Kitaplar çocuğuma zarar mı veriyor?

02/22/2012 09:17:00

Kızım 2,5 yaşında. 4 aylıktan beri ona kitaplar okuyorum çok seviyor. Genellikle Tübitakın kitaplarını tercih ediyor. Tüm alfabeyi öğrendi basit heceleri okumaya başladı bu beni mutlu ediyordu.  Geçen ay ona sevdiği kitaplardan bir kitaplık oluşturdum. Ve hayatımız kabusa dönüştü. Sürekli kitaplarla ilgileniyor. İşten geliyorum beni öpüyor hemen bir kucak kitap alıp yanıma geliyor kitaplar bitmeden yanından kalkamıyorum boğazım kuruyor okumaktan. Sonra babası geliyor ona zorla okutuyor kitapları ikimizde boğazımız ağrana kadar kitap okuyoruz. Dedeler bile gelirken yakın gözlükleri ile geliyor Tuğseme kitap okuyacağız diye. Evdeki oyuncaklarla iki tane anaokulu açılır ama yüzüne bile bakmıyor onların. Kitabı dinlerken çok aktif resimlere bakıyor, sorular soruyor, yorum yapıyor, çok eğleniyor. Bu durum artık gecelerede yansıdı gece saat 3 ağlayarak uyanıyor kitap okuyun kitap okuyun diyor rüyada olduğunu düşünüp uyandırıyorum uyanıyor ama kitap okumadan ağlaması durmuyor bir kitap okuyoruz bitti hadi uyu diyorum yatıp uyuyor gık demeden. Gece uyanmaları başlamadan bunun problem olduğunu düşünmemiştim. Ne yapsam bilmiyorum kitaplardan soğumasını istemiyorum ama bağımlı olmasınıda istemiyorum. İki yaş sendromunu son haddinde yaşadık acaba bu durumda onun etkisi mi ne yapmalıyımmmmm?

Ynt: Kitaplar çocuğuma zarar mı veriyor?

02/22/2012 09:28:00

merhaba, tum alfabeyi ogrendi, basit heceleri okumaya basladi, demissiniz. kizinizin ustun zekali olabilecegini dusundum. bir uzmanla gorusmenizi tavsiye ederim.

02/22/2012 09:30:00

banada çok ilginç geldi bence bir uzmanla görüşün 2 yaş okumayı öğrenmek için çok çok erken

02/22/2012 09:33:00

çocuklarımız hemen hemen yaşıt sanırım ben fikrimi söyleyeyim ;

bence zarar vermiyor sadece kızınız kitaplarıyla çok mutlu , haklısınız insan sürekli kitap okumaktan da bunalabiliyor ,benim oglum da bir dönem aşırı düşkündü eve girer girmez kitaplara saldırıyordu en az 5 tane okuyorduk ardarda ,uyku öncesi 4 kitap okudugumu aynı masalı defalarca anlattıgımı biliyorum ama şimdi biraz daha sakinleşti akşamları 3 kitap yetiyor, sanırım bir dönem gel-gitleri aşırı düşkünlükleri olabiliyor belki sizinde böyle bir dönemdir diye düşünüyorum.

lütfen kendinizi üzmeyin her çocuk farklı,kimisi hiç kitap sevmiyor,kimisi aşırı seviyor:)

mesela bir dönem benim oglum sürekli boya yapıyordu ama abartmıyorum her akşam saatlerce sadece boya yapıyordu parmak pastel sulu hertürünü şimdi başka boyuta geçti,bir sonraki ay bambaşka bir boyuta geçecek eminim ki.

ha birde kitap sevsinler ya okuyun annesi:)

02/22/2012 09:35:00

3 yaşından önce test yapılıyor mu bilmiyorum. Ben üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum ama sözel zekası oldukça iyi. Bu sürecin geçici olduğunu umut edip doktora hala götürmedim umarım gerek kalmadan düzelir.

02/22/2012 22:56:00

inşallah geçicidir şimdi uyudu ve 2,5 saat aralıksız kitap okudum, gece beni kaldırıp devam edecek bu işkenceye:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...