iyi bir pedagog arıyorum

<123>

Ynt: iyi bir pedagog arıyorum

01/04/2011 11:29:00

Gitmeden güzel bir soru listesi yapmak iyi olur herhalde..

01/04/2011 12:38:00

doğru söylüyosun serpil bizde eşimle akşamları oturup bi kağıda not alıyoruz kaan la ilgili küçüklükten beri yaşadığımız olumlu ve olumsuz şeyleri yazıyoruz ki anltırken unutmayalım diye doktorun tanıması için tüyolar olur

01/22/2011 13:02:00

bundan iki üç gün önce Başak Çelik 'in blogunda pedagog ile ilgili yazıyı okudum ama doktorun ismine rastlamadım sonra burdaki sorulara verilen cevapları okuyunca aynı doktor olduğunu anladım. Bİz bugün gittik doktorumuza gereksizde olsa bütün detayları vericem demiştim daha önce ama gerek yok açın Başağın blogunu okyun aynısı. yinede azıcık anlatayım.

ilk randevumuzdu hamilelğimden bugüne kadar kaan yaman ile ilgili herşeyi öğrenmek istedi bende anlattım süreçlerimizi. Gaz sorunundan uykuya yemekten oyuna herşeyi konuştuk o arada yanında çalışan genç psikolog kaanla ilgilendi denver testini yapıyodu sanırım. arada anıl hanımın yanına gelip bunları yaptı bunları yapamadı şeklinde bişeyler diyodu oda ona göre başka şeyler verdirip yaptırdı

sonuç olarak aynı başağın dediği gibi bize bi test verdi babaya bana ayrı ayrı mail atacak ve soruları ayrı cevaplandırın ki anne ve babanın çocuğa yaklaşımı yakınlığı ve bakış açısı hakkında ayrı ayrı fikir edineyim dedi. kaanın bir günlük rutinini yazacağız ve haftaya cumartesi tekrar görüşüp konuşucaz.

Yaklaşımı iyi dengeli ve profosyonelce geldi benim ısrarlarıma rağmen kaanla ilgili kabacada olsa yorum yapmadı değerlendirmemi yapıp raporumu hazırlayayım sonra her sorunuzu cevaplıycam dedi.biz konuşurken çocukların oynadığı insanları ben oyun ablası şeklinde düşünmüştüm ama psikoloji mezunu gençlermiş. Testi işi bilen biri yaptı çocuğa kağıttakileri sırayla yaptıran herhangi bir gözetmen değildi aynı zamanda değerlendirip insiyatif kullanarak üzt aşamaya geçmeye karar veren yada anıl hanıma danışarak başka bölümleri yaptıran deneyimli bi bayandı. Haftaya gidnce bakacağız duruma artık. Şimdilik benden bu kadar daha sonra yine yazarım

01/22/2011 13:14:00

BURÇAK ÇOK TEŞEKKÜRLER...uMARIM GÜZEL SONUÇ ALIRSINIZ...TAKİPTEYİM BENDE BEĞENDİM SANKİ DOKTORUNU...HAFTAYA YİNE DENEYİMLERİNİ PAYLAŞMANI BEKLİYORUM..KUZUYU ÖPERİM

PS: CAPSTE KALMIŞIM KUSURA BAKMA ÜŞENDİM SİLMEYE:)))

01/23/2011 22:55:00

demirin_annesi yukarıda doktorun yaklaşımını ve çalışanların eğitimlerini ve testlerin yapılışından genel olarak söz ettim ama dediğim gibi haftaya değerlendirme sonuçlarını verecek bende size o zaman genel olarak değerlendirmesinden beni yönlendirme şeklinden verdiği tavsiyelerden söz ederim

01/24/2011 12:00:00

Denver gelişim testi mi uyguladı???  Bu tip testler gelişim geriliği olmadığı sürece çok önemli değildir aslında. (Aileler açısından yani. Uygulayan kişi tarafındna önemlidir tabii ki)
Yani sonuçlara çok takılmayın. çocuğunuzu etiketlemenize neden olabiliyor bazen ya da ondan performansından üstün şeyler beklemenize neden oluyor. Ben de Çocuk gelişim uzmanıyım ve bugune kadar Çınar'a Denver'ı hiç uygulamadım.
Tavsiyem sizin için problem olan davranışları üzerinde yoğunlaşmanız. Çünkü testleri yaptıktan sonra (arkadaşlarım da dahil) aileler yaşıtlarına göre kazanaması gereken bir beceriyi örneğin renk kavramı, bilmiyor diye sürekli onu çalıştırmaya başlıyor. halbuki gelişim 5 aşamalıdır. kimisi sosyal-duygusal yönden güçlüdür kimisi motor açıdan, kimisi de bilişsel açıdan.
 Anıl Hanım doktor değil bu arada. Çocuk gelişim uzmanı. Ama ismini çok duydum. İyi bir çocuk gelişimci oldugunu düşünüyorum. Yazılarından okudugum kadarıyla.
sevgiyle

01/24/2011 15:25:00

Ankarada madalyon diye bir klinik var pek meşhur orayı önersem?

01/24/2011 19:36:00

sevgili Sermin açıklaman için teşekkür ediyorum. Denver testi uyguladı. Haklısın insanlar test sonuçlarında etkilenip bi takım zorlayıcı davranışlar sergileyebiliyor. Bizim test sonucuyla ilgili bişey henüz bilmiyorum ama zorlayıcı anne potansiyeli olan birisiyim. Allah'tan eşim tam tersim karakterde. Daha giderken benle sonuçların durumuna göre davranış tarzımızla ilgili pazarlık yaptı. Bunun zeka testi olmadığını gelişimiyle ilgili bize kabaca bilgi vereceğini her çocuğun herşeyde iyi olmadığını ve olmasını beklemenin saçma olduğunu senin dediğin gibi 5 aşamanın da herkeste farklı olduğunu mizaç faktörünün etkili olduğunu ve bunun gibi bi sürü şeyin yanında bu durmu anlamazsan kafana sokana kadar durmadan anlatır ve seni bezdiririm dediğini belirteyim :))) Eğer anlamazda zorlayıcılık yaparsam hiç göstermediği ters tarafını gösterecekmiş. (aslında merak ediyorum o tarafı neymiş ki tehtid amaçlı kullanıyo:)) Bakalım sonuç ne olacak.
Bizim oğlanla ilgili en büyük problemimiz konuşma yavaşlığı yada bence öyle kelimeleri kendince söylüyo bazılarını güzel söylüyo. Mesela barda=bardak oa=balon Aç= aç  Aaç=ağaç  buya=burda mama=mama bu=su aliii=ali Ellla=ela Alta= altar Bebin=berrin gibi ama sorun kullandığı kelimeleri çarpıştırmıyor bilrleştirmiyor. Özellikle bu sebepten dolayı gitmiştik. Bide ağlayarak elde etmek için hamlede bulunuyor ama ağlarsan vermem diyince susuyor. Ağlamanın bağırmanın işe yaramayacağını bilmesine rağmen ilk hareket bi çığlık yada mızlanma oluyor. İşte bu sebeplerle danışmanlık ve tavsiye almak için gittim. Haftaya değerlendirmesini yapacak durumla ilgili söyledeiklerini yap ve yapma dediklerini burda yazıcam. Sizlerinde yorumu benim için önemli çünkü kendisi iyi bir çocuk gelişimcidir ama sizlerde deneyimli annelersiniz.
Uyarın için teşekkürler.

Çok mu uzun oldu:( umarım okurken sıkılmazsınız...

01/24/2011 21:06:00

Sevgili Burçak
Her çocuğun dil gelişimi farklıdır ki özellikle dil ve konuşma gelişimi anne babadan gelen geneteik karakterlerle de kodlanır. aile de bir tane geç konuşuş kimse varsa çocuğun geç konuşmadı (3 yaşından önce) normal karşılanabiir. tabii burada önce çocuğun dil dudak kaslarına bakmak gerekir. ben uzun yıllar konuşma terapistliği yaptım. 3 yaşında hala hiç konuşömuyorsa o zaman gecikmiş konuşma tanısını koyulur. ama anladığım kadarıyla oğlunda öyle bir durum yok. çocuklar bu yaşlarda jargon denilen bir dil geliştirirler. bu onların kendilerine ait dilidir. aynı nesneye hep aynı şeyi söyler mesela. bir de artikülasyon gelişimindeki gecikme vardır ki bu 6 hatta 7 yaşına kadar tamamlanır.
yani harflerin doğru söylenmesi. oğlunun kelimeleri söylemesi bana anormal birşey uyandırmadı çünkü daha konuşma gelişiminin çok başında.
önce kelime dağarcığını genişletecek
sonra söylemeye çalışacak.
sonra bir yandan yeni kelimeleri söylerken bir yandan da cümle yapısı grameri öğrenecek. ekle rişin içine girecek.
hepsi zamanla. eğer bir artikülasyon bozukluğu varsa ki bu ancak 4 yaşından sonra anlaşılır.  yaş çok erken.
bunu dışında 2 yaş bildiğin üzere terrible two'nun merkezidir. bu dönemde herşeyi ağlayarak yaptırması çok normal.
3 yaşından sonra yaparsa endişelenmekte haklısın. ama şu an onun gelişimi bunu gerektiriyor. deniyor yani. seni babayı deniyor. ağlayınca n eyapacaklar diyor. çünkü bilişşsel gelişimi artık çok hızlı ilerliyor.
önce" ağlamadığında yaparım" gbi ifadeler yerine "sustuğunda vereceğim" demelisin. asla olumsuzluk ekini kullanmamak lazım. daha çok güdülenir o zaman. masaya çıkma değil masadan in gibi. bu temek kuraldır.
bunu her defasında yaptığında sonrasında alışır ve öğrenir. aslında bu biraz uzun bir konu. her davranışı için tek tek anlatma laızm ama özet geçeyim kısaca.
ilk başta hayır dediğin birşeye bir daha asla evet deme. eğer hala ağlamaya devam ediyorsa önce dikkat dağıtmayı dene "aaa kırmızı arabaya bak" gibi. 3 yaşına doğru daha kurallı olmak lazım. eğer hala çok ağlıyorsa hiç ilgilenme. ona bakma, göz kontağı kurma. bu yaş çocukları için en büyük ceza anne babanın ilgisizliğidir. sessiz olduğunda da hemen pekiştirip " ne kadar sessiz durdun aferin" diyip istediği bir oyunla oynayabilirsiniz.
bir de ben oğluma çoğunlukla açıklama yaptım ve çok etkili oldu. buna neden izin vermediğimi anlattığımda anlamasa bile kafası karışıyordu ve susuyordu. tabii tutarlılık önemli. 10 defanın 9'unda uygular 1 inde yapmazsan o şansını kullanmak için daha fazla ağlar.
çocuklar açıkları çok iyi yakalar.
bir de asla onun yanında ağlıyor vb konuşmayın. hepsini kaydediyor bu fareler.
yani uzaktan söyleyebileceğim bunlar. tabii oğlunu görmedim, siz nasıl davranıyorsunuz bilmiyorum. ama bunlar genel kurallardır.
www.erolcinar.blogspot.com blogum.
kolay gelsin. söylediğin şeyler problem edilecek konular değil. tutarlı oldugunuz sürece sonuca ulaşırınız.
sevgiler
sermin kumdakcı

01/24/2011 21:11:00

Sermin ne iyi etin de geldin faydalanıyoruz senden...Bende götürmeyi planlıyordum burçağı o nedenle dikkatle takip ediyorum. Artık senide ayrıca takip edeceğim...Sağol...

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...