibi yetişkin dünyasına ait olmadıkları için resimlerini eleştirmeyin. Çocuklar dünyayı algıladıkları ve hissettikleri gibi kağıda aktarırlar. 
  • Kopyalar, yetişkinlerin çizdikleri boyama kitaplarını boyamak yaratıcı değildir. Bunu onlara da anlatın. Matematik de olduğu gibi resimde de kopya aldatmacadır. Bir sanat eserini yaratırken karşılaşacağı sorunları çözmenin hayatının her alanındaki sorunlarını çözmesinde yardımcı olacağını hatırlayın, hatırlatın.
  • Evinizde çocuğunuzun çeşitli malzemelere ulaşabileceği ve hemen, rahatlıkla çalışma yapabileceği bir alan yaratın. Imkanınıza gore bu bir atölye odası veya küçük bir atölye köşesi olabilir. Dağılmasına ve boyanmasına izin verilebilecek bir alan yaratın.  ( Çocukların kullandığı, neredeyse tüm boyalar su bazlı ve kolay temizlenebilir malzemelerdir. Yerden halıyı kaldırmanız veya yere silinebilir bir şey yaymanız yeterlidir. Çalışma alanına koyacağınız basit bir önlük kıyafetlerini de koruyacaktır.) 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar ve Yaratıcılık

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...